MTB maraton Apache Jestřebí hory byl dlouhé roky zažitým závodem, který se konal v letech 2004 až 2010. Apache bike team Úpice nyní tuto tradici oživuje. Od roku 2011 byly „Jestřebí hory“ jedním ze závodů série Kolo pro život. Na trasách 39, 58 a 103 km s převýšením až 2811 m budou cyklisté v sobotu 19. května bojovat nejen o body do největšího a nejpopulárnějšího amatérského seriálu bikerů v ČR.

Výsledky ze všech tří tras se budou započítávat do celkového hodnocení Prestige trophy seriálu Kolo pro život. Jestřebky jsou totiž i nadále partnerským závodem.

Všechny tři trasy zavedou závodníky na trutnovské traily a hřeben Jestřebích hor. Nejdelší, 103 km dlouhá trasa, která kdysi patřila k nejnáročnějším závodům v ČR, potom povede mimo jiné přes vrchol Turov, kudy se na začátku století jezdívala Rallye 3000 a nebo přes stolínské „potůčky“, a to směrem z kopce dolů. Cyklisty tak budou čekat jak technické sjezdy a náročná stoupání, ale i krásné výhledy na Krkonoše a Orlické hory. Protože značka Apache je největším výrobcem elektrokol v České republice, novinkou maratonu je i závod elektrokol, který je vypsaný na střední, 58 km dlouhé trase.

Přihlásit se do závodu může každý, jsou vypsány kategorie kadetů od 14 let až po veterány nad 60 let. Přihlášky probíhají online do 16. května na adrese www.kolopro.cz, případně osobně v kanceláři závodu v pátek a v sobotu, nejpozději pak v sobotu půl hodiny před samotným startem.

Zkrátka nepřijdou ani děti. Pro ně budou připraveny závody úplně zdarma v okolí úpického náměstí a celodenní program v dětském klubu včetně trialové školy Petra Krause.

Společně se závody se na náměstí vrátí i hudebně doprovodný program Bujará Úpice. Hrát se bude v pátek i v sobotu od 18 hodin. Letos se představí Divokej Bill revival, Heebie Jeebies, Benjaming`s Clan, Band-a-ska, Cémur Šámur, Mr. Moss, Wits a Catska. Vstupné je na oba dny zdarma.