Twirling, ač se to nezdá, je náročný sport, akrobacie a házení do vzduchu se speciální hůlkou. Tohle všechno je twirling, který by si leckdo mohl splést s mažoretkovým sportem. Ale omyl. Je to jinak.

„U obou sportů se používá technicky správná manipulace s hůlkou, ovšem u twirlingu je opravdu nutné dodržovat veškeré detaily, aby bylo možné provádět náročné triky. A to je jeden z nejzásadnějších rozdílů, twirling je totiž extrémně náročný sport,“ poukázala Rejlová, která za posledních osm let navštívila 100 různých klubů doma i v zahraničí. S twirlingem procestovala Česko, Slovensko, ale také Chorvatsko nebo Polsko. „Od svých 15 let jsem velice aktivně školila a trénovala týmy, jednotlivce a trenéry po celé republice a v zahraniční,“ popsala.

Co je twirling
Twirling je druh sportovního tance, který kombinuje mažoretkový sport, gymnastiku a balet. Hlavním rozdílem mezi mažoretkou a twirlingovou tanečnicí je, že v twirlingu se dbá především na držení těla, práci s hůlkou a taneční kroky. Důležitá je především práce s hůlkou, která se může vyhodit vysoko a než ji tanečnice chytne, předvede i náročná salta. V tomto sportu, jenž je nejvíce rozšířený v Číně, dominuje Japonsko, v poslední době i Amerika a Francie. V České republice existují dvě hlavní soutěžní asociace NBTA A WBTF.

V současné době sdružuje tento sport 500 aktivních twirlerů, ale další stovky jsou v přípravné fázi, kdy vše poznávají. „Historie vzniku twirlingu sahá do doby, kdy začaly být v Americe populární mažoretky jako doprovod společenských a kulturních akcí. V současnosti je mezi těmito sporty hlavní rozdíl v tom, že mažoretky převážně využívají pochodový krok, kdežto twirleři ztvárňují choreografie pomocí baletních a gymnastických prvků,“ popsala Rejlová s tím, že twirling má u nás už dvacetiletou tradici.

V době pandemie, která nebyla příjemná ani pro twirlery, se Tereze Rejlové podařilo udělat s dalšími trenéry cvičební programy. A ty zaujaly. „Nemohli jsme několik měsíců pořádně trénovat, a tak jsme se přesunuli do online prostředí,“ říká Rejlová, jež také připravila pro projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny Díky za VZPruhu pohybovou výzvu. „Byli jsme tu pro každého, kdo se ocitl sám doma a bez potřebného tréninku. Pokud to počasí dovolilo, byly zapojeny i různé venkovní sportovní aktivity, rozvíjeny nezbytné pohybové dovednosti a samozřejmě také vlastní prvky s hůlkou,“ popsala trenérka twirlingu, která tím oslovila mnoho lidí.

„Paradoxem této složité doby pro mě je také fakt, že se utvořila skupinka extrémně nadšených dětí, které mě oslovily, zda bych je trénovala každý týden. Celé to vyplynulo v otevření takové menší skupiny. Za velký úspěch během lockdownu také považuji sérii odborných webinářů, které byly přístupné všem nadšencům twirlingu – soutěžícím, rodičům, trenérů a vedoucím,“ pochvalovala si Tereza Rejlová.