Již dnes na zdejším náměstí odstartuje 11. ročník tradičního závodu Jestřebí hory České spořitelny, který patří do seriálu Kolo pro život. Pozvánku na něj okořenil svými slovy zakladatel závodu LUKÁŠ BÁRTA. Cílem sobotního klání bude znovu sportovní areál v Havlovicích.
Prozraďte nám něco o začátcích a historii závodu.
Maraton Jestřebí hory jsme poprvé uspořádali v roce 2004 jako nástupce maratonu Rallye 3000, který se jel asi pětkrát na přelomu tisíciletí. To byl hodně drsný závod, s délkou 90 kilometrů a převýšením téměř 4000 metrů. Jezdilo se na třicetikilometrovém okruhu, o to víc to bylo náročnější i psychicky. Závodníci přestávali mít o takhle náročný maraton zájem, a tak se pořadatelé rozhodli skončit.
Vám se ale evidentně s podobnými závody končit nechtělo, že?
Je to tak. My jsme pak přišli s projektem Festivalu cyklistiky a s ním spojeným maratonem Jestřebí hory. Centrem všeho bylo úpické náměstí, kde se maraton stále startuje. V rámci festivalu se v průběhu historie konaly další různé závody – bajkovej kriťas, silniční časovka, orientační závod dvojic, dětské závody, BMX Freestyle, sjezd nebo dual slalom. Nedílnou součástí byl také doprovodný hudební program Bujará Úpice. Na úpickém náměstí se festival konal až do roku 2010, kdy byl zároveň partnerským závodem Kola pro život.
Na jaký z těch ročníků vzpomínáte vy osobně nejvíc?
Nejhezčí a nejúspěšnější ročník byl 2007, kdy se jel maraton jako mistrovství České republiky. Tenkrát přijelo nejvíc závodníků a taky profíků za celou historii a titul mistra ČR si odvezl Jarda Kulhavý. Celkově to byl nejpovedenější ročník co do účasti i celkové atmosféry.
Plnohodnotnou součástí seriálu KPŽ jste se stali v roce 2011. Co se změnilo?
V posledních letech jsme se potýkali s trvalým poklesem účasti, a tak jsme se rozhodli něco změnit. Bohužel ekonomická situace po roce 2008 nebyla příznivá k nacházení silných hlavních partnerů, kteří by mohli festival více podpořit. Proto jsme byli rádi, když jsme dostali nabídku vstoupit do seriálu Kolo pro život.
To ale nebyla jediná změna, souhlasíte?
Je to tak, tou zásadní bylo stěhování z úpického náměstí do sousedních Havlovic. Důvod byl velmi jednoduchý, šlo o prostor. Na náměstí by se prostě celé to KPŽ zázemí nevešlo. Havlovice, které se staly v roce 2007 vesnicí roku ČR, mají překrásný sportovní areál, kam se vše pohodlně vejde, včetně parkoviště pro všechny účastníky. A navíc ten parádní pažit, na který se mohou závodníci po dojezdu natáhnout (usmívá se).
Jestřebí hory byly známé jako těžký závod s dlouhou trasou. Proč už se nejezdí?
Ano . Jestřebí hory patřily mezi nejtěžší maratony u nás a v roce 2010 to dokonce hodně závodníků označovalo za vůbec nejnáročnější závod. Bohužel zájem o dlouhé trasy dlouhodobě upadá a dlouhou trasu jsme poslední dva roky drželi spíš z nostalgie, než z racionálních důvodů. Nechtěli jsme dospět do stádia, kdy bude na trase víc pořadatelů než samotných závodníků. S těžkým srdcem jsme se rozhodli dlouhou trasu zrušit. Zatím to bereme jako dočasné opatření, třeba se k ní někdy zase vrátíme.
Na co byste chtěl závodníky do Jestřebích hor nalákat?
Ze všeho nejvíc je to nádherná podkrkonošská příroda s překrásnými výhledy do východočeského kraje, na Orlické hory a hlavně na Krkonoše. Dále je to trasa, která se řadí mezi nejvíc bajkové. Táhlé stoupání, hravé sjezdy, jízda údolím podél potoka s několika brody, přejezd hřebenu Jestřebích hor po několik kilometrů dlouhém singletracku, průjezd rozkvetlými loukami a hlavně ty výhledy. Pak je to určitě sportovní areál v Havlovicích, který je překrásný. Rozhodně stojí za to přijet do Jestřebích hor na celý víkend.
(ple, to)