Eva Vrabcová Nývltová absolvovala první závod ve čtyřech letech. „Byl to běh ve Studenci a skončila jsem pátá. Tehdy jsem si řekla, že příští rok ten závod musím vyhrát," vzpomíná. A vyhrála. Odmalička snila o tom, že se dostane na olympiádu. „Vždycky jsem to chtěla," byla cílevědomá od sportovních začátků. Otec byl vrcholovým sportovcem z legendárního běžkařského střediska liberecké Dukly, maminka zajišťovala každodenní servis s pořádnou porcí obětavosti. „Rodiče mě podporovali, jak jen to bylo možné. Jsem jim velmi vděčná."

Životní cíl si splnila třicetiletá Trutnovačka opakovaně. Po třech startech na zimních olympiádách si teď vyzkouší letní verzi. V Brazílii se 14. srpna postaví na start maratonu. Jako pátý český sportovec a pětatřicátý světový v dějinách, kdo absolvuje zimní i letní olympijské hry. „Hltala jsem s rodiči olympiádu v televizi a říkala, že tam chci taky závodit. Hlavně s mamkou jsme to hodně prožívaly. Zajímavé bylo, že se mi líbilo třeba vzpírání," vzpomíná. Věnuje se trochu jiným disciplínám. Jedničkou se stalo běžecké lyžování, atletika vítaným doplňkem, výbornou přípravou a možností sklízet další úspěchy. Eva sbírala republikové medaile jak v běžecké stopě, tak na atletickém ovále.

V lyžařském nároďáku strávila patnáct let. Atletická sláva se zrodila letos. Drobná postavou, velká výkony. „Teď už přichází období, kdy se začínám těšit," říká dva dny před odletem. Dnes stihne pedikúru a kadeřnici. K tomu dva tréninky po známých stezkách. Pak zabalí. A vzhůru do Ria!

Jan Braun