HANA HORÁKOVÁ
narozena: 11. 9. 1979 v Bruntálu, výška: 182 cm, post: rozehrávačka/křídlo, klub: BK Frisco Sika Brno (od 1999), přezdívka: Machule

Jedna z nejuniverzálnějších českých basketbalistek poslední doby. Vyniká skvělou fyzickou kondicí a dirigentskými schopnostmi. S vrcholovým basketbalem začínala v USK Praha, ovšem největších úspěchů dosáhla až po přestupu do Gambrinusu Brno v roce 1999. Zde ji letos v létě skončila smlouva a lze předpokládat, že změní dres. Velký zájem měl znovu USK Praha, ovšem podle všeho zamíří do tureckého Fenerbahce Istanbul.

EVA VíTEČKOVÁ
narozena: 26. 1. 1982 v Novém Městě na Moravě, výška: 190 cm, post: křídlo, klub: BK Frisco Sika Brno (od 1999), přezdívka: Evža

Křídelnice se skvělými fyzickými parametry, která v případě potřeby může zaskočit na pozici podkošové hráčky. Její jedinou slabinou je možná ne příliš dobrá střelba z větších vzdáleností a nevyrovnanost výkonů.

PETRA KULICHOVÁ
narozena: 13. 9. 1984 v Pardubicích, výška: 198 cm, post: pivot, klub: ZVVZ USK Praha (od 2010), přezdívka: Kulda

Nejvyšší hráčka ve výběru trenéra Blažka pro MS 2010. Má výbornou orientaci pod košem a k tomu, aby se stala hráčkou opravdu světové úrovně jí schází možná nějaká kila navíc. V letošní sezoně toho vzhledem k těžkému zranění kotníku z listopadu loňského roku příliš nenahrála, takže její forma před MS je velkou neznámou. Letos v létě přestoupila z Brna do USK Praha.

ILONA BURGROVÁ
narozena: 15. 3. 1984 v Hradci Králové, výška: 196 cm, post: pivot, klub: Bourges Basket (od 2009), přezdívka: Ilča

Jako jedna z mála českých reprezentantek zvolila „zámořskou cestu“. Odmítla nabídky předních českých týmů a pět let působila v týmu NCAA South Carolina Gamecocks. Vzhledem k pravidlu, že hráčka může v této soutěži působit jen čtyři roky, poslední rok, kdy finišovala se studiem, s týmem pouze trénovala. Je vynikající hlavně v obraně.

KATEŘINA ELHOTOVÁ
narozena: 14. 10. 1989 v Praze, výška: 180 cm, post: rozehrávačka/křídlo, klub: ZVVZ USK Praha, přezdívka: Káča

Její doménou je především vražedně přesná střelba za 3 body. Jeden z největších talentů českého basketbalu posledních let operuje především na pozici křídla, ovšem dokáže plnit i úkoly rozehrávačky. Pozor, důležitá informace pro novináře – nemá ráda hloupé otázky…

MARKÉTA BEDNÁŘOVÁ
narozena: 17. 4. 1981 v Novém Městě na Moravě, výška: 178 cm, post: rozehrávačka/křídlo, klub: ZVVZ USK Praha, přezdívka: Marky

Univerzálka, které nedělá problém hrát na jakékoliv pozici snad s výjimkou pivota. Mnozí basketbaloví fanoušci si jí pamatují spíše pod dívčím jménem Mokrošová. V poslední době trochu doplácí na konkurenci Američanky Whallenové v USK Praha nicméně patří mezi základní stavební prvky českého týmu.

IVANA VEČEŘOVÁ
narozena: 30. 3. 1979 v Šumperku, výška: 195 cm, post: pivot, klub: Valosun Brno (od 2010), přezdívka: Večeřka

Jedna z nejzkušenějších hráček ve výběru kouče Lubora Blažka. Po přestupu z Přerova do Gambrinusu Brno v 1997 se stala jednou z nejvýraznějších opor tohoto celku při jeho spanilé jízdě evropskými basketbalovými poháry. V roce 2008 přestoupila do španělského Roc Casares Valencie, odkud pak zamířila do celku Galatasaray Istanbul. Toto angažmá jí však příliš neuspokojovalo a proto se po roce rozhodla k návratu domů. K překvapení mnohých však nezamířila do Frisco SIKA Brno, ale do konkurenčního Valosunu.

JANA VESELÁ
narozena: 31. 12. 1983 v Praze, výška: 194 cm, post: křídlo, přezdívka: Veselka

Jedna z momentálně největších hvězd českého ženského basketbalu. Odchovankyně pražské Arity působí momentálně v dresu španělského Ros Casares, s kterým letos dokráčela až do finále Euroligy. Jako jediná z českých reprezentantek se zatím nezapojila do přípravy, protože působí v WNBA v celku Seattle Storm. Její zatím nejdůležitější koš byl vítězný pokus ve finále MS juniorek v roce 2001, kdy tři vteřiny před konce finálového souboje s Ruskem za stavu 80:80 přesně zamířila a rozhodla o výhře českého týmu. Něco podobného by ráda zopakovala i letos.

KATEŘINA BARTOŇOVÁ
narozena: 17. 1. 1990 v Pardubicích, výška: 172 cm, post: rozehrávačka, klub: ZVVZ USK Praha (od 2008), přezdívka: Číča

Velký talent českého basketbalu a hráčka s obrovským potenciálem. Vyniká především výbornou fyzickou kondicí a velkým herním nasazením. K jejím největším slabinám patří především slabší střelba.

TEREZA PECKOVÁ
narozena: 10. 7. 1987 v Ústí nad Labem, výška: 187 cm, post: křídlo, klub: ZVVZ USK Praha (od 2005), přezdívka: Pecka

Svou basketbalovou kariéru nastartovala v dresu pražské Sparty, odkud pak zamířila do celku městského rivala USK. Poprvé na sebe výrazněji upozornila v roce 2005 na ME juniorek, kde byla jednou z hlav〜ních strůjkyní skvělého čtvrtého místa českého týmu a s průměrem 11,1 bodu, 10,1 doskoku a 1,3 asistence na zápas se dostala i do All Stars výběru šampionátu. Její největší slabina? Nevyrovnanost výkonů.

EDITA ŠUJANOVÁ
narozena: 23. 5. 1985 ve Vyškově, výška: 188 cm, post: křídlo, klub: ZVVZ USK Praha (od 2009), přezdívka: Edit

Po angažmá v brněnském Králově Poli a Strakonicích zamířila Edita Šujanová do celku Bonas Nitra, s kterým v roce 2009 vybojovala titul v rámci Středoevropské ligy. Loni pak možná trochu nečekaně posílala tehdy úřadujícího českého mistra USK Praha, coby náhrada za Michaelu Ferančíkovou. Univerzální křídlo, které je schopné zahrát i pod košem.

KATEŘINA ZOHNOVÁ
narozena: 7. 11. 1984 v Kraslicích, výška: 179 cm, post: křídlo, klub: Wisla Can-Pack Kraków (od 2009), přezdívka: Čáp

Její předností je velmi dobrý pohyb a přesná střelba. Po přestupu z Trutnova se v poslední sezoně stala jednou z hráček základní sestavy polského Krakova, s nímž vybojovala účast v elitní čtveřici Euroligy.

MICHALA HARTIGOVÁ
narozena: 14. 11. 1983 v Hradci Králové, výška: 192 cm, post: pivot, klub: Sokol Hradec Králové (od 2010), přezdívka: Hary

Hráčka, která postupně prošla českými klubovými giganty USK Praha a Gambrinus Brno v posledních dvou sezonách oblékala dres Kary Trutnov, kde začínala s vrcholovým basketbalem a za který odehrála přes 170 utkání a nastřílela více než 2000 bodů. Tento fakt z ní dělá třetí nejlepší střelkyni v ligové historii Trutnova za Erikou Dobrovičovou a Pavlou Kuřitkovou. Po letošní sezoně přestoupila do Hradce Králové.

VERONIKA BORTELOVÁ
narozena: 11. 6. 1978 v Praze, výška: 169 cm, post: rozehrávačka, klub: CCC Polkowice (Polsko), přezdívka: Bortelka

Nejmenší hráčka ve výběru. Dlouholetá hráčka USK Praha odešla v roce 2006 do polského CCC Polkowice, kam se po jednoroční štaci v bulharském Dunav Econt Rousse znovu vrátila. A svému týmu pomohla na aktuální druhou pozici v polské lize - před velikány z Krakova i Gdyně. Dlouho byla reprezentačními trenéry přehlížena, nyní má šanci zúročit své bohaté zkušenosti. Je silná především v defenzivě.

ROMANA HEJDOVÁ
narozena: 9. 5. 1988 v Brně, výška: 183 cm, post: křídlo, klub: BK Frisco Sika Brno (od 2008), přezdívka: Romča

Rodačka z Brna naskočila jako velmi mladá do hvězdami nabitého celku Brna, a přestože ve své sbírce má i vítězství v Eurovize, příliš možností na palubovce nedostávala. V sezoně 2007/2008 proto posílila celek konkurenčního Valosunu, kde dostávala mnohem více prostoru a dokázala prodat svůj potenciál. V současné době je opět zpět v Frisco SIKA Brno a do budoucna by se měla stát jednou z klíčových hráček tohoto týmu.

ALENA HANUŠOVÁ
narozena: 29. 5. 1991 v Sokolově, výška: 189 cm, post: křídlo/pivot, klub: BK Frisco Sika Brno (od 2009), přezdívka: Ála

Benjamínek v české basketbalové reprezentaci má za sebou opravdu přelomovou sezonu. Po loňském přestupu z Lokomotivy Karlovy Vary do Brna se jeden z největších talentů českého ženského basketbalu mohl radovat z premiérového titulu mistra ČR a také pozvánky do repre. Hráčka, která může hrát jak na pozici křídla, tak i pod košem má však nejlepší basketbalové roky ještě před sebou.

MICHAELA FERANČÍKOVÁ
narozena: 27. 11. 1977, výška: 191 cm, post: křídlo/pivot, klub: ZVVZ USK Praha (od 2010), přezdívka: Míša, mamina

Jedna z nejlepších českých basketbalistek posledních let pro mnohé známější pod dívčím jménem Pavlíčková se vrací po roční přestávce vyplněné mateřskými povinnostmi opět do vrcholového basketbalu. Maminka malého Matěje, která za svou bohatou kariéru prošla špičkovými evropskými i zámořskými celky (Fenerbahce Istanbul, SCP Ružomberok, Dinamo Moskva a Pheonix Merkury) se loni rozloučila ziskem domácího mistrovského titulu s USK Praha, kam se nyní opět vrací. Její forma před MS je stále velkou neznámou, nicméně její zkušenosti jsou k nezaplacení.

MICHAELA ZRŮSTOVÁ
narozena: 4. 4. 1987, výška: 186 cm, post: křídlo/pivot, klub: Valosun Brno, přezdívka: Miška

Univerzální basketbalistka, která může hrát jak na pozici křídla, tak i malého pivota. Její zařazení do nominace bylo možná největším překvapením, ale vzhledem k tomu, že v letošní sezoně byla jedním z hlavních tahounů svého klubového celku a dokázala svou bojovnost, šanci zahrát si na MS si rozhodně zaslouží. Problémem mohou být její opakovaná zranění.