Michaelo, tak kdy začínáte?
7. listopadu odjíždím na trénink do německý hal – Bottrop a Neuss, kde mě také 9. a 10. čekají dva slalomy evropského poháru. Bude to specifické v tom, že se jede ve dvou lyžařských halách s jiným systémem bodování. Body se tam získávají součtem umístění z obou závodů.

A z Německa vyrazíte kam?
Přesuneme se (myslí sebe a otce a trenéra v jedné osobě Petra Smutného – pozn.) na FIS závody do švédského Taernaby, kde budeme také trénovat. Dále se chystáme na čtyři závody, dva obří slalomy a dva slalomy, do Levi a Rovaniemi ve Finsku. A potom bychom se měli vydat do Švýcarska, Itálie a Rakouska. Návrat domů není jistý, ale vypadá to až na Vánoce.


Byla letošní příprava něčím odlišná od předchozích let nebo jste se držela zaběhlých kolejí?
Příprava byla jiná akorát v tom, že jsem vynechala jarní ledovec kvůli maturitě a přijímačkám na VŠ). Takže jsme měla čtyři měsíce lyžařskou pauzu.


Nechyběla ani basketbalová vložka s trutnovskými ženami?
Nechyběla. Přípravu jsem vlastně začala s holkami 6. srpna v Trutnově. Trénovalo se dvoufázově, nejvíce rychlostní vytrvalost, vytrvalost a posilování. Vyrazila jsem s nimi i na kondičním soustředění na Slovensku. Tréninky byly náročné, ale bavily mě. Holky jsou fajn. i mimo tréninky panovala dobrá nálada. A to se hned trénuje lépe. Na konci srpna jsem pak odjela na rakouský ledovec Hintertux. Tam jsem většinou 10 – 14 dní, záleží na počasí. a pak týden doma. Takhle se to střídá do prvních závodů.


Měla jste kromě basketbalistek v přípravě nějaké jiné sparingpartnery?
Trénuji sama, ale na ledovci se vždycky k někomu přidáme, k chorvatskému týmu, Norům nebo Švédům. Asi týden a půl jsem také trénovala se Šárkou a Petrem (Záhrobskými – pozn.).


Jaký máte pocit z přípravy?
Necítím se špatně, ovšem jak na tom opravdu jsem ukážou až závody. Tréninky na sněhu byly dobré. Vyšlo počasí, tratě držely, mohla jsem jezdit s kvalitními týmy. Snad jediný problém byl v dost ledovatých tratích. To jsem však vyřešili tím, že jsme na kopec nosili až tři páry lyží. Více jsme jich totiž nepobrali. (zasměje se)


Na co chce letos Michaela Smutná v lyžařském světě dosáhnout?
Letos není žádná velká akce jako olympijské hry nebo mistrovství světa, nejsem už ani juniorka. Proto bych se chtěla soustředit na Evropský pohár a zlepšit si FIS body. Když dostanu šanci, tak se samozřejmě pokusit uspět i Světovém poháru. Na konci mě sezony mě čeká domácí šampionát.

Už za dva měsíce se do Špindlerova Mlýna vrátí Světový pohár, co si od velkých závodů v domácím prostředí slibujete?

Na svěťák do Špindlu se moc těším. Přijedou mě podpořit rodina a kamarádi, znám sjezdovku. Navíc těsně před závody budeme mít možnost sjet si asi pět závodních slalomových jízd. Plus je také, že hned po Silvestru nemusím cestovat do zahraničí. Cíl? Jediný. Postoupit do druhého kola.