Přivezl si první medaili z dospělého republikového šampionátu. Po delší době tak o sobě dal výrazněji vědět. Diskař JAROMÍR MAZGAL jakoby v posledních letech trochu ustrnul na místě, teď se však zdá, že by jeho výkony mohly znovu nabrat strmý vzestup.

Někdejší bronzový medailista ze singapurské olympiády mládeže je navíc hlavní oporou turnovského atletického družstva mužů v první národní lize. Několikrát uspěl i v oblíbené anketě o nejúspěšnějšího sportovce Semilska a už ve svých jednadvaceti letech patří k nejvýraznějším osobnostem současného pojizerského sportu.

Do června se od začátku letošního roku připravoval s pražskou Duklou. „Teď to ale zatím vypadá, že budu zpět v Turnově. Když je čas, do Prahy ale jedu. Je tam dost dobrých atletů a na trénincích se hecujeme a překonáváme. To mi v Turnově trochu chybí," lituje mladá hvězda oddílu AC Syner.

Máte první medaili ze seniorského mistrovství České republiky. Kam tento úspěch stavíte?
Určitě tuto medaili řadím k těm vůbec cennějším. I z toho důvodu, že se mi minulý a doposud ani tenhle rok příliš nedařilo. Takže mě takový podobný úspěch tak říkajíc opět nakopl a jsem za něj moc rád.

Jak vám celé závody sedly? Jste spokojený s výkonem?
Myslím, že to bylo tak akorát. Ani dobře, ani špatně a vlastně tím hodnotím i ten výkon, který vyloženě špatný nebyl. Ale rezervu jsem tam určitě měl.

Jaká byla v Ostravě atmosféra?
Závodil jsem tam poprvé od té doby, co je celý stadion zrekonstruován. A přišlo se podívat i celkem dost lidí, takže to bylo v pohodě. Atmosféra byla dobrá, líbila se mi.

Před týdnem jste v České Lípě hodil ještě dál. Nemyslel jste na další zlepšení?
Je pravda, že jsem hodil o kousek dál a jak už jsem říkal, rezervu jsem v Ostravě určitě ještě měl. Počítal jsem s tím, že když se všechno sejde tak, jak má, tak by mohlo být na 57 metrů. To se mi ale nepovedlo.

Na vítězného Igora Gondora vám scházelo dva a půl metru. Máte představu, do kdy by jste chtěl tohle manko stáhnout?
S Igorem jsme to sami řešili. Jasně jsem mu řekl, že příští rok už nebude mít nárok (směje se).

Na druhou stranu se v poslední sérii hodně vyhecoval nakonec čtvrtý Tomáš Voňavka. Na vašich 55,23 metru mu scházelo 26 centimetrů. Co vám proběhlo při jeho pokusu hlavou?
Tomáš má osobní rekord skoro 62 metrů, ale poslední dva roky se dost pere s technikou. Takže mi bylo jasné, že mu to může ulítnout a při posledním pokusu jsem ho samozřejmě sledoval. A celkem jsem si oddychl. Ale třeba by mě to naopak vyhecovalo k lepšímu výkonu, kdyby mě přehodil. Kdo ví. Ale jsem rád, že to dopadlo takhle.

Vaši bývalí turnovští spolužáci Jan Formáček (4. v kladivu) a hlavně Barbora Jíšová (1. na 3000 metrů překážek) na MČR uspěli také. Neplánujete oslavný třídní sraz?
Je dobré vidět, že z naší tehdejší třídy vzešlo několik lidí, kteří u atletiky vydrželi a mají i výsledky. Díky tomu se s nimi občas potkám. Ale žádný sraz asi nebude.

Stihl jste sledovat v Ostravě i další disciplíny? Který výkon vás zaujal?
Jelikož jsem dorazil až v sobotu večer, tak z prvního dne jsem neviděl nic. A poté, co jsem doházel a čekal na vyhlašování, jsem samozřejmě sledoval vrh koulí i ostatní probíhající disciplíny. Nejvíc sledovanosti ale samozřejmě vždy padá na vrhy a hody a celkově technické disciplíny.

V první národní lize družstev táhnete dlouhodobě Turnov za umístěním v horní polovině tabulky. Mrzí vás, že už nemáte v Českém ráji extraligu?
Samozřejmě bych radši závodil v extralize, kde bych měl rovnocenné soupeře a dobře si zazávodil. Ale na to už máme v týmu málo lidí, takže si takhle myslím, že je pro Turnov první liga lepší.

Jakou úroveň soutěž má?
Záleží na tom, v jaké disciplíně. Občas je to tragédie, když to tak řeknu. Ale někdy to ujde. Extraliga je však proti tomu hodně daleko.

Běžně absolvujete trojboj, kdy k disku přidáváte ještě kouli a oštěp. Je to hodně náročné?
Náročné to ani nějak není. Ono mě baví a vždy bavilo házet tak nějak vším. Bavím se tím. Jen je škoda, že disk, jako svou hlavní disciplínu, mám vždy až nakonec, kdy už těch sil je méně.

Zanedlouho v Turnově letošní sezonu družstev zakončíte. Na co byste pozval fanoušky atletiky?
Hlavně doufám, že vyjde počasí. Budeme se snažit udržet co nejvýše, takže se bude celkem bojovat. To by snad mohlo nadchnout, kdyby se někdo přišel podívat.

Jaké individuální závody vás do konce roku ještě čekají?
Na konci srpna mám mistrovství republiky do 22 let. V září mám ještě možnost zúčastnit se nějakých mítinků, ale ještě jsem o tom důkladněji nepřemýšlel. Chci se momentálně soustředit na „dvaadvacítky", pak se uvidí.