Basketbalistky Kary Trutnov se utkají v základní skupině A nového ročníku Středoevropské ligy (CEWL) se dvěma zahraničními soupeři.

Obhájce prvenství vyzve maďarský klub DKSK Miškolc a rakouské mistryně Flying Foxes SVS Post z Vídně. První zápas sehraje Kara 7. listopadu na půdě „Létajících lišek", v domácích zápasech se představí 28. listopadu proti Maďarkám a 12. prosince proti šampionovi rakouské ligy posledních šesti sezon.

Ve skupině B se objeví letošní finalista a vítěz z loňského roku, rumunský Baschet Icim Arad, mimořádně ambiciozní a vydatně posílený nováček slovenské extraligy ŠKBD Rücon Spišská Nová Ves a česká družstva Valosun KP Brno a DSK Basketball. Do Final Four CEWL postoupí první dva celky z každé skupiny.

„I při naší čtvrté účasti ve Středoevropské lize bychom se rádi probojovali do Final Four," uvedl manažer Kary Trutnov Jan Braun a dodal: „Je velká škoda, že CEWL nemá větší počet účastníků. To bohužel degraduje úroveň soutěže, která přitom nabízí dobré zápasy s dobrými soupeři za přijatelných podmínek. Projevilo se, že tři kluby z minulého ročníku (Wasserburg, Satu Mare, VŠ Praha) se rozhodly hrát EuroCup FIBA, zájem chyběl z Polska a Německa. Naopak poprvé se do soutěže zapojila maďarská strana."

Kara bude bojovat o postup do finálového turnaje s dvěma kluby, které mají bohaté zkušenosti z EuroCupu FIBA.

Maďarský celek, za který kdysi hrály extrutnovské hráčky Tereza Brantlová a Irena Borecká, strávil v pohárové Evropě 11 let, největším úspěchem v historii klubu je prvenství v Maďarském poháru v letech 1993 a 1994. V Miškolci se v červenci uskutečnilo mistrovství Evropy hráček do 16 let, tamní prostředí tak dokonale otestovala podkošová naděje z dorostu Kary Trutnov Hana Veselá.

Šestinásobné rakouské mistryně z Vídně se v minulé sezoně zapojily do EuroCupu FIBA a v základní skupině dokázaly třikrát vyhrát nad soupeři z Litvy a Francie. Druhé nejprestižnější kontinentální soutěže se zúčastnily i v letech 2008 a 2009. V roce 2010 se střetly s Trutnovem ve skupině Středoevropské ligy, v roce 2011 se pak potkaly s Karou ve Final Four CEWL v rumunském Aradu v utkání o 3. místo.

„Čeká nás zajímavá mezinárodní konfrontace. Věřím, že k zápasům ve skupině přidáme další ve finálovém turnaji," řekl trutnovský manažer.

O pořádání vyvrcholení soutěže, které se plánuje na 23. a 24. února, již projevil předběžný zájem nově založený klub ze Spišské Nové Vsi. Ten chce sehrát významnou roli jak na domácí, tak mezinárodní scéně. Nejzvučnější posilou východoslovenského novice na ženské basketbalové mapě je trutnovská odchovankyně Romana Stehlíková, která po pěti letech ukončila působení v brněnských „Žabinách".

Program Kary Trutnov ve Středoevropské lize:

Středa 7. listopadu
Flying Foxes SVS Post Wien – Kara Trutnov

Středa 28. listopadu
Kara Trutnov – DKSK Miškolc

Středa 12. prosince
Kara Trutnov – Flying Foxes SVS Post Wien

Středa 23. ledna
DKSK Miškolc – Kara Trutnov

(bk)