Jan BRAUN (na snímku), manažer Kary Trutnov, odtajnil Krkonošskému deníku ambice trutnovského basketbalu. Hovořil však také o práci s mládeží, o domácím turnaji, mezistátní spolupráci Kary se zahraničními týmy a divácké kulise domácích zápasů.

V jaké fázi přípravy se nyní nachází hráčky Kary Trutnov?
Máme za sebou první měsíc přípravy, která byla z velké části zaměřena na nabírání fyzické kondice. Absolvovali jsme soustředění v Deštném v Orlických horách, které bylo výborné po všech stránkách. A to jak z hlediska zázemí, které jsme měli vytvořené v Pensionu Köhler, tak i kvůli práci, kterou tam tým odvedl. Trenéři byli velmi spokojeni. Nyní probíhají tréninky v domácím prostředí. Stále se pracuje na fyzičce, ale už se holky věnují i basketbalovým činnostem. Srpen je vždy nejnáročnějším obdobím přípravy. Těší mě, jak příprava probíhá pod vedením Jiřího Kovaříka. Zastupuje Martina Petrovického, jenž je u české reprezentace, připravující se na mistrovství světa.
Kdy na hráčky čekají první přátelské zápasy?
S hraním začínáme příští víkend. První přípravou je turnaj 11. a 12. září v Ružomberoku v hale dvojnásobného vítěze Euroligy. Utkáme se s ruským Spartakem Penza, předním polským týmem CCC Polkowice a domácím Ružomberokem. O týden později absolvujeme turnaj v polské Jelenie Góře. Poté máme naplánovány přípravné zápasy s východočeskými účastníky ŽBL Hradcem Králové a dvakrát s Pardubicemi. Duel s nimi 5. října bude prvním vystoupením v domácím prostředí. Příprava vygraduje turnajem JAKO CUP, který se uskuteční 7. – 10. října v naší hale.
Proč právě turnaje na Slovensku a v Polsku?
S Ružomberokem máme opravdu nadstandardní vztahy, jsme v pravidelném kontaktu a často ve spojení. Rádi jezdí k nám na turnaj, po delší době se podíváme i my k nim. Jelenia Góra je náš partnerský klub z druhé strany Krkonoš, máme s nimi dlouholeté vazby, které bychom neradi přetrhávali, navíc je to i blízko pro fanoušky, kteří se mohou přijet podívat.
Pořadatelství domácího turnaje je posunuto na pozdější termín oproti předchozím ročníkům. Proč je tomu tak?
Kvůli mistrovství světa. Na něm bude působit náš trenér Martin Petrovický v pozici asistenta národního týmu a domluvili jsme se, že turnaj v Trutnově bude vrcholem přípravy deset dní před startem ligy a Martin chtěl vést náš tým na turnaji v domácím prostředí. Skutečnost, že se hraje až po světovém šampionátu, byla komplikací pro obsazení turnaje, neboť většina zahraničních lig bude už v té době rozehraných. O to více nás těší, že k nám dorazí Györ a Ružomberok, přestože jejich ligové soutěže už budou rozběhnuté a dokonce se odkládaly kvůli turnaji v Trutnově zápasy. To asi nejlépe vystihuje pověst, jakou si v cizině turnaj a trutnovské prostředí získaly.
Jaké má Kara ambice do nové sezony?
Už je dost zautomatizované, že se od nás očekává bronzová medaile. Pro nás je to trochu svazující, ale nebojíme se toho. Myslím si, že bilance 11 medailí v 15 sezonách je dostatečně přesvědčivá. Je to i dobrá vizitka pro zdejší region. To, že se zde vrcholový sport dokázal dostat na takovou úroveň a podařilo se dlouhodobě udržet mezi špičkou ligy, je velký výsledek, podařilo se nám prosadit i v evropských pohárech. I dál budeme za Trutnov pořádně bojovat a uděláme maximum, aby diváci byli dál spokojení a chodili na basket rádi.
Je reálný útok na první dvě pozice, které dlouhodobě okupuje ZVVZ USK Praha a Frisco Sika Brno?
Podívejte, tyhle velkokluby pracují s rozpočty v řádech desítek milionů korun a mohou si dovolit angažovat špičkové světové hráčky. Jejich možnosti mnohonásobně převyšují ostatní družstva a to se zákonitě musí projevit. Je to jiný svět.
Jak těžký bude letos boj o třetí místo?
Mimořádně náročný, liga bude ohromně vyrovnaná. Ale co je dnes lehkého? Budeme makat a dělat maximum pro úspěšný výsledek. Konkurence bude velká, ostatní týmy se chtějí na naše místo protlačit. Jejich motivace se každým rokem zvyšuje, protože každý logicky prahne po úspěchu. Očekáváme hodně těžkou sezonu. Soupeři se výrazně posilují. Hodně silné budou celky Valosunu Brno a Hradce Králové, které nakoupily hráčky z reprezentace, Večeřovou, respektive Hartigovou. To si my nemůžeme dovolit. Mají jasné ambice a budou velkými adepty na medailové pozice, možná nejen bronzové. A jsou tu i další kluby, které se chtějí prosadit. Slovance báječně vyšla první sezona v Mladé Boleslavi a bude chtít navázat na výborné 4. místo, Strakonice vyhlásily jako jasný cíl postup do semifinále, mezi špičku chtějí také Karlovy Vary a hodně se podle mne zlepší loňský nováček VŠ Praha. O medaile bude hrát devět z deseti ligových týmů.
Takže kdyby se třetí místo naplnit nepovedlo, bude to zklamání?
Víme, že to bude opravdu hodně těžké. Je potřeba být realistický. Nic nemůže trvat věčně a sport přináší nejen vítězství, ale i prohry. Ale určitě budeme hodně usilovat o to, abychom protáhli naši sérii. Devět let v řadě má Trutnov medaili, to je myslím skvělý výkon.
Jakou čekáte podporu publika?
Jsem přesvědčen, že se potvrdí, že jsou v Trutnově nejlepší fanoušci v lize. Lidé, kteří chodí fandit našim holkám a užít si atmosféru zápasů, jsou oporou celého týmu. Vědí, že holkám jejich přízeň pomáhá. Věřím, že při očekávané velké vyrovnanosti ligy trutnovský tým podpoří a vytvoří pověstnou bouřlivou atmosféru.
Co je podstatné pro vedení trutnovského klubu?
Především zajištění stabilního finančního zázemí pro pokračování účasti v nejvyšší domácí soutěži. Rozpočtem se řadíme do dolní části tabulky, snažíme se hodně šetřit a chovat se úsporně. Bez našich hlavních partnerů by liga v Trutnově už nebyla. O to více si vážíme úspěchů, kterých jsme dosáhli.
Jak se vyvíjí práce s mládeží?
V současné době jsme se dostali i v mládeži mezi českou špičku. Nebylo to z ničeho nic, žádné nákupy soutěží. Pouze poctivá práce trenérů a hráček ve všech složkách klubu. Mimořádným úspěchem byl letošní extraligový titul mladších dorostenek, máme i dvě stříbra z extraligy starších dorostenek. Pro nastupující generaci je důležité, že vidí šanci hrát ligu. A ta šance tady opravdu je. Jsem rád, že máme v kádru hodně hráček z našeho regionu. V této strategii budeme rozhodně pokračovat!