Původně se mělo skákat i ve čtvrtek, ale pro nepříznivé počasí byly volné tréninky zrušeny. Páteční kvalifikace však už běžela jako na drátkách, a tak v sobotu po poledni se třináctka postupivších riderů utkala v semifinále se sedmi pozvanými jezdci.

Z této snowboardové bitvy pak vzešla finálová desítka, ve kterém byl nakonec nejlepší „majitel“ best tricku z páteční kvalifikace Teo Konttinen z Finska. Předvedl rotaci o 1080 stupňů, která byla na českých horách letos k vidění vůbec poprvé. Druhé místo obsadil Konttinenův krajan Mati Kinnunen. Třetí skončil organizátor Quiksilver Snowjamu Martin Černík.

„Umístění mě samozřejmě potěšilo, protože konkurence je dnes velká a mladí kluci do toho jdou po hlavě. Je to pro mě taková výzva s nimi jezdit,“ uvedl 31letý nejlepší český snowboardista. „Snažil jsem se skákat dobře.“

Ve finále měla naše republika nakonec trojnásobné zastoupení. Mezi snowboardořskou elitu se probojoval Jan Zajíc, který obsadil v konečném pořadí pátou příčku, a loňský OŖ Snowboard Talent Matěj Novák se blýskl sedmou příčkou. „Jsem rád, že to vyšlo. Letos jsem toho moc nenajezdil kvůli škole a na Snowjam jsem se proto fakt hodně těšil. Před dvěma lety jsem byl první nepostupující, tak letos to konečně vyšlo,“ sdělil Novák.

Quiksilver Snowjam zakončila večerní exhibicí v best tricku. Původně se za umělého osvětlení mělo jet finále, ale pořadatelé museli udělat malou změnu programu kvůli televiznímu přenosu.

„Byl to pro nás vůbec první závod v historii českého snowboardingu, který se natáčel přímo do přenosového vozu a bude z něho na České televizi vysílán hodinový záznam,“ vysvětlil Černík.

Výsledky – Quiksilver Snowjam: 1. Teo Konttinen, 2. Matti Kinnunen (oba Finsko), 3. Martin Černík, 4. Mark Swoboda (Rakousko), 5. Jan Zajíc, 7. Matěj Novák.

Roxy Jam: 1. Šárka Pančochová, 2. Tania Detomans (Itálie), 3. Báša Štěvulová (Slovensko), 4. Klára Suchanová, 5. Rozies Margot (Francie).

Vyhrál Roomestera, ale řidičák ještě nemá

Pec pod Sněžkou/ Na sjezdovce Javor se také rozhodlo o vítězích Českého poháru ve freestyle snowboardingu. Páteční kvalifikační síto pro semifinále Quiksilver Snowjamu bylo zároveň i finálovým závodem letošního ročníku série O2 4×4.

Ve snowparku, který už od středy zasypával mokrý sníh se čeští snowboardisté letos poprvé utkali v rámci OŖ 4×4 s početnou skupinou zahraničních riderů a nevedli si vůbec špatně.

„Byly to opravdu skvělé závody. Myslím si, že nejlepší za celou sezonu. Naši kluci se vybičovali k velkým výkonům, jezdilo se na fakt velkém skoku, prostě opravdu kvalitní freestyle snowboarding,“ sdělil Jaroslav Boček z Asociace českého snowboardingu, která závod spolupořádá.

Z prvním heatu postoupili do semifinále Snowjamu Darek Bergmann a Matěj Novák. Druhé kolo vyhrál Martin Matoušek, kterému ale toto vítězství nestačilo na celkové vítězství v sérii OŖ 4×4.

To získal Darek Bergmann z Příchovic v Jizerských horách. Rider, který svým věkem patří stále ještě do juniorské kategorie opět získal nejvíc bodů z českých jezdců a po právu se stal mistrem republiky ve freestyle snowboardingu pro sezonu 2007/2008.

„Mám z toho ohromnou radost. Řidičák budu mít ale až třetího dubna, takže zatím bude muset být ten Roomster, který jsem vyhrál, zaparkovaný doma v garáži,“ přiznal se po závodě Darek Bergmann.

Darek nebyl jediný, kdo udělal svým rodičům radost. Jeho bratr Dominik totiž potvrdil svou suverenitu z celé letošní sezóny a vyhrál celkově kategorii dětí. Podobně suverénně dopadla i kategorie juniorů. V ní se radoval z vítězství Filip Gutwirth, který získal téměr dvakrát tolik bodů než druhý Petr Meloun.

Letošní ročník OŖ 4×4 byl definitivně uzavřen v sobotu. V rámci dopoledního Roxy Jamu se na Javoru odjelo finále OŖ 4×4 žen.

Před závodem byla situace mezi závodnicemi hodně zajímavá. Hlavní favoritka Šárka Pančochová byla totiž v průběžném pořadí zatím až čtvrtá, na vedoucí Kateřinu Reehovou ze Dvora Králové však ztrácela pouze 29 bodů.

Pančochová ale v Peci nenechala nikoho na pochybách, kdo že se stane vítězkou Českého poháru. Roxy Jam vyhrála opět rozdílem třídy, když získala 27,3 bodu, což bylo o 10 bodů víc než druhá Italka Tania Detomans. Sedmnáctiletá snowboardistka z Uherského Brodu tak kromě prize money 800 Euro získala také pozvánku na šestihvězdičkový Ticket To Ride závod Roxy Chicken Jam do amerického Mammouth Mountain.