Královéhradecký kraj

Výprava vyjede pod Ještěd s téměř maximálním počtem přihlášených, kraj bude reprezentovat 251 závodníků. Tím obsadí kvótu ve všech devatenácti sportech. Výjimkou je judo (pět ze šesti).

A co cíle? „Považovali bychom za úspěch, kdybychom se v celkovém bodování umístili kolem 6. až 7. místa,“ zní z tábora. „Z kolektivních sportů by na medaile mohly zaútočit fotbalistky či basketbalistky,“ věří Tomáš Záviský, krajský koordinátor.

Spoléhat budou například na jičínského plavce Cogana či hradecké orientační běžce Tomáše a Michaelu Metelkovi. Úspěch by mohly přinést i stolní tenis, letní biatlon, atletika, sportovní střelba či sportovní lezení.

Vlajkonoškou na slavnostním ceremoniálu bude bronzová medailistka ze ZOH 2018 v Pchjongčchangu Karolína Erbanová, jenž získala cenný kov na 500metrové trati v rychlobruslení.

Pardubický kraj

„Sportů, v nichž si věříme na zisk medailí, je více, ale nechceme žádné dopředu jmenovat, abychom na jejich zástupce nevyvíjeli zbytečný tlak,“ mlží před startem ODM 2019 krajská koordinátorka Lucie Lebedová, jež alespoň odtajnila jméno vlajkonoše výpravy. Bude jím stříbrný medailista z posledních zimních olympijských her, biatlonista Michal Krčmář.

Mladých sportovců z Pardubického kraje vyrazí do Liberce 246 pod drobnohledem 49 trenérů a dva vedoucí výpravy. „Před dvěma lety v Brně jsme získali šest zlatých medailí, konkrétně v atletice, badmintonu, cyklistice, karate a plavání,“ připomíná Lebedová. Obhajoba titulů v badmintonu a karate nebude tentokrát možná kvůli změně skladby sportů.

„Určitě bychom se rádi umístili na lepším než na devátém místě, ale celkové umístění výpravy se takto dopředu nedá odhadnout. Vzhledem k tomu, že neobsadíme gymnastiku chlapců, tak už před začátkem olympiády máme určitou ztrátu bodů v porovnání s kraji, které obsadí všechny sportovní soutěže a disciplíny,“ shrnuje vyhlídky Lebedová.

„Ve výpravě máme želízka v ohni, která však dopředu nebudeme prozrazovat. Na poslední olympiádě se nám výrazně nedařilo v kolektivních sportech, tak doufáme, že právě v nich naopak letos překvapíme,“ dodala.   (tk, jk)