Trutnovská běžkyně na lyžích EVA NÝVLTOVÁ se na to však dívá jinak. Na domácím šampionátu si na třicetikilometrové trati kladla vyšší cíle, než zisk bronzu. „Chtěla jsem vyhrát, i když to chce samozřejmě každý,“ povídala po sobotním závodě v Krkonoších nespokojená reprezentantka. „Vzhledem k tomu, že jsem před týdnem tu holku (Moravcová – pozn.) porazila o tři minuty a teď jsem tři minuty od ní dostala, tak to určitě nebylo optimální.“

„Určitě se na to nechci vymlouvat, ale pro změnu mi zase nejely lyže,“ postěžovala si Nývltová, kterou podobné nesnáze potkaly na nedávném mistrovství světa. „Hned po prvním kopci jsem měla před sebou stometrovou díru.“ Z hromadného startu do prvního ze tří desetikilometrových okruhů Nývltová odjela na čtvrtém místě, na druhém kilometru byla druhá. „Po prvním stoupání se mi ztrátu na vedoucí závodnici ještě podařilo dotáhnout, ale po dalším kopci už ne,“ sdělila Nývltová, kterou na začátku třetího kola dojela Skalníková.

S novoměstskou závodnicí dokázala trutnovská lyžařka držet krok půl kola, ale pak se jí soupeřka začala vzdalovat. „Asi to bylo tím, že jsem přepálila trochu začátek, kdy jsem chtěla stačit té první,“ poznamenala. V cíli Eva Nývltová na stříbrnou Evu Skalníkovou ztratila 54 vteřin, za vítěznou Klárou Moravcovou dvě minuty a 52 sekund.

Třetí místo mrzelo Nývltovou ještě z jednoho důvodu. „Mám jet na finále Světového poháru do Bormia, ale podmínka právě byla dobře zajet sobotní závod a nevím, jestli to trenéři budou zrovna kladně hodnotit,“ obává se 21letá česká závodnice, že by se do Itálie nemusela podívat. „V tom případě bych jela do Německa, kde se koná další závod Eurolope Tour.“ V série dálkových běhů by jí tentokrát čekalo čtyřicet dva kilometrů!

Běžecký šampionát ovládli jablonečtí lyžaři

Horní Mísečky/ Na běžeckých tratích na Horních Mísečkách se v sobotu konala jedna z částí Mistrovství republiky dospělých a juniorů v běhu na lyžích.

Závody na dlouhých tratích volnou technikou, které se jeli jako 81. ročník Hančova memoriálu byly na Horní Mísečky přeloženy z Nového Města na Moravě, kde pořadatelé nemohli kvůli počasí připravit potřebný desetikilometro­vý okruh.

„Skvěle se nám spolupracovalo s jilemnickými pořadateli souběžně konaného závodu Českého poháru žactva. Tratě byly náročné, ale perfektně připravené, takže se závody povedly. Ve výsledkách závodů nebylo velké překvapení, vítězili závodníci širší části České reprezentace,“ uvedl po závodě Petr Honzl, předseda SK Nové Město na Moravě.

V závodech triumfovali závodníci z Jablonce nad Nisou, kteří vyhráli ve třech kategoriích ze čtyř. Na závodech nestartovali přední reprezentanti startující o víkendu na světovém poháru v Norsku. Další jako například Milan Šperl jsou momentálně nemocní.

V závodě juniorek na 15 km zvítězila přesvědčila Eliška Hájková z SK Jablonex, na třetím a pátém místě doběhly závodnice jabloneckého SKI klubu Augustinová a Skrbková. V závodě juniorů na 30 km vyhrál o pouhé čtyři desetiny před plzeňským Vladimírem Razýmem jablonecký Michal Albani.

Do třetice vítězný jablonecký běžec byl v závodě žen na 30 km, kde s velkým náskokem téměř dvou minut před druhou novoměstskou Skalníkovou triumfovala Klára Moravcová. Těsně pod stupni skončila na čtvrtém místě jilemnická Helena Randáková.

V závodě na 50 km mužů zvítězil na těžkém okruhu Václav Kupilík z Dukly Liberec těsně o tři desetiny před jabloneckým Radkem Šretrem.

Výsledeky ZDE