Špindlerův Mlýn – Někteří běžci na lyžích prohlašují, že se jedná o náročnější závod v Evropě. V pomyslném žebříčku jej dokonce řadí výše než legendární Vasův běh ve Švédsku. A ten je přitom o 20 kilometrů delší.

Krkonošská sedmdesátka.

Závod s nejstarší tradicí v republice opět zavítá do nejvyšších českých hor. Už zítra. Jako tradičně každý rok o prv〜ní březnové sobotě. Na start se postaví přes devět set lyžařů. „Možná bychom se mohl vyšplhat i na tisícovku,“ říká za pořadatele z TJ Loko Trutnov Radek Horák. „Počasí nám zatím přeje, ačkoliv předpověď hlásí mrznutí a sněžení, tak uvidíme, co se bude dít,“ modlí se ke Krakonošovi.

Dva roky starý scénář, kdy se závod poprvé rušil v sobotu těsně před jeho začátkem, se prý snad opakovat nebude. Už proto, že sněhové podmínky, které v Krkonoších panují, jsou pro běžkaře velmi dobré. „Na hřebenech bych řekl, že jsou přímo ideální. Dole je to trošku přimrzlé, a tak mám obavu z toho, když bude hodně mrznout, aby to ve sjezdech nebylo moc nebezpečné,“ naznačil Horák.

Letošní novinkou závodu je jeho mapa ve 3D zobrazení. „Povedlo se to díky jednomu kolegovi, který ji dělal jako diplomovou práci na ČVUT,“ prozradil Horák. Běžkaři se tak ještě dříve, než vyrazí ze Skiareálu Svatý Petr na Rennerovky, Pražskou Boudu, Černou horu a zpět, mohou na tato místa na trati podívat doma na počítači případně v prostoru startu ve Špindlerově Mlýně. (podívejte se na mapu ZDE) Všechny tři trasy 25, 50 a 70 kilometrů jsou stejné jako v předcházejících letech.

A nyní konečně k tomu, proč má Krkonošská 70 mezi ostatními běhy tak výjimečnou pozici. Když se na slavnostním vyhlášení rozdávají medaile, mimochodem to bude v sobotu od 14 hodin (start v 8:00), potřebují jich organizátoři vždy pět. Přesně tolik lidí totiž tvoří jedno družstvo tzv. hlídku.

K70 není závodem jednotlivců, nýbrž celé party, jejíž výsledek v cíli se započítává, až po projetí posledního člena. Jeden za všechny, všichni za jednoho.

LOŇŠTÍ VÍTĚZOVÉ

muži 70 km
Bouda Helena Černý Důl 4:12:11

ženy 50 km
VSK Elektro ČVUT Praha 4:10:02

muži 50 km
Bike Sport Hr. Králové 3:48:18

ženy 25 km
VSK Elektro ČVUT Praha A 1:37:37

veteráni 25 km
Spartak Police n. Met. 1:27:12

Trasa – muži 70 km: Start Skiareál Svatý Petr Špindlerův Mlýn – Hromovka – rozcestí Struhadla – Krásná Pláň – Nad Krásnou Plání – stanice lanovky – rozcestí za lanovkou – Srub – nad Láhrovými Boudami – Zinneckerova strouha – Liščí cesta – rozcestí nad Tetřevími Boudami – rozcestí u Lesní boudy – Zahrádky – vysílač – Pražská bouda – rozcestí – Krausovy Boudy – U Modrých Kamenů – Pardubické Boudy – pod Černou horou – pod Zrcadly – pod Kolínskou boudou – Pražská bouda – Liščí cesta – Zinneckerova strouha – nad Láhrovými Boudami – Srub – Krásná Pláň – Struhadla – Hromovka – cíl Svatý Petr.

#nahled|https://g.denik.cz/23/1c/lyzovani_k70_profil_tratě_adm350.jpg|https://g.denik.cz/23/1c/lyzovani_k70_profil_tratě.jpg|Profil K70.#