„Už tehdy se stalo sponzorem družstva JZD v Libštátě, a tak se v roce 1977 přestěhovali šachisté do Libštátu. První sídlo měli v bývalé knihovně kulturního domu,“ vzpomíná na začátky oddaný příznivec oddílu Jaroslav Svoboda.

V nových prostorách v roce 1978 sehrálo 14 mužů svůj první oddílový přebor, jehož vítězem se stal František Svatý ze Svojku. V letech 1980 až 1995 měla šachová hra v Libštátě nejvyšší společenskou popularitu. Počet šachistů se rozrostl na aktivních 36 členů.

„Někteří se starali, aby se tato hra nezastavila. Klub byl pořadatelem šachových plesů, vlastivědných zájezdů a výletů, a podílel se také spolu s jinými organizacemi na pořádání akcí, které měly širší společenský význam,“ doplňuje Svoboda.

Hlavní činnost se ale zaměřila na práci s mládeží. O to se nejvíce staral zakladatel oddílu Jiří Farský, který měl obětavé spolupracovníky Jiřího Otmara a Ladislava Ďurinu. V letech 1979 až 1994 prošlo šachovou školou celkem 200 dětí z Libštátu a okolí.

Vedení JZD spolu s předsedou Dolenským se staralo o finanční zabezpečení oddílu. To umožnilo libštátským dětem zúčastňovat se mládežnických turnajů po celé republice.

„Zásluhou členů oddílu se čtyřikrát pořádaly v Libštátě turnaje zařazené do Velké ceny republiky žákovských družstev. Těch se zúčastňovalo vždy kolem 150 dětí z celé republiky. Později dorostenecké družstvo hájilo barvy Libštátu ve Velké ceně České republiky. O hrací místnosti, ubytování a stravování všech účastníků se vždy obětavě staral Josef Špinka,“ upřesňuje Jaroslav Svoboda.

Ze dvou stovek dětí, které prošly školou šachu dnes soutěžně stále hrají Milan Dolenský, Petr Špinka, Jiří Pospíšil a Jan Šimůnek, mezi další patří Milan Jakubů, Leoš Maryško, Jiří Kolařík nebo Jan Šlechta.

Z libštátského oddílu se stal jeden z nejsilnějších celků Libereckého kraje. V posledních letech je šachové družstvo stálým účastníkem krajského přeboru v praktickém šachu.

„Starosti jsou a budou stále, nic nás ale nesmí odradit, po 32 letech to přece nemůžeme vzdát,“ končí zamyšlení Jaroslav Svoboda.