Její debut na významné akci v českých barvách dopadl výtečně: dosáhla medailového úspěchu s národním týmem a byla platnou členkou reprezentačního výběru. „Je to zatím moje nejlepší ocenění. Být v reprezentaci a přivézt medaili z mistrovství Evropy je přeci paráda,“ říká Petra Záplatová.


S čím jste přijely na MS?
Do každého utkání se šlo s tím, že chceme uspět. Základem byl postup ze základní skupiny. Tím jsme udělaly důležitý krok a pak už to byla velká neznámá. Samozřejmě jsme se ale chtěly umístit co nejvýš.
Poté, co jste bez prohry vyhrály základní skupinu, jste se dobře uvedly i v druhé fázi turnaje. Co bylo rozhodující pro postup do bojů o medaile, který se záhy zašmodrchal?
Ve skupině o postup do semifinále bylo pro nás rozhodující vítězství nad Maďarskem, jelikož potom jsme zbytečně prohrály se Švédskem a v posledních sekundách nakonec i se Srbskem o 2 body. Protože jsme ale měly nejlepší skóre z této skupiny, tak jsme postoupily do semifinále. Tam jsme dostaly velice silný celek Španělska, se kterým jsme hrály vyrovnaný zápas. Ještě v poločase jsme vedly, nakonec to však byla pro nás porážka o 10 bodů. O bronz jsme hrály opět se Srbskem a vrátily jim porážku ze skupiny.
Jak na tebe zapůsobila atmosféra šampionátu?
Trochu jsem byla zklamaná z menší návštěvnosti. Plné tribuny byly jedině tehdy, když hrál domácí tým Lotyšska. Ale při utkání o medaile byla atmosféra již skvělá. Měly jsme velkou motivaci a podporu trenérů. Sestava, ve které jsme hrály, byla výborná a navzájem jsme se podporovaly.
Jaké máš sportovní cíle?
Udržet se i nadále v reprezentaci a případně se dostat s ní co nejdál. Hrát co nejlépe za mladší a starší dorostenky a v budoucnu i nejvyšší soutěž žen.

JAN BRAUN