Katastrofální první poločas, špatně postavené tyče a neproměněné sedmimetrové hody. To jsou herní nedostatky, jimiž si královédvorští házenkáři prohráli vypjaté prvoligové derby s Náchodem. Přičíst lze i velice špatný výkon jednoho z rozhodčích, s nímž se domácí tým nedokázal smířit, neudržel nervy na uzdě a byl za to ještě více trestán.

I. liga

1. HK Dvůr Králové – TJ HC Náchod 20:22 (5:13)

Domácí před sympaticky zaplněnou halou vlétli do zápasu s vervou a takřka ihned se ujali vedení brankou mladíčka Lukáše Pichy. Do náskoku šli Dvoráci ještě jednou (2:1), to ale nikdo netušil, že v utkání je tento počin k vidění naposledy. Zbytek prvního poločasu byl totiž pro většinu z tří stovek diváků jako ze zlého snu. Zatímco Náchod se prosazoval líbivou hrou plnou rychlých kombinací a přesně zakončených útoků, domácí jakoby nevěděli, co na soupeře hrát. Ač to zní hodně přísně, období mezi 10. a 30. minutou připomínalo spíš lehčí trénink hostů proti slušnému sparingpartnerovi. Dvorské sebevědomí navíc sráželi i hostující brankáři, kteří uzamkli své svatyně a gól soupeři nedovolili ani ze sedmiček. Alespoň, že několik výborných zákroků předvedl i Babčaník na straně druhé, na víc než stav 5:13 (!) to ale stačit nemohlo.

Poločasová přestávka měla přinést bouři v domácí kabině a následně i zcela jiný obraz hry. Úvod druhé půle ale ničemu takovému nenasvědčoval. Hosté si nadále dělali, co chtěli. Ve 38. minutě svítil na tabuli hrozivý stav 6:16.

Pak to ale přišlo. Stačily dvě branky Kirschbauma a rázem se chytlo domácí publikum. Ač byli domácí velmi často vylučovaní, dařilo se jim ukrajovat z náchodského náskoku a diváci začali věřit v obrat. I na hostech byla vidět nervozita, tu ale uklidňoval svými výroky sudí, jehož metr domácí nevstřebali. Po červené kartě Lukáše Pichy (za tři vyloučení), následoval brzy i dvouminutový distanc brankáře Babčaníka za protesty po zákroku na Etricha. Vyvrcholením bylo vyloučení trenéra Michala Pichy za další výtky ke stále stejnému sudímu.

Takřka beznadějnou ztrátu přesto hráči i v oslabení stahovali. Změna taktiky s celoplošnou osobní obranou na soupeře platila a dvě minuty před koncem byl stav 19:21. A to ještě domácí třikrát orazítkovali tyč!

Pak ale přišel rozhodující moment utkání. Náchodskou šanci zastavil faul Kirschbauma, vedle nařízeného sedmimetrového hodu přišlo i nesmyslné vyloučení a při další hře v oslabení bylo po nadějích. Babčaník sice rozburácel halu chycením sedmičky, vysunutá osobní obrana ale v oslabení platit nemohla a jediný volný hráč utkání definitivně rozhodl.

Přesto se domácí hráči dočkali potlesku publika, stejně jako hosté, které přijela do města ZOO podpořit početná skupinka fanoušků. Zároveň ale Dvoráky muselo mrzet promrhaných 38 minut, během nichž tým rozhodně nepředváděl prvoligový výkon.

Fakta – branky: Jakub Kirschbaum 5, Kulhánek 5/2, Tomeš 4, L. Picha 3/1, Etrich 2, Zelinka 1 – Freiberg 6, Osoba 5, Malinouski 4/2, Resl a Pich 2, Hlaváček, Lojda a Mrština 1. Rozhodčí: Moravec, Veselý. Vyloučení: 8:4. ŽK: 4:3. ČK: 2:0 (L. Picha a trenér M. Picha). Diváci: 280.

Další výsledky 5. kola

Kopřivnice – Bohunice 30:26, Strakonice – Olomouc 34:26, Nové Veselí – Karviná B 32:25, Chodov – Jičín B 26:26, Bystřice p. H. – Plzeň B 23:23.