Na start se postaví šestadvacet posádek v klubové třídě na celokovových větroních české výroby Blaník a šest posádek v třídě kombinované.
Poměřit síly s českými piloty přijedou i dva soupeři z ciziny (z Polska a Slovinska). „Pokud závodníkům bude přát počasí, poletí denně tratě vypisované ráno vedením závodu do míst s meteorologickými podmínkami nejpříznivějšími pro bezmotorové létání,“ řekla Eva Maixnerová z Aeroklubu České republiky.
Mistrovství začíná v neděli 22. července v deset hodin briefingem, který bude pokračovat prvními starty. Zakončení spojené s předáním medailí a titulů mistrů republiky naplánovali pořadatelé na sobotu 4. srpna večer. K vidění bude pět typů větroňů.


„Divácky nejatraktivnější jsou vzlety, které se odehrávají v poledních hodinách, a dolety kolem páté hodiny odpoledne, kdy návštěvníci do poslední vteřiny každé disciplíny mohou vidět plachtařské boje o nejlepší umístění a mistrovské tituly,“ doplnila Maixnerová. V krátké době to je už druhý velký závod na žirečském letišti. Před týdnem skončil jedenáctý ročník Poháru Safari. Počasí ale tradičnímu závodu nepřálo. Podařilo se odlétat potřebné tři disciplíny pouze v kategorii volné. Vítězem se stal Milan Meisner z místního aeroklubu. V dvousedadlovkách se odlétla jen jedna platná disciplína, kterou vyhrál Bohumír Zajdl, také z místního aeroklubu.