Za sebou mají první kola krajských přeborů družstev Libereckého kraje staršího žactva, dorostu a mladšího žactva, zároveň posbírali i první medaile za jednotlivce. A co víc? Jednomu z členů oddílu se povedlo splnit limit na Olympijský festival mládeže do ázerbajdžánského Baku.

Roman Hanyk vévodí tabulkám

Družstvo starších žáků a žákyň započalo své venkovní klání doma na Městském turnovském stadionu. Kvalitní výkon podal chodec Roman Hanyk, který 2000 metrů chůze zvládl v parádním čase 10:28,33 minut, což svěřence Davida Šnajdra řadí na první místo v republikových tabulkách.

Jakub Šafář, národní rekordman z haly v pětiboji, který trénuje pod Miroslavem Reichlem, pomohl žákovskému týmu v běhu na 100 metrů překážek. Čas 13,91 Kubu posouvá v republikových tabulkách na průběžné čtvrté místo. Celkově družstvo starších žáků dopadlo lépe než starší žákyně. Na plné čáře vyhrálo bodovým ziskem 207 bodů. Dívky skončily se 133,5 body čtvrté, když byly jen o půl bodu za soupeřkami z Mladé Boleslavi. Letos turnovský klub doufá v postup obou družstev na finále mistrovství Čech.

V Jičíně bojovala družstva dorostenců a dorostenek. Úspěšná chodkyně vedená Kateřinou Čermákovou, Eliška Martínková, se postavila na start 3000 metrů chůze a zašla rychlý čas, který nebyl daleko od osobního rekordu (15:33,35). Šlo o výborný výkon na začátek sezony, protože Elišku čeká v červnu MČR dorostenců, kde půjde pět kilometrů.

Roman Hanyk jel pomoci v chůzi i dorostencům, kde se taktéž jako Eliška postavil na trať 3000 metrů a jeho výsledný čas byl 15:56,70 minut. Díky němu je nyní Roman první v tabulkách. Další kvalitní výkon předvedla vrhačka Barbora Velíšková, jež má letos velkou šanci si z mistrovského šampionátu odvést medaili z hodu kladivem. V této disciplíně v Jičíně svěřenkyně Kamily Kolníkové poslala náčiní 48,79 metrů daleko a tímto výkonem se zatím umisťuje na druhé pozici v republikových tabulkách.

Jakub Šafář krajským přeborníkem

V Rumburku turnovští atleti strávili celý poslední víkend. Konaly se tu krajské přebory ve vícebojích. Celkově oddíl z Českého ráje přivezl dva tituly krajských přeborníků, jedno stříbro, dvě čtvrtá místa a další umístění do první desítky. Jakub Šafář (starší žák) předvedl parádní devítiboj a získal celkem 5676 bodů, navrch i titul krajského přeborníka. Kuba v celorepublikových tabulkách vede na prvním místě o 400 bodů! Mistrovství České republiky ve vícebojích by pro tohoto nadějného atleta mohlo být velice slibné.

Další zlatou medaili a první místo v kraji přinesla Amélie Hobelantová (starší žákyně). Amel posbírala v sedmiboji 4299 bodů a v tabulkách je zatím šestá. Svěřenkyně šéftrenéra Tomáše Krištofa má v některých disciplínách rezervy a kouč věří, že dokáže pár bodů ještě přidat. Stříbrnou medaili si na krk pověsila Nela Vaníčková (starší žákyně), svěřenkyně Miroslava Reichla. Nela skončila hned za Amel v bodovém součtu 4266 bodů a v tabulkách zaujmula 8. místo.

Nejstarším turnovským závodníkem byl Cyril Žerava, který stejně jako Jakub Šafář trénuje pod vedením Miroslava Reichla a závodil mezi dorostenci v desetiboji. Cyril v kraji obsadil nepopulární bramborovou pozici výkonem 5630 bodů a v tabulkách je v první desítce nejlepších dorosteneckých desetibojařů.

Na závěr se turnovský oddíl podělil o obrovskou událost pro místní atletiku. Michal Hanyk splnil limit na EYOF (Olympijský festival mládeže). V Německu na Laufermeetingu 2019 zaběhl limit na 2000 metrů překážek, který se bude konat na konci července. Limit činí hodnotu 6:05,11 minut a Michal zaběhl o čtyři sekundy lepší čas (6:01,25)! V kategorii do osmnácti let vyhrál před Francouzem a Rakušanem a celkově se umístil na šestém místě.

V Olomouci se konaly ligové závody v chůzi na 10 kilometrů. Ženské družstvo je prvním rokem ve druhé lize a zatím v této disciplíně sbírá parádní body. Na silnici se na trať dlouhou 10 km postavily Jana Zikmundová, Zuzana Hanyková, Eliška Martínková a Michaela Vundererová a celkově přidaly ženskému týmu 25 bodů.