Plavkyně TJ Loko FM Servis Trutnov se po výkonech v loňské sezoně zařadí na víkendovém Zimním mistrovství ČR k nejžhavějším želízkům na stupně vítězů.

„No, uvidíme. Snad by nějaká medaile mohla cinknout,“ nadhodila před dnešním začátkem třídenního zápolení v chomutovské padesátce Alžběta Řehůřková.

Na sever Čech včera odcestovala z Krkonoš desetičlenná výprava, v níž by vedle trojnásobné účastnice seniorského mistrovství Evropy měly hrát prim i další tři členky rekordní trutnovské štafety - Aneta Pechancová, Barbora Morávková a Martina Elhenická. „Tréninkové časy jsou dobré a cítím se skvěle, takže už se těším, co předvedu,“ prohlásila posledně jmenovaná.

„Bylo by krásné, kdybychom třeba s Anet udělaly double na 50 VZ,“ zasnila se Barbora Morávková. Její sen se ovšem lehce může změnit v realitu, neboť do tohoto závodu je přihlášena druhým nejlepším časem a Aneta Pechancová prvním. „Ale jedna věc je napsané rozlosování na papíře a druhá skutečný závod,“ upozornila Morávková před velkou konkurenci, která se na šampionátu setká.

Na šampionátu, na kterém se domácí špička poprvé střetne bez použití polyuretanových plavek. „Teď se může plavat jen v textilních po kolena s odkrytými rameny,“ informovala Aneta Pechancová. „Jsme na to všichni hodně zvědaví. Vůbec nevíme, co máme čekat,“ dodala účastnice loňského MS v Římě, kde se právě po 43 světových rekordech v revolučních plavkách o nich rozvířily velké debaty. „Všichni do toho budou šlapat už od rána,“ zamyslela se Barbora Morávková.

Natřikrát – rozplavby, semifinále, finále – se v Chomutově poplavou všechny padesátimetrové závody. Na delších tratích finálové pořadí vykrystalizuje přímo z rozplaveb. Štafety, 800 a 1500 m VZ se pojedou rovnou naostro.

„Tentokrát jsme s trenérem zvolili méně náročný program. Poplavu jen tři padesátky – kraulovou, znakovou, motýlovou a stovku kraul,“ poznamenala Aneta Pechancová. Představit by se tak měla v 11 individuálních startech + 3 štafetách… „Určitě bych chtěla co nejvíce obhájit nasazené pozice,“ přála si před odjezdem sedmnáctiletá dívka. Jako favoritka číslo 1 je podle časů nasazená na padesátce motýlek, padesátce kraul a stovce kraul. „Jednoznačně padesátka kraul,“ odpověděla, na kterou disciplínu si nejvíce věří.

To Martina Elhenická plánuje útok na vítězství při znakařské dvoustovce a nejlépe prý se splněným limitem na evropský šampionát do Budapešti. „Zbytek sezony bych se pak v klidu mohla připravovat na nejdůležitější závody,“ líčila plavkyně Lokomotivy. „Nevím, přesně kolik to je, ale asi okolo 2:17. Můj osobák z loňského roku je 2:16,81.“

Na výsledky v popředí startovního pole si teprve šestnáctiletá závodnice dělá zálusk i na polohovkách. „Je skvělé, že už v tomhle věku patřím k těm lepším mezi seniorkami, ale pořád je ještě co zlepšovat.“

S dobrým pocitem vyrazila na zimní šampionát také Alžběta Řehůřková. „Myslím si, že na polohovky jsem dobře připravená. Dlouhé krauly nemůžu odhadnout, protože jsem trénovala právě spíš jen polohovky,“ sdělila nejzkušenější Trutnovačka. „Doufám, že se mi podaří zaplavat slušné časy. Přibude-li k tomu dobré umístění či medaile, budu mít velkou radost.“ Na zápřah, který ji během tří dnů čeká, si už zvykla. „Když nějaká disciplína nebude vypadat moc dobře, nebo bude bez šance na lepší umístění, z odpoledního finále se odhlásím,“ naznačila.

„Rozhodně se budeme snažit, ať je o Trutnovu slyšet co nejvíce,“ slíbila Barbora Morávková.

TRUTNOVSKÁ ŽELÍZKA NA ZMČR V CHOMUTOVĚ

ALŽBĚTA ŘEHŮŘKOVÁ (20 let)
pátek: 200 polohovka, 400 kraul
sobota: 200 kraul, 1500 kraul
neděle: 400 polohovka, 800 kraul

ANETA PECHANCOVÁ (17 let)
pátek: 50 kraul
sobota: 50 znak
neděle: 50 motýlek, 100 kraul

BARBORA MORÁVKOVÁ (18 let)
pátek: 50 kraul
sobota: 200 kraul
neděle: 100 kraul

MARTINA ELHENICKÁ (16 let)
pátek: 200 znak, 200 polohovka
sobota: 50 znak, 100 prsa
neděle: 100 znak, 400 polohovka

Trutnovské reprezentantky také společně na ZMČR poplavou tři štafety: 4x200 kraul, 4x100 kraul, 4x100 polohovka.

Další plavci TJ Loko FM Servis Trutnov: Patrik Krause, Petra Havelková, Kristýna Kultová, Eliška Melicharová, Adéla Morávková, Jana Zaplatilková.