Parádní výkon předvedl rodák z Vlčkovic v Podkrkonoší už v sobotní kvalifikaci nejnižší kubatury motocyklového mistrovství světa. Dojel šestý a před hlavním závodem Velké ceny si vydobyl právo startu z druhé řady. Nutno připomenout, že šestnáctiletý Čech jel v Misanu s netovárním motocyklem na divokou kartu a šlo o jeho teprve třetí zkušenost v elitním prostředí šampionátu.

Skvělá šestá pozice

Už v pátek Popov zajel čas 1:45,594 sekundy, čímž si na okruhu vyrovnal osobní maximum. „S prvním tréninkovým dnem jsem byl spokojený, podařilo se mi vyrovnat čas z italského šampionátu CIV,“ uvedl Popov. „Byl to dobrý začátek a o den později jsme se chtěli pokusit ještě víc zlepšit a získat dobrou pozici na startovním roštu,“ dodal před sobotním programem kvalifikace.

To se také týmu Miroslava Popova opravdu podařilo. V sobotu dopoledne zrychlil, dostal se pod hranici jedné minuty a pětačtyřiceti sekund a třetí trénink ukončil sedmým časem 1:44,558 sekundy. To byla velmi dobrá výchozí pozice před samotnou kvalifikací, ale zatím ještě nikdo netušil, jak dobře ji šestnáctiletý borec využije.

Miroslav Popov zcela určitě překvapil své soupeře, protože od začátku kvalifikace bojoval o pozice kolem první desítky. S každým dalším výjezdem na trať své časy zlepšoval, až nakonec v samotném závěru čtyřicetiminutové kvalifikace zajel kolo za 1:44,255 sekundy, čímž si zajistil výbornou startovní pozici v druhé řadě.

# 95 Miroslav Popov (ElleGi Racing) – 6. místo (1:44,255).

„Za šestou pozici jsem velmi rád. Je to fantazie! Startovat z druhé řady je neuvěřitelné. Motorka byla perfektní, vše probíhalo hladce. Ráno jsme vyzkoušeli určitá řešení, která se pak ukázala jako správná. Mohl jsem jezdit v klidu. Doufám, že se mi zítra podaří dobře odstartovat a budu bojovat o co nejlepší výsledek. Na rychlých úsecích budu ztrácet kvůli motorce, ale musím získat v těch technických. Při tréninku jsem držel tempo a jezdil pokaždé sám, aniž bych využíval pomoci druhých. Chci poděkovat týmu. Perfektně odvádí svou práci a dává mi tak pocit jistoty,“ prohlásil Miroslav Popov krátce po kvalifikaci.

GP San Marina, kvalifikace – 125 ccm: 1. Johann Zarco (Derbi) 1:43,247; 2. Hector Faubel (Aprilia) 1:43,440; 3. Nicolas Terol (Aprilia) 1:43,604; 4. Sandro Cortese (Aprilia) 1:43,605; Danny Kent (Aprilia) 1:44,240; 6. Miroslav Popov (Aprilia – Team ElleGi) 1:44,255.

„Jsem šťastný!“

Právě ze startu měl Popov největší obavy. Po něm ztratil a v nájezdu do druhého kola byl třináctý. Nicméně jel ve skupince, která bojovala o desáté místo. Hodně ztrácel v rychlých úsecích tratě, ale naopak výrazně získával v technických pasážích.

Díky tomu si udržoval velmi dobré tempo a dokázal nejen odrážet ataky jezdců s tovární technikou, ale také úspěšně útočit. V závěru závodu měl šanci získat desáté místo, ale v jednu chvíli se pod českým jezdcem nepříjemně zavlnil jeho motocykl a hrozil pád. Východočech nechtěl nic riskovat a cílem projel třináctý.

Na Miroslava Popova teď čeká jen pár dnů odpočinku, protože už příští víkend pokračuje dalším závodem italský motocyklový seriál CIV na okruhu Vallelunga.

# 95 Miroslav Popov (ElleGi Racing) – 125 ccm – 13. místo.

„Jsem šťastný. Pro mě je to sen, který se stal skutečností. Jezdit závody světového šampionátu a získat první body. A to jsem teprve před dvěma lety jel v Magione vůbec první závod GP. Jako vždy se mi nepodařilo odstartovat a nedokázal jsem využít příležitosti ve druhé řadě. Věděl jsem ale, že udržím dobré tempo. Mohl jsem tak zlepšit pozici a bojovat o desítku. Bohužel dvě kola před cílem jsem viděl jezdce Moncaya jet trochu stranou, přejel jsem na vnitřek a když jsem pak otočil plynem, motorka dostala ´highsider´ a já málem spadl. V každém případě je výsledek skvělý a chci poděkovat všem, počínaje fantastickým týmem a konče rodinou, která mi mnohé obětuje. Dále také všem sponzorům, kteří pro mě představují velkou oporu,” řekl Popov po vydařeném závodu.

GP San Marina, závod 125 ccm: 1. Nicolas Terol (Aprilia) 40:59,229; 2. Johann Zarco (Derbi) + 0,022; 3. Efrén Vázquez (Derbi) + 4,932; 4. Sandro Cortese (Aprilia) + 9,322; … 13. Miroslav Popov (Aprilia Team ElleGi) + 32,637.

Mistrovství světa, 125 ccm 12/17: 1. Nicolas Terol (SPA-Bankia Aspar) 216 bodů, 2. Johann Zarco (FRA–Avant-AirAsia) 185, 3. Maverick Vinales (SPA–Blusens by Paris Hilton) 161, … 27. Miroslav Popov (CZE–ElleGi Racing) 3.