Myšlenka na zorganizování lyžařského závodu pod patronací renomovaného lyžařského časopisu už existuje poměrně dlouho, až letos ale začala nabírat takovou podobu, se kterou by měli být všichni zúčastnění spokojeni.

Důležitou postavou u jejího zrodu byl a je Aleš Krýzl ze Ski klubu Špindl produkce s.r.o. Tato produkční firma už má za sebou kromě jiného uspořádání Světového poháru v alpském lyžování v letech 2005 a 2008.

„CS Link SKI magazín Open je dobrý nápad, veřejnost chce závodit, o tom se tady ve Špindlu přesvědčujeme každý rok znovu a znovu,“ říká Aleš Krýzl a ochotně rozkrývá další podrobnosti plánovaného závodu. „Rádi bychom zachovali návaznost na populární závod ve sjezdu Modrá Open, který se každoročně konal na modré sjezdovce ve Svatém Petru. Bohužel okolnosti už nám neumožňují uspořádat závody na modré, stěhujeme se tedy na červenou trať, ale pořád by se mělo jezdit zatraceně rychle.“

Modrá Open ve své původní podobě tedy končí, ale v každém případě je na místě poděkování Skiareálu Špindlerův Mlýn za možnost uspořádat závod na červené sjezdovce. Ta je sice prudší, ale na rozdíl od modré není problém s jejím uzavřením, což je z hlediska bezpečnosti velké plus.

Letité zkušenosti s organizováním špičkových lyžařských závodů budou určitě zárukou bezpečnosti, ale na druhé straně i požadované atraktivity závodu. Vypsáno bude hned několik soutěžních kategorií, určitě si zazávodí děti, dospělí z řad veřejnosti, o body do série Pro Senior Tour se utkají veteráni, ale na start by se měly postavit také osobnosti lyžařského sportu doby nedávno minulé. „Máme připraveno 350 startovních čísel,“ dodal Aleš Krýzl.

„Pokud nám budou přát podmínky, rádi bychom na červené postavili něco jako super G. Nechceme pořádat jen další ze slalomů, které jsou vždy postaveny tak, aby je sjel každý,“ říká za SKI magazín Ondřej Katz. Rád by prý alespoň v jedné kategorii viděl výborné lyžaře, kteří závod chtějí stůj co stůj vyhrát. „To přece ke sportu patří. Zdravá soutěživost a kvalitní sportovní výkony jsou kořením každé takové akce,“ sdělil.

Mají se tedy rekreační lyžaři bát o zdraví a nebo rovnou zůstat doma? „To v žádném případě. Všichni jsou srdečně zváni a všechny na trati rádi uvidíme. Závodit se bude v několika kategoriích a třeba dětem se trať bude muset náležitě uzpůsobit.“

Celá akce by navíc měla dávat smysl i těm, kdo 16. ledna do Špindlerova Mlýna přijedou a nemají v úmyslu závodit s časem či ostatními sjezdaři. Stejně jako bezpečnost nebude v rámci CS Link SKI magazín Open zanedbáván ani doprovodný program, jehož konkrétní podoba se stále rozrůstá a nabývá na kvalitě. Těšte se na testování lyží několika značek, předváděčku aut, či hudební produkci.

Program a ceny

8.00: zahájení prezentace
8.00 – 8.30: prohlídka trati Českého poháru Masters
9.00: start ČP Masters
10.15 – 10.45: prohlídka trati pro veřejnost CS Link SKI magazín Open; vyhlášení výsledků závodu Českého Poháru Masters
11.00: start závodu CS Link SKI magazín Open
15.00: poslední závodník na trati
16.00: vyhlášení výsledků

Závodit se bude o hodnotné ceny:

Absolutní vítěz a vítězka si odnesou satelitní HD komplet s kartou a lyže. Vítězové juniorů a ostatních dospělých kategorií získají satelitní SD komplet. Ostatní na stupních vítězů se mohou těšit na satelitní karty a kupony. Předžáci a žáci dostanou ceny od Disney Channel a připravena je i řada dalších cen.

Daniel Tichý