V italském Římě ve středu zlatou medailí pro českého oštěpaře Jakuba Vadlejcha vyvrcholilo mistrovství Evropy v atletice a šampionát jistě bedlivě sledovali také přední sportovci a vyznavači Královny sportu z Královéhradeckého kraje. Mimochodem, také oni mají své soutěže. Jedna taková, přesněji krajský přebor družstev, se konala v neděli ve Dvoře Králové nad Labem.

Zdejší všesportovní stadion hostil druhé kolo krajského přeboru družstev mužů a žen v atletice. V každé ze dvou kategorií se pod Hankovým domem sešlo po deseti oddílech nejen z Královéhradeckého kraje.

Jak mezi muži, tak i v ženách své soupeře s velkým náskokem převyšovali sportovci ze Sokola Hradec Králové, kteří tak potvrdili nadvládu v celé soutěži. Výborné výkony ale podávali i zástupci oddílů z Úpice, Náchoda, Jaroměře, Dobrušky a reprezentantů Pardubického kraje.

close Michal Sirový na ME veteránů v Toruni info Zdroj: archiv atleta zoom_in Michal Sirový na ME veteránů v Toruni Neztratily se ani ženy z pořádajícího oddílu. A co víc. V nabité konkurenci obsadily naprosto nečekané a z historického hlediska fantastické druhé místo. Vždyť královédvorská ženská atletika se v soutěži družstev na jaře objevila po dlouhých dvaatřiceti letech!

Tím, kdo za návratem stojí, je předseda oddílu z města na Labi Michal Sirový. Sám velký sportovec věnující se hodu kladivem se například letos v březnu zúčastnil evropského šampionátu veteránu v polské Toruni, odkud si přivezl pěkné šesté místo. A nyní má na svědomí velký comeback ženské atletiky na soutěžní mapu.

Michale, ženská atletika se do mistrovských soutěží vrátila po strašně dlouhé době. Kde se ta myšlenka vůbec vzala?

Asi před rokem jsem dostal nápad vytvořit u nás ve městě po dvaatřiceti letech družstvo žen. Sepsal jsem si naše závodnice. Starší žákyně, dorostenky, juniorky a v té době byla v oddílu i jedna žena (usmívá se). Hned poté jsem začal otravovat bývalé závodnice, které už mnoho let nezávodí.

Zdá se, že jejich reakce byla pozitivní.

Je to tak. K mému překvapení byl ze strany holek neskutečný zájem. Mám v týmu i návrat na stadion po dvaceti letech. Na první kolo jsem měl patnáct holek a ty v Hradci Králové získaly čtvrté místo, z Královéhradeckého kraje skončily dokonce druhé.

Ke všemu jste druhé kolo sami pořádali.

Vyšlo to fantasticky. Po úvodním nečekaném úspěchu nás čekalo druhé kolo, které se po více než třiceti letech uskutečnilo na našem stadionu. Pořád mi to zní neskutečně. Závodu pod Hankovým domem se v neděli zúčastnilo více než 230 závodníků a závodnic, moc si toho vážím.

close V neděli se na královédvorském stadionu pod Hankovým domem konaly závody druhého kola krajského přeboru družstev v atletice. info Zdroj: Michal Sirový zoom_in Spokojené dvorské atletky Tereza Doležalová a Andrea Lebedínská Při pohledu na výsledné statistiky se vaše závodnice rozhodně neztratily.

Perfektní. Za náš oddíl v neděli nastoupilo jednadvacet holek. Celé závody skončily úžasnou zápletkou ve štafetě. Až poslední disciplína v přímém souboji rozhodla o našem neskutečném druhém místě. Pro mě je ale úplně nejvíc něco jiného.

Povídejte.

Nejvíc je to nadšení a úžasná parta, jako holky během krátké doby vytvořily. Naše mladé holky nemusejí hostovat všude po okolí a mohou závodit ve skvělém a úspěšném družstvu za svůj mateřský oddíl.

Radost vám jistě musel udělat i pohled na areál zaplněný diváky. Nedělní závody se odehrávaly ve skvělé kulise.

Přesně tak. Na druhé krajské kolo se udělala propagace a přišla nás podpořit opravdu spousta lidí. V našem družstvu jsou holky od patnácti do čtyřiceti let. Nádherná byla závěrečná oslava společně s našimi konkurentkami. Vznikají nová přátelství a hlavně: Atletika u nás zase žije!

close V neděli se na královédvorském stadionu pod Hankovým domem konaly závody druhého kola krajského přeboru družstev v atletice. info Zdroj: Michal Sirový zoom_in Na konci druhého kola se společně nechaly zvěčnit týmy Dvora Králové nad Labem a Slatiňan.

Závěrečné třetí kolo krajského přeboru družstev se uskuteční 15. září v Ústí nad Orlicí. Hádám, že už teď se celý tým těší.

Samozřejmě, těšíme se všichni. S ohledem na počet diváků, kteří holkám přišli v neděli fandit, jsme se rozhodli, že se na závody pokusíme vypravit i autobus s našimi fanoušky.

Pohled do výsledků pod Hankovým domem

Konečné pořadí 2. kola mužů

1. TJ Sokol Hradec Králové 236,50
2. Sportovní kluby Spartak Slatiňany 176,00
3. Atletika Polička 88,50
4. TJ Svitavy 85,00
5. TJ Maratonstav Úpice 57,00
6. Běžecký klub Náchod 44,00
7. Sportovní klub Týniště n. O. 34,00
8. Atletický klub Iscarex Česká Třebová 26,00
9. SK Dobruška 5,00
10. SKP Nymburk 0,00

Pořadí po druhém kole: 1. Hradec Králové 18 bodů, 2. Slatiňany 16, 3. Polička 14, 4. Svitavy 12, 5. Náchod 9, 6. Úpice 8, 7. Týniště nad Orlicí 7, 8. Čerská Třebová 4 body, 9. Dobruška 2.

Konečné pořadí 2. kola žen

1. TJ Sokol Hradec Králové 179,50
2. TJ Dvůr Králové n. L. 118,50
3. Sportovní kluby Spartak Slatiňany 111,00
4. TJ Jiskra Ústí nad Orlicí 87,50
5. TJ Sokol Jaroměř 58,00
6. Atletika Polička 54,50
7. TJ Maratonstav Úpice 52,00
8. Běžecký klub Náchod 42,00
9. TJ Svitavy 35,00
10. SK Dobruška 12,00

Pořadí po druhém kole: 1. Hradec Králové 20 bodů, 2. - 4. Dvůr Králové nad Labem, Slatiňany a Ústí nad Orlicí všichni 16, 5. - 6. Jaroměř a Polička oba 11, 7. Náchod 7, 8. Úpice 6, 9. Svitavy 5, 10. Dobruška 2.