Poslední dny před odjezdem na evropský šampionát ve sjezdu na divoké vodě trávil v Olomouci. Kajakář z Krkonoš Aleš Marek na jednom z mohutných ramen řeky Moravy ladil formu na letošní vrchol sjezdařské sezony. „Mám takové výčitky z přípravy na sezony. Letošní tréninkový objem nebyl tak velký jako v předchozích letech,“ zpytuje trochu svědomí devětadvacetiletý vodák.
Přesto Marek zatím s letošními výsledky může být spokojen. Na domácím závodech Českého poháru pravidelně dojížděl mezi třemi nejrychlejšími. Naposledy jej prověřila trať ve Špindlerově Mlýně. „Tam se mi to docela povedlo, na to, že trať vedla úplně novým řečištěm. Dvakrát druhé místo,“ ohlédl se úpický rodkák za svým účinkováním pod přehradou Labská.


„Ožralá voda“


Směr bosenský Bihač nabral Marek v neděli večer. Letadlem? „Kdepak. To je moc velký luxus,“ směje se Marek. „ S reprezentací jsme letěli snad jen dvakrát. Jeli jsme normálně větším autokarem. Jedna skupina v sobotu, druhá v neděli,“ dodal kajakář, který se dnes v Bihači poprvé při tréninku spustí do koryta řeky Uny. „Ne, už jsem tady závodil,“ odpovídá Marek na otázku, zda pro něj voda v Bosně bude neznámou. „V Bihači jsou ale velmi zvláštní podmínky. Řeka je velká, jsou zde hluboké tůně. Voda se překyvuje ze strany na stranu. V naší vodácké terminologii pro to máme výraz „ožralá voda,“ popisuje Marek řeku, která prý nemá charakter. „O to hůře se potom čte,,“ doplnil.
Kajakář z Lokomotivy Trutnov by se na mistrovství mohl představit ve všech čtyřech závodech. „Ve čtvrtek budu určitě startovat v klasickém sjezdu jednotlivců a podle výsledků i ostatních našich závodníků se bude tvořit nominace pro páteční sjezd hlídek,“ vysvětluje kritérium, které platí v reprezentaci pro účast v zavodě družstev. „To samé měřítko bude i pro sprinty, které jsou na programu o víkendu,“ uvedl Marek.


Útok na medaili


Teoreticky by se tak borec z Krkonoš mohl domů vracet se čtyřmi medailemi. „Samozřejmě, že chci vyhrát, jinak bych tam přeci nejel. Bude to ale těžké prosadit se mezi nejlepší,“ ví Marek o konkurenci. „Věřím ale, že v družstvech medaili uděláme. Vždyť zlatou Ćeská republika obhajuje už několik let,“ povídá reprezentant, který se z loňského vrcholu sezony, mistrovství světa v Karlových Varech, může pochlubit zlatem. „Těžko říct, jak to dopadne, formu jsem snad vyladil dobře,“ uzavřel.