ZÁVOD JAKO PŘÍPRAVA
„Maraton jsem nikdy neběžel. Jen v horách v rámci tréninku nějakou třicítku, chodil jsem delší čtyřhodinové túry v Tatrách nebo v Alpách,“ vypočítává jedna z tváří letošního ročníku. Teď se vydá na trať 21 km, padesátku si nechá (možná) napříště.

Nejvýš běhal okolo dvou tisíc metrů nad mořem na Seiser Almu a v Livignu. „Výš už to člověku nedovolí, prokládá se to pak chůzí. Ale zvětšující se zájem o běhání v kopcích sleduji. Je to náročnější na přípravu a taky hezčí pohybovat se v přírodě,“ dodává Řezáč.

Za letní tréninkové období dokáže naběhat až tisíc pět set kilometrů. „Běh je nejlepší prostředek na funkční trénink i posílení dolních končetin. Když se ještě jezdívala klasika, běhal jsem mnohem víc. Často i s holemi do kopců. Teď dávám v létě přednost kolečkovým lyžím, ty jsou zase důležité pro techniku a sílu rukou.“

ZORIENTUJE SE SNADNO
Stanislav Řezáč stále trénuje naplno, jen po zimě déle odpočíval, aby zase další zimu déle vydržel. „Zatím jsem nedělal hodně dlouhé tréninky na spálení tuků, proto jsem někde na 85 kilech,“ přiznává. Vedle „horských koz“ se tak na start postaví i pořádný chlap, vždyť měří 189 cm. 

S orientací však nebude mít problém. „I když jsem takový závod ještě nikdy neběžel, ty terény znám. Mám to tu naběhané a nahoře Na Pláních i naježděné na lyžích, ty cesty se mi vybaví. Jsem zvědavý, co to se mnou udělá,“ těší se Řezáč na sobotní závod. Vyrazí nalehko, tílko, trenýrky a jeden gel v kapse. Nedávno si pořídil nové terénní boty.
Domácí trasu však má v Jizerských horách, často běhá z domova na kraji Jablonce do svého penzionu na Bedřichově. Tam vyřeší provozní záležitosti a zase to mydlí nazpátek.

„Bude to pro mě výborná příprava na zimu na lyže. Pokračuji v největším seriálu Visma Ski Classic, rád bych zvládl aspoň devět z jedenácti závodů. Chci jet na celkové pořadí, nebudu se zaměřovat na jeden závod,“ plánuje dál. Takže v sobotu v 8 hodin na startu!

Vedle Řezáče se ve Svatém Petru objeví i obhájce prvenství Radoslav Groh, vítěz Hostýnské osmy Jiří Petr, úspěšný orientační běžec Jan Mrázek, výborní skyrunneři David Novák a Tomáš Buryška, skvělý skialpinista Michal Štantjeský, zkušený Aleš Palko a další.

Název závodu zůstává, tratě se však stále mění

Špindlerův Mlýn – Královský český trail čeká řada zajímavých novinek. Tou nejzásadnější je změna trati. Třetí rok, třetí varianta. I proto přitahuje závod nevídaný zájem. 

Vždyť hned v premiéře po něm zatoužily tři stovky borců. Tentokrát se bude víc běhat, než šplhat, což platí pro padesátku i kratší půlmaraton. To je dobrá zpráva pro běžce-vytrvalce. Startuje se opět ve Svatém Petru, který poskytuje kvalitní zázemí. První stoupák zamíří částečně modrou sjezdovkou nahoru na Pláně.

„Vybrali jsme dvě skialpové cesty. Jednu okolo Stohu a druhou z Patejdovy boudy. Ta je v zimě určena pouze pro směr nahoru, my ji ale půjdeme dolů. To je opravdu náročné a troufnu si říct, že v takovém terénu se u nás nikde jinde neběhá,“ prozradil Martin Dvořák, tvůrce trati a ředitel sobotního závodu.

„Jsou zde opravdu divoké české hory, vyhýbáme se asfaltu, co to jen jde,“ dodává. Velká část trasy vede díky spolupráci s KRNAPem první zónou národního parku, v akci bude i Horská služba. Každý musí mít nabitý mobil a dostane mapku. Po trati budou „sběrné body“, odkud se závodníci v případě nemohoucnosti dopraví do cíle.

Padesátka má převýšení 2400 metrů a limit na její zdolání činí deset hodin. Proto startuje už v 8 hodin ráno, stejně jako půlmaraton, který zvládne 1600 metrů. Závodní kancelář bude otevřena už v pátek od 17.00 do 21.00 a v sobotu od 6 hodin.

Krále Krkonoš lze čekat v cíli kolem druhé hodiny. Loňskou Krakonošovu hůl drží Radek Groh, předloni běžel Vít Pavlišta za neuvěřitelných 4:31. Velký závod má bodový koeficient 1,5 do průběžného pořadí KTRC.