Kopačky vymění za běžecké boty a nazují úzká prkýnka. Fotbalisté FK Baumit Jablonec se v čele s Davidem Lafatou představí v lednu při 45. Jizerské 50 ČSOB Pojišťovny. A nepůjde jen o obyčejnou účast závod na 50 kilometrů klasicky byl zařazen do oficiálního tréninkového plánu pro novou sezonu. Hráči tak pojedou pod dohledem trenéra Františka Komňackého.

„I když lyžování obecně moc neholduji, rád se za krásného počasí projedu v dobře připravené stopě. Se startem na Jizerské 50 jsem dlouho neváhal. Pojede nás víc fotbalistů, určitě bude sranda a trošku to i vyhecujeme,“ říká David Lafata, který je s osmnácti góly nejlepším střelcem podzimní části ligy.

Společně s Lafatou se 8. ledna 2012 ve druhé startovní vlně představí Luboš Loučka, Petr Zábojník, Jakub Štochl, Filip Novák a Pavel Eliáš, k nimž se přidají ještě bývalí jablonečtí hráči Petr Pižanowski a Jan Baranek. Hráče ale nečeká jen projížďka po Jizerských horách, přímo ve stopě je totiž budou kontrolovat Komňackého asistent Josef Weber, klubový lékař Radek Fejgl a technický ředitel Vladislav Kavan.

„Běžky jsou pro fotbalisty ideální doplňkový sport, zejména v přípravném období, kdy hráči absolvují hrubou fyzickou přípravu. Jsem sám velmi zvědavý, jak hráči tento závod zvládnou a v jakém pořadí dorazí do cíle,“ říká k účasti trenér František Komňacký.
Hráči FK Baumit Jablonec nebudou prvními fotbalisty, kteří se představí ve stopě Jizerské 50.

Přede dvěma roky si proti sobě na trati 25 km klasicky zazávodili zástupci Bohemians 1905 a libereckého Slovanu. Je ovšem možné, že dojde právě na souboj s regionálními soupeři, start totiž zvažuje například kanonýr Jan Nezmar.

(jip)