Play off a v něm jistotu jiného soupeře než USK Praha přineslo trutnovské Lokomotivě důležité vítězství v Ostravě ve 20. kole ŽBL. Domácí klub označil utkání jako nejdůležitější v dějinách, s ohledem na možnost historického postupu do play off, ovšem zápas vůbec nezvládl a nedokázal si poradit s oslabeným soupeřem, který se naopak vzepjal k výbornému výkonu.

SBŠ Ostrava – BK Lokomotiva Trutnov 65:72 (22:22, 43:38, 56:56)

Body: Smutná 15, Buttsová 15, Vojtíková 15, Ebronová 8, Rašková 6, Williams 4, Kopecká 2 – Vacková 21, Hindráková 16, Kozumplíková 11, Rylichová 10, Boudreau 7, Vymazalová 4, Patočková 2, Lačná 1. Rozhodčí: Večeřa, Kubiš. Trojky: 5:8. Trestné hody: 13/12 – 7/6. Doskoky: 28:34. Fauly: 12:13. Diváci: 450.

Domácí SBŠ šla do důležitého souboje se třemi Američankami, Trutnov tentokrát jen s jednou, protože nejlépe doskakující hráčku ŽBL Bouman přikovaly do ostravských biografových sedaček zdravotní potíže. Nastoupit nemohla ani nemocná Prokešová.

Navzdory citelným absencím Lokomotiva rozjela zápas dobře, během tří úvodních minut nasázela tři trojky (Rylichová, Vacková, Boudreau) a dostala se do šestibodového vedení 7:13. Ostrava v první čtvrtině marně doháněla bodovou ztrátu, až jedenáct sekund před jejím koncem vyrovnávala Kopecká na 22:22. Ve druhé desetiminutovce to bylo obdobné. Domácí celek marně hledal recept na trutnovskou zónovou obranu, až v závěru se mu podařilo zvýšit střeleckou produktivitu. Vacková sice dvanáctým bodem v zápase zvyšovala na 35:38, ale zbývajících tři a půl minuty do poločasové přestávky už Lokomotiva neskórovala. Naopak Rašková trojkou poprvé dostala Ostravu do vedení a když k tomu připojila Smutná koš s faulem, bylo to po dvaceti minutách o pět bodů 43:38.

Po změně stran se hostující družstvo dokázalo vypořádat se sedmibodovým mankem (45:38) a po trojkách Kozumplíkové a Rylichové získalo zpět vedení (49:52). Jako klíčový se ukázal nástup Trutnova do poslední čtvrtiny. Patočková a po ní Hindráková pěti body v řadě posunuly stav na 60:68. Domácí tým znervózněl, začal kupit nepřesnosti, bezmocně odstřelovat koš a do konce důležitého utkání dokázal zaznamenat už jen pět bodů. Dvě a půl minuty před závěrem vedl hostující celek o devět bodů 63:72 a vítězství si s přehledem pohlídal.

Petr Kapitulčin, trenér BK Loko Trutnov: "Musím vyjádřit velkou pochvalu celému týmu, který předvedl perfektní výkon, a to navzdory oslabení o dvě klíčové hráčky."

Sokol ZVU Strojírny Hradec Králové – BK Lokomotiva Karlovy Vary 78:54 (28:17, 47:29, 61:42)

Body: Bura 18, G. Andělová 13, Matušková 13, Minarovičová 12, Kuthanová 8, Čepelková 4, Ovsíková 4, Pazderová 4, Natabou 2 – A. Andělová 16, Kušlitová 11, Pohunková 9, J. Reisingerová 7, Šmídková 4, Drahokoupilová 2, Dušková 2, Vighová 2, Malečková 1. Rozhodčí: Karafiát, Kovář. Trojky: 7:6. Trestné hody: 19/17 – 15/4. Doskoky: 48:33. Fauly: 21:20. Pět osobních chyb: 0:1 (Dušková). Diváci: 200.

„Odehrály jsme výborný první poločas, což se ukázalo jako rozhodující. Bohužel mě nemile překvapil náš výkon v průběhu druhé dvacetiminutovky, v níž holky polevily v koncentraci. Před utkání jsme přišly o Kláru Rosenbaumovou a bylo důležité, jak zvládnou zápas hráčky na perimetru. Výborný duel odehrály obě střední rozehrávačky a Kristýna Minarovičová. Pod košem byla výborná Josi Bura, která svým výkonem stoprocentně zastoupila Kláru," uvedla hradecká trenérka Romana Ptáčková.

„Pro nás to bylo strašně důležité utkání s ohledem na druhé místo po základní části. Proto jsme se důkladně připravily a vyplatilo se nám to, i když si myslím, že Vary dokáží odehrát lepší utkání. Nám to však v poslední době také moc nejde a do ideální herní pohody nám něco chybí. Na tom musíme do začátku play off zapracovat," doplnila šéfka lavičky „lvic".

Další výsledky – 20. kolo: Handicap Brno – Technic Brno 93:56, KP Brno – Slavia Praha 86:65, USK Praha – Chance U19 Strakonice 116:27, Slovanka MB – Nymburk 68:83.

1. USK Praha 19 19 0 1835:846 38
2. Hradec Králové 21 16 5 1771:1385 37
3. Nymburk 20 14 6 1568:1253 34
4. Slavia Praha 20 14 6 1668:1403 34
5. KP Brno 19 14 5 1585:1194 33
6. Handicap Brno 20 12 8 1355:1308 32
7. Trutnov 20 11 9 1341:1407 31
8. Ostrava 20 8 12 1369:1517 28