Parádní trať závodnice trutnovské Lokomotivy a čerstvé vítězky Českého poháru 400metrů polohovky je na programu vneděli. Při kvalifikačním závodě ve Znojmě stlačila své osobní maximum dolů očtyři sekundy!

„Budu chtít být co nejlepší a dám do toho všechno,“ slíbila před svým odjezdem na šampionát starého kontinentu osmnáctiletá hvězdička zKrkonoš, která stále více začíná zářit na českém plaveckémnebi.

Alžběto, cítíte se ve formě?

Nóóó (začne se culit), mohlo by to být dobré. Od Velké ceny Znojma jsme měli ještě tři týdny na trénování a na možné doladění formy. Záleží ovšem na tom, jestli člověk za tu dobu svou výkonnost udrží, nebo vylepší. Někdy totiž hrozí, že se přetrénuje. To snad ale nebude můj případ. Cítím sedobře.

Včem spočívá kouzlo vašich zlepšených časů vposlednídobě?

Bude to asi vtréninku, který je náročnější než dřív. Také suchou přípravu jsme letos začali dělat důsledněji. Stále chodím jednou týdně do posilovny, dělám dřepy, kliky. Posiluji ipřed závody, které nejsou tak důležité. Strenérem se snažíme, aby příprava vcelkovém dojmu působila uceleně. Ne, že jednou se jde trénovat a podruhé ne. Co se týče časů, tak vlastně iloni jsem se na čtyři sta polohovku zlepšila proti předchozímu roku ošest vteřin. Je pravda, že letošní výkony se už posunuly do jiné, vyššísféry.

Možnost startu vMaďarsku jste si vybojovala hned při prvním pokusu. Oddechla jstesi?

To víte, že jo. Byla jsem strašně ráda, že jsem nemusela plnit limit při Velké ceně vBrně, kde jsem vpodstatě mohla být nad věcí. Nic mě tam netížilo, na rozdíl od loňského roku, kdy se mi Znojmo nepovedlo a vBrně jsem to doháněla. Bylo také dobré, že hned po závodech ve Znojmě jsem mohla začít směřovat přípravu kEvropě.

Bylo by pro vás zklamáním, kdybyste se na evropský šampionát nekvalifikovala?

Částečně asi ano. Mohla bych si však říct, že jsem pro to udělala úplně všechno. Vpřípadě neúspěchu bychom strenérem museli hledat, kde se stala chyba, a pokusit se ji odstranit. Skutečnost, že to dopadlo dobře, ale dokazuje, že jsem byla připravená kvalitně.

Anejednalo se tak zvašeho pohledu jen oformalitu zaplavatlimit?

To rozhodně ne! Limit (4:49,7– pozn. red.) byl odvě sekundy lepší než můj osobák. (Řehůřková ve Znojmě vzávodě 400PZ zaplavala čas 4:47,2)

Čas ze Znojma by vám na loňském mistrovství vHelsinkách stačil na 13.místo. Spokojila byste se stímto umístěním?

Loni jsem byla sedmnáctá za 4:52, takže třinácté místo bych určitě brala. Spíš než oumístění ale půjde očas. Chci se co nejvíce přiblížit osobáku, nebo se pokusit zlepšit. Může se totiž stát, že zaplavu super čas, ale budu horší než loni. Hlavní je výkon, být na krásném místě je něconavíc.

Veřejnost zčasu toho ale moc nezjistí a bude hledět na výsledek…

Samozřejmě, samozřejmě. (usměje se) Lidem to tolik neřekne. Kdybych byla desátá, tak už je to něco jiného než sedmnáctá. Prostě také bude záležet na tom, kdo do Maďarska přijede, jak rychle se bude plavat. Já ale vím, že budu chtít být co nejlepší a dám do toho všechno.

Aco velké finále, je ještě daleko?

Asi jo, ale nemrzí mě to. Nemusím mít všechno najednou. (smích) Je to tak, že občas člověk rychle vyletí a zase rychle se někam ztratí. Já už odmala jdu po malých krůčcích. Nikdy jsem nebyla mistryní žactva a nikdy jsem nebyla vjuniorské reprezentaci. Teď se mi konečně vrací postupná poctivápráce.

Co vůbec pro osmnáctiletou dívku znamená startovat na mistrovství Evropy?

Určitě je to zážitek. Strašně se mi líbí, když se mohu potom dívat na finále těch nejlepších.

Aříkáte si, už abych tam plavala taky, ne?

No jistě. Vidět je plavat je pro mě další povzbuzení.

Bude to váš druhý šampionát. Včem se Debrecín bude lišit od loňských Helsinek?

Vpodstatě to bude asi to samé. Budu už ale vědět, jak to chodí, jak to chodí na startu, jak vypadají rozplavby. Doufám, že tam bude stejně krásný bazén, jako byl vHelsinkách.

Stihnete se během šampionátu podívat ido města? Jak plánujete trávit volnýčas?

Tím, že budu plavat každý den, moc volna nebude. Ráno mě čekají rozplavby a odpoledne se podívám na finále. Jestli máte na mysli procházky po městě, tak možná vneděli. Spíš ale budu odpočívat na pokoji. Když se člověk má soustředit na výkon, tak dvouhodinové chození po městě není topravé.

VDebrecínu poplavete čtyři disciplíny. Vjakém sledu?

Ve čtvrtek dvě stě metrů polohový závod, vpátek kraulařská čtyřstovka, vsobotu osm set metrů kraul a vneděli čtyřstovka polohovky.

Znamená to tedy, že vaše oblíbená disciplína přijde na řadu jako poslední. Je to nevýhoda, nebo to může být zlatátečka?

Nechme se překvapit. (začne se smát) Stím se nic nedá dělat. Je to stejné jako loni ve Finsku. Tam jsem však měla vsobotu volno, což si myslím nebylo zrovna ideální. Teď budu mít každý den jeden závod. Šance, že se dostanu do finále třeba na čtyřstovku kraul nebo na dvoustovku polohovky, asi není, takže pak budu mít vždy celé odpoledne čas na to, abych se připravila na další den. Snad to zvládnu.