Pořádně zapátrat v paměti by museli zdejší obyvatelé, kdy naposledy zažili takový sportovní frmol. Možná tomu bylo naposledy právě před patnácti lety. Okolní lesy se tehdy také dostaly do obležení orientačních běžců. A to hned pěti tisíc! „Byly to velké mezinárodní závody, bydlelo se po kempech, v podnájmech. Přijeli sem opravdu lidé z celého světa od Japonců až po Skandinávce,“ vzpomínal na akci Pavel Wohanka, ředitel sobotního závodu, který spadal do seriálu Gigasport Českého poháru.


Kouzlo hledání


Takový nával běžců s buzolou a mapou jako v roce 1992 se o víkendu sice nekonal, přesto závody v Mostku si nenechalo ujít více než 1100 orienťáků. A věděli proč. Vždyť na vyšší úroveň se řadí už jen mistrovství republiky. „Jedná se závody nejvyššího žebříčku „A“, kterých je během roku tak šest až osm. Zároveň se výsledky z Mostku započítávaly i do světového rankingu WRE, což je dnes náhrada Světového poháru,“ vysvětil Wohanka.
Na trať se tak včetně Čechů ze všech koutů republiky postavili i Poláci, Dáni, Norové, Bulhaři a Slováci. „Počítali jsme, že bude startovat více cizinců. Příští rok Česká republika pořádá v Olomouci mistrovství světa v orientačním běhu, a proto jsme si mysleli, že si více zahraničních běžců přijede vyzkoušet české terény,“ překvapil pořadatele trochu nižší zájem cizinců. „Zjistili jsme však, že v Německu se také konaly důležité závody. Jinak by byla účast větší,“ prohlásil Wohanka.
Z krkonošského regionu vyslali zástupce do závodu oddíly z Vrchlabí, Studence, Jilemnice a TU. Daleko to neměli ani borci z Nového Paky či Náchoda. Nejen pro ně organizátoři po lese připravili 50 různých tratí a rozmístili 130 kontrol. „Pro každou kategorii musí být jiná trať i jiné kontroly (maximálně 30). Dělá se to proto, aby všichni závodnící neběželi za sebou na stejné kontroly. Závod by tím ztratil to kouzlo hledání,“ řekl Pavel Wohanka .


Suverénní Smola


Na sobotu připravil oddíl Spartak Vrchlabí klasiku v prostoru Bradla, kde byl velmi různorodý terén (mírně členitý, hodně členitý i rovinatý, v okolí vrcholků kopců skalky a kameny nebo kamenné svahy, les byl, dobře průběžný). Pro kategorie HD16A - HD21EA, HD21B, HD35B byla připravena mapa Těžká totalita v měřítku 1:15000 (1 cm na mapě se rovná 150 m ve skutečnosti), ostatní kategorie měly mapu Bradlo v měřítku 1:10000.
V samotném závodě v elitních kategoriích startovala „červená“ skupina vpředu a tak bylo brzy rozhodnuto. V mužích první startující Michal Smola (TZL) vedl jasně na radiu a jeho čas v cíli byl s přehledem nejlepší a vybojoval třetí vítězství v Českém poháru. S více než čtyřminutovým odstupem skončil na druhém místě Sparťan Jan Mrázek, osm sekund za ním byl Osvald Kozák (TBM).
Také v ženách se rozhodlo velmi brzy. Druhá startující Zdenka Stará (TBM) brzy doběhla o 5 minut před ní běžící Lucii Krafkovou (BOR) a v cíli to znamenalo 1. resp. 3. místo (Stará vyhrála také již potřetí letošní závod Českého poháru). Mezi ně se vklínila těsně za nimi startující Iveta Duchová (LPU) a tak hned po doběhu prvních tří závodnic bylo o pořadí jasno.
Na neděli další krásný závod tentokrát nachystali pořadatelé ze Sportcentra Jičín. Na pořadu byla krátká trať. V dámské elitě vedla na mezičase s přehledem pardubická Iveta Duchová, v závěru se však nevyvarovala minutové chyby a v cíli prohrála o 2 sekundy s Bohdanou Térovou (VLI), třetí Lucie Krafková (BOR) ztratila na vítězku 26 sekund, dosavadní suverénka letošní sezony Stará (TBM) byla čtvrtá s odstupem 32 sek. na vítězku.
V mužích to dlouho vypadalo opět na jasné vítězství zlínského Smoly, proti svým soupeřům z „červené“ skupiny měl velký náskok. Sám však říkal, že nešel čistě, že tam jednu a půl minuty nechal. Pak se v cíli objevil Michal Jedlička (SHK), který na trati zaostal za Smolou jen 18 sekund a obsadil druhé místo. Třetí skončil Zdeněk Rajnošek (ZBM), který ztratil 1:48 min.