Už jen necelý měsíc schází do startu první volejbalové ligy. A budou při něm také hráči z Českého ráje. Turnov totiž po loňském vítězství ve druhé lize postoupil, a tak ho čeká vyšší „level".

Krkonošský deník společně s trenérem tamního A týmu JANEM ŠIMŮNKEM zmapoval aktuální změny v kádru nováčka druhé nejvyšší, mimochodem poloprofesionální, soutěže v České republice.

A fanoušci, rozhodně je na co se těšit!

Volejbalisté TJ Zikuda Turnov za měsíc vstoupí do 1. národní ligy. Jak probíhá příprava?
Příprava probíhá obvykle jako každý rok. Ale vzhledem ke startu v Českém poháru (20 – 21. září) a brzkému zahájení soutěže (již 26. září) jsme museli zahájit dříve než v předešlých letech. Po krátkém odpočinku a doléčení šrámů z předešlé sezony jsme v červenci zahájili fyzickou přípravu. V rámci ní jsme se úspěšně zúčastnili tradičního turnaje v Dřevěnici (2. místo). Od tohoto týdne jsme se již přesunuli do haly, kde pracujeme na zlepšení jednotlivých herních činností a souhře celého týmu. Čeká nás ještě velmi kvalitně obsazený turnaj v Hradci Králové a výše zmíněná generálka na Českém poháru v Chocni.

Došlo v týmu k hráčským změnám?
V sestavě týmu dochází oproti minulé sezoně k drobným změnám. Jelikož vstupujeme do vyšší soutěže, bylo potřeba kádr rozšířit především o zkušenosti. Do týmu přichází z České Lípy smečaři Peníška a Šén, z České Třebové libero Hýbl. Navíc řešíme post blokaře, kde bychom chtěli posílit ještě o jednoho hráče. Důležité je, že i pro příští sezonu lze počítat s Konečným, v omezeném rozsahu i s Pláteníkem.

Kteří hráči tým opustili?
Na straně odchodů je to naopak Uhlárik a opora týmu Lukavec, který již z časových důvodů nechtěl dále pokračovat. Na hostování do nižší soutěže půjde sbírat zkušenosti Macháč a střídavý start do B týmu bude mít Maier. Jinak nebylo do fungujícího týmu třeba více zasahovat. Problémem zůstává prodělané zranění univerzála Melicha, jenž pravděpodobně nestihne začátek soutěže, a taktéž možný odchod blokaře Marka.

Soupiska

Nahrávači
Michal Folprecht, Michal Novák
Blokaři
Ondřej Kovář, Lukáš Vacík,
Vít Marek
Smečaři
Jan Charousek, Pavel Peníška, Petr Šén, Martin Koláčný,
Peter Pláteník, Ludvík Maier
Univerzálové
Petr Konečný, Tomáš Melich
Libera
Jan Vojta, Michael Hýbl,
Daniel Strnad 

Jaké největší novinky vás ve vyšší soutěži čekají?
Je jasné, že nás čeká výkonnostní skok. Ale jak bude velký, to nedokážu posoudit a uvidíme teprve na hřišti. Výraznou změnou je hrací systém, kdy se již nehrají dvojzápasy v sobotu, ale hracími dny jsou tentokrát pátek a sobota, v obou případech ve večerních hodinách. Páteční zápasy budou začínat ve sportovní hale ve Skálově ulici vždy v 19.30, sobotní většinou od 17 hodin. S každým soupeřem se během celé sezony potkáme dvakrát v rytmu doma – venku, přičemž během víkendu odehrajeme i tak dvě utkání. Regionálně blízká družstva budou tvořit takzvané ´dvojičky´. Po skončení základní části přijdou na řadu play off (1 – 8. místo) a play out (9 – 12. místo).

Jak jste řekl, poznáte nový hrací systém oproti druhé lize. Jak se vám, trenérovi, zamlouvá?
Tento systém má samozřejmě své příznivce i odpůrce. Ale jelikož jsme ještě tuto soutěž nehráli, tak nemůžu posoudit plusy a minusy. Je jasné, že páteční cestování k venkovním zápasům je problematické vzhledem k zaměstnání a studiím hráčů. Ale budeme se s tím muset nějak poprat.
Mně přijde jako zajímavější, že se hraje během víkendu se dvěma různými soupeři. Ale z pohledu vytížení hráčů to není až tak výhodné, jelikož ve dvojzápasech se mohlo do obou her zapojit větší množství hráčů.

Máte představu o tom, s jakými cíli bude Turnov vstupovat do nové sezony?
Naším jednoznačným cílem bude pro tuto sezonu udržení soutěže. Samozřejmě uvidíme, jak se bude vše vyvíjet a pokud by se povedla první osmička, tak by to bylo nad plán. Ale jsem realista a je jasné, že první liga má výrazně vyšší kvalitu než liga druhá. Pro hodně našich hráčů to bude premiéra na této úrovni. Dalším důležitým aspektem bude zapracování nových hráčů do týmu, aby vše fungovalo tak, jako v předešlých ročnících.

V soutěži budou působit také reprezentační kadeti. Je to oživení? Jak se vám to zamlouvá?
Myslím si, že každé utkání proti národnímu týmu je prestižní záležitostí. A i když je to pouze kadetská kategorie, působí v tomto výběru mnoho kvalitních hráčů a je to zajímavý soupeř. Už jsme se s kadety ČR utkali při působení ve druhé lize, kdy jsme odešli poraženi 1:3, tak doufám, že se nám odveta povede. Utkání bude probíhat ve Sportovním centru v Nymburce a považuji ho za zpestření celé soutěže.

Kdo je největším favoritem první ligy?
Favority na přední umístění budou určitě opět loňští finalisté MFF Praha a VK Choceň. Ale také záložní týmy extraligových celků ČZU Praha, EGE České Budějovice a SG Brno. Nelze také opomenout letošního účastníka extraligy VSK Staré Město.

Začínáte dvojzápasem v domácí hale. Je to výhoda?
O tom jsem ještě úplně nepřemýšlel, ale znalost domácí haly by měla být výhodou ve všech zápasech v Turnově. Samozřejmě nás může trochu svazovat nervozita z premiéry v soutěži. Ale věřím, že budeme na sezonu dobře připraveni a do soutěže vstoupíme kvalitním výkonem a bodovým ziskem. Taktéž spoléhám na zkušenější hráče, kteří by měli těm mladším pomoci. Věřím také, že přijdou i diváci, kteří vytvoří odpovídající atmosféru.