Jako běžkyně na lyžích si dala pauzu a rok 2016 věnuje běhání. Pozor, v Praze ji čeká první maraton v životě!

„Trochu se to ve mně pere: na jednu stranu nemůžu vzrušením dospat, na druhou mám respekt," citovala ji ČTK. „Maraton je maraton." Že vám to zní jako úsměvná slovní vata? Tak si vzpomeňte na mytického posla Feidippida, jenž po vysilujícím běhu z Marathónu do Athén podal zprávu o vítězné bitvě nad Peršany – a zemřel.

Drobné tmavovlásce nejde jen o Rio, běhání je pro ni terapií: „Na podzim jsem měla lyžování plné zuby."

Předloni byla pátá ve vytrvalostním závodě na olympiádě v Soči a v minulé sezoně ji zastavil metabolický kolaps organismu. Zvládla jen jeden závod 
a řekla dost. „Teď můžu rok něco dělat s láskou a ne 
s pocitem, že musím někomu něco dokazovat."

Běhání s láskou není 
v jejím případě jen metafora, na maraton ji chystal manžel Martin. Zítra v Praze pro ni bude důležitý ještě jeden muž, vodič Robert Míč. Původně chtěla pomoc od elitního vytrvalce Jiřího Homoláče, jenže ani on ještě nemá jisté Rio, zítra musí běžet pod 2:15. „Nebudu si hlídat časy, poběžím podle pocitu. Vodiče mám pro případ krize nebo protivětru, abych se za něj mohla schovat," plánuje 30letá rodačka z Trutnova.

Zvládla pražský půlmaraton a minulý týden v testovacím závodě na 10 kilometrů pelášila deset vteřin za osobním rekordem. „Takže snad dobrý," 
usměje se. Mimochodem, poprvé běžela závod, když jí byly tři – a skončila pátá. V posledních dvou letech dvakrát za sebou vyhrála klasiku z Běchovic do Prahy. A aby byla ještě lepší, vyráží na konzultace za legendární Jarmilou Kratochvílovou.

Doběhne i do Ria? Nebyla by první Češkou, které se povedlo dostat na zimní 
i letní olympiádu: běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová a rychlobruslařka Martina Sáblíková dojely na hry na kole.

Pokud by ji Rio minulo, může dva měsíce po pražském maratonu vyhlížet další lákadlo: půlmaraton na mistrovství Evropy. „Ale žádné bláznění, chci si ten běžecký rok užít."

Zítra v Praze může začít.