Běh do vrchu je tradiční doplňkovou disciplínou atletů, lyžařů a dalších sportovců, kteří si chtějí závodně zpříjemnit letní víkendy v mimosezónním období kmenových sportů. Mezi lyžaře vrchaře patří také jilemnický závodník Jan Čech. Devatenáctiletý sportovec se v červenci probojoval na vrcholnou juniorskou akci, která se o víkendu konala v italském středisku Ponte di Legno. Ačkoliv v konkurenci atletických specialistů neměl na mistrovství světa ambice na vrcholová umístění, skončil v polovině startovního pole na 44. místě.S celým juniorským družstvem pak Čech obsadil páté místo (stejně jako výprava juniorek). To bylo také nejlepší umístěním reprezentace České republiky. Oproti loňským rokům se tak nejen juniorská, ale i dospělá výprava vrací netradičně bez zisku jediné medaile.

„Honzovi jak k nominaci, tak úspěšné reprezentaci klubu a města Jilemnice gratulujeme," sdělil pro webové stránky klubu ČKS SKI Jilemnice trenér Václav Haman.

Čechovi nakonec v celkovém pořadí mezi závodníky ze 44 zemí světa scházelo na vítězného Uganďana Cheropa více než šest a půl minuty. O druhé a třetí místo se podělili reprezentanti Turecka. Nejlepším Čechem byl celkově desátý Jan Janů, který ztratil takřka tři minuty.

Mezi juniorkami uspěla studentka jilemnického sportovního gymnázia Anežka Drahotová. Atletka v konkurenci 46 sokyň skončila na 7. místě přičemž na bronzovou medaili ji scházelo pouhých 71 vteřin. Její sestra Eliška brala 20. místo.