„Samozřejmě si přeji, aby trvala co nejdéle,“ vypálí bez váhání odpověď trutnovský kouč MARTIN PETROVICKÝ. „Ale každá sezona je jiná. Stejně jako naše série může pokračovat ještě dalších deset let, tak může skončit už v této sezoně, kdy liga bude opět vyrovnanější. Uvidíme, jak to bude vypadat. Určitě o devátou sérii zabojujeme,“ dodává.

Na začátku každé sezony říkáte, že obhajoba medaile bude těžká…
Je to tak. Obzvlášť proto, když už ta obhajoba je několikanásobná a vy přitom víte, že expanze družstva nemůže mít vzrůstající efekt. Těžko totiž můžeme pomýšlet na první dva stupínky. Našim úkolem je tak už několik let bránit třetí místo, což je strašně těžké.

Máte představu, jak by ta nadcházející sezona mohla vypadat?
Každá sezona je jiná. V rámci očekávání finančních problémů všechny týmy oslabily. I my v Trutnově jsme museli omezit rozpočet, ve kterém jsme teď na maximu finančního limitu. Tento rok pro nás bude takový srovnávací. Naším hlavním úkolem bude najít cestu, která nás bude motivovat do další práce. Říct si během sezony nějakou koncepci trutnovského basketbalu výhledově na pět let.

Mluvíte o motivaci. Bude jí mít váš tým dostatek?
Věřím, že ano. My se namotivovat umíme. Dovedu si ale představit, že Háňa Šnajdrová, která má šest medailí za sebou, asi na začátku sezony nebude mít takovou motivaci jako někdo, kdo na ni bude útočit poprvé. Na druhou stranu, když potom přijde leden, únor a začne jít už do tuhého, v každém se to probudí a chce medaili bez ohledu na to, kolik jich má ve skříni.

Co se týká složení družstva, tvrdíte, že jeho kvalita se snížila?
Je to logické, protože v týmu nám zbylo jen šest profesionálek a je v něm naopak pět mladých hráček. Ty ještě nemají takovou stabilní výkonnost a úroveň. Naše hra bude stát hlavně na Darče Mišurové, Hance Šnajdrové, Katce Hindrákové a Míše Hartigové, což jsou takové čtyři pilotní hráčky. Samozřejmě je však budou muset doplňovat ostatní. Hodně bude záležet, jak se nám chytnou hradecké posily.

Jak se vám zatím jeví Komžíková s Věchtovou?
Jsou to šikovné hráčky. Hradečtí trenéři je sice pustili absolutně bez problému, a z toho lze usoudit, že jim asi moc nevěřili, že by se ještě měly výrazně zlepšit a měly být pro tým přínosem Změna prostředí je však první impuls. Nemyslím si, že by ještě dosáhly úplného stropu svých možností. Pokusíme se z nich dostat víc. Obě na sobě chtějí pracovat a v trénování jsou poctivé. A abych řekl pravdu, pro mě je milejší hráčka, která na sobě maká, je poctivá a basketbal má tak trochu vydřenější než talentovaná hráčka, která na to kašle a spoléhá jen na svůj talent. Po této stránce jsem si určitě vybral dobře, protože trutnovský tým chceme stavět na hráčkách, kterého do toho jdou naplno.

V Trutnově máte za sebou vcelku pestrou přípravu, ve které jste zavítali i do Francie. Co vám tato zkušenost přinesla?
Dá se to říct tak, že tato zkušenost byla zajímavá i pro hráčky, kterého toho už mají víc za sebou. V letošní přípravě jsme se střetli čtyřikrát s euroligovým zástupcem a mnohokrát s týmem, které budou hrát ve FIBA Cupu. Pro úplně nejmladší holky, jako jsou třeba Veronika Rybová a Nikola Tothová, to bylo možná až moc. I když ony vlastně neměly co ztratit. Vlítly na hřiště proti Bourges a běhaly tam tak, jak jsou zvyklý. Byla to pro ně velká zkušenost. Vidím v tom velké pozitivum letošní přípravy.

Nepoznamená psychiku týmu trochu příprava, kdy jste většinu zápasů prohráli?
Nejsme žádné panenky, že bychom se měli sesypat ze čtyř prohraných zápasů za sebou a dvě měsíce se z toho vypiplávat. Každý ví, proti komu jsme nastupovali. Výsledky mohli být lepší, ale mohli být i horší. Žádnou velkou ostudu jsme si neudělali. Máme tak zkušené hráčky, že by nás to nemělo poznamenat.

Dělá vám něco starosti před startem nového ročníku?
Samozřejmě určitá nesehranost. Já sám musím slevit trošičku ze svých… Ne, slevit. To jsem řekl špatně. Ze svých požadavků neslevuji, ale musím si uvědomit, že úroveň družstva je trošičku jinde. Sám v sobě teď pracuji na tom, abych našel cestu, která pro tým bude nejlepší. Laťka v Trutnově byla nějak nastavena, ale teď ji musím posunout níž. Nejen proto, že máme polovinu nového družstva a ještě k tomu mladého, ale jeho výkonnost je prostě v tuto chvíli níž. Musíme si to uvědomit. Šestka profesionálek nemůže táhnout všechny zápasy a rotace do osmi devíti tam bude minimálně potřeba. Jsem tedy ochotný laťku teď snížit, ale o to víc pak budu na hráčky apelovat a tlačit, abychom se co nejrychleji dostali zpátky tam, kde si myslím, že družstvo má být.

Váš tým čekají také zápasy ve Středoevropské lize. Nejsou utkání až třetí evropské garnitury pro Trutnov zbytečná?
Tak přesně nad tímhle jsme přemýšleli a já tvrdím, že vůbec ne. Zaprvé, i když to zase není až tak úplně důležité, bavíme se o tradici, na které si Trutnov staví. Druhá věc pak souvisí s tím, že jsme nabrali mladé hráčky. Tato soutěž je pro ně přesně to, co by už mohly pomalu zvládat a začaly se chytat v evropském měřítku. Jejich konfrontace s evropských basketbalem je pro ně v tomto věku třeba. V Trutnově s tím máme zkušenosti.

Úvodním soupeřem v lize bude pro Karu celek Strakonic. To je přijatelný soupeř na začátek, ne?
Nevím, jestli to je přijatelný soupeř na začátek. Ale hlavně je úplně jedno, jestli začínáme se Strakonicemi, Brnem nebo kýmkoliv. S každým budeme hrát dvakrát, doma – venku. Strakonice jsou v domácím prostředí velice nepříjemné, poznaly to všechny týmy. I my loni. Pro psychiku by bylo samozřejmě lepší vstupovat do sezony vítězstvím. Ovšem je to o tom, že my se snažíme počítat zajíce až na konci honu. My jsme připravení, Strakonice určitě také. Myslím, že to bude krásný souboj. Určitě bude plná hala, hladoví diváci na první kola chodí.

SOUPISKA

Kara Trutnov – rozehrávačky: Darina Mišurová (rok narození 1981, 163 cm), Iva Komžíková (1985, 173), Petra Záplatová (1991, 175), Nikola Tothová (1991, 164 cm).
Křídla: Kateřina Hindráková (1988, 178), Andrea Vacková (1989, 178), Veronika Rybová (1991, 176), Hana Šnajdrová (1980, 183).
Pivotky: Michala Hartigová (1983, 192), Adéla Věchtová (1987, 190 cm), Dana Kušlitová (1990, 182 cm).

Příchody: Komžíková, Věchtová (obě Hradec Králové), Vacková (Slovanka), Kušlitová (Strakonice), Tothová, Rybová – obě přeřazeny z dorostu.
Odchody: Křížová (bez angažmá), Štěpánová (VŠ Praha), Ivanová (bez angažmá), Koďousková (VŠ Praha), Skutilová (VŠ Praha), Smilnická.

Realizační tým – trenér: Martin Petrovický, vedoucí družstva a sportovní manažer: Jan Braun, masér: Karel Nývlt, lékař: MUDr. Roman Salaj, organizační pracovník: Petr Kapitulčin.
Kara Trutnov.

Kara Trutnov v základní části

středa 30. září Strakonice – Trutnov 18.00
sobota 3. října Trutnov – USK Praha 17.30
středa 7. října Hradec Králové – Trutnov 18.30
sobota 10. října Trutnov – Sparta Praha 17.30
středa 14. října Valosun Brno – Trutnov 17.30
neděle 18. října Slovanka MB – Trutnov 17.30
středa 21. října Trutnov – VŠ Praha 18.00
sobota 24. října Karlovy Vary – Trutnov 17.30
sobota 31. října Trutnov – Strakonice 17.30
sobota 7. listopadu USK Praha – Trutnov 15.00
sobota 14. listopadu Trutnov – Hradec Králové 17.30
sobota 21. listopadu Sparta Praha – Trutnov bude upřesněno
sobota 28. listopadu Trutnov – Valosun Brno 17.30
sobota 5. prosince Trutnov – Slovanka MB 17.30

sobota 12. prosince VŠ Praha – Trutnov 15.00
sobota 19. prosince Trutnov – Karlovy Vary 17.30
středa 6. ledna Trutnov – Frisko Brno 18.00

sobota 9. ledna Frisko Brno – Trutnov 17.00