Sněhu bylo dost

Na poslední pohárový závod se sjelo rekordních 152 startujících. Pořadatelé ze Slovenské skialpinistické asociácie připravili trasu závodu pouze do kopce Vertical Race, body se počítaly do Středoevropského, Slovenského i RockPoint Českého poháru ve skialpinismu.
Start závodu byl v Jasné na Zahrádkách, trasa vedla po sjezdovkách až ke Kamenné chatě, kde se sundávaly lyže, a posledních 50 metrů na vrchol Chopok se absolvoval na botách. Závodníky čekalo převýšení 1005 metrů.
Předpověď slibovala slunečné počasí a teplo, to se nepotvrdilo, a nakonec bylo proměnlivo v horních partiích se silným větrem. Ačkoli v nížinách už dlouho vládne jaro, severní strana Chopku naštěstí nabízela dostatečnou sněhovou pokrývku.

Mezi nejlepšími

Jako první odstartovaly ve dvacetisekundových intervalech ženy, po nich mužské kategorie, potom armádní složky, a úplně nakonec kadeti a junioři.
Celkovým vítězem se podle předpokladů stal slovenský reprezentant v běžeckém lyžování Martin Bajčičák, a o půl minuty za ním skončil na druhém místě nejlepší ze specialistů skialpinistů Milan Madaj. Třetí čas dosáhl kadet Radek Groh, stříbrný z Evropského šampionátu v disciplíně Vertical Race a nechal za sebou dalšího ze slovenských olympioniků Michala Maláka.
Sedmou příčku vybojoval letošní Mistr České republiky Mirek Duch, ale na vítězného Bajčičáka ztrácel už tři a půl minuty. Další z Čechů v elitní desítce mužů byl opět kadet Ondřej Fejfar na devátém místě, všichni tři z klubu AKLVK Alpine Pro Ski Trab team).
Mezi ženami dosáhla nejlepšího času Lenka Lackovičová ze Slovenska, o dvě a půl minuty za ní na vrchol Chopku doběhla Radkova sestra Karolína a stala se tak nejlepší českou závodnicí. I ona si z Mistrovství Evropy ve Francii přivezla stříbro z časovky do vrchu v nejmladší kategorii kadetek. Třetí místo obsadila Viera Findurová před slovenskou Mistryní světa v běžeckém lyžování Alenou Procházkovou a další Češkou Formánkovou.
Výsledky Jasná Vertical Race – muži: 1. Martin Bajčičák (ŠKP Štrbské Pleso) 40:18,2, 2. Milan Madaj (HK James Bobrovec) 40:45,6, 3. Radek Groh 41:25,4 … 7. Miroslav Duch 43:50,8, 9. Ondřej Fejfar 44:34,9, (všichni AKLVK Alpine Pro Ski Trab team). Ženy: 1. Lenka Lackovičková (ŽP Šport Podbrezová) 54:27,7, 2. Karolína Grohová 56:54,4 … 5. Dita Formánková (obě AKLVK ).

Duch vyhrál pohár

Na Slovenku mohli závodníci ještě získat poslední body do RockPoint Českého poháru 2007 ve skialpinismu. Jeho vítězem se podle předpokladů stal se stal Mirek Duch před Petrem Maligou a Janem Jirákem. Pátý skončil Michal Němec. Mezi ženami dosáhla prvenství Alice Korbová před Ditou Formánkovou a Petrou Bánskou. V kategorii veteránů ze z vítězství radoval Josef Hepnar, v juniorech jeho syn Jan. Bronz mezi juniory bral Adam Brožek ze Špindlu. Nejmladší kategorie kadetů ovládli sourozenci Karolína a Radek Grohovi. Ondřej Fejfar obsadil druhé místo. Zuzana Kubátová a Petra Volfová (obě z Vrchlabí) obsadily druhou třetí příčku.