VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neumann: Jde o lezení do soukromí sportovců

Královéhradecko - Od letošního roku platí nový Světový antidopingový kodex. Šéflékař české atletické reprezentace s řadou nařízení nesouhlasí.

26.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Bič na sportovce. Tak nějak lze označit nový Světový antidopingový kodex, který začal platit od letošního roku. „Některá pravidla jsou nesmyslná, dokonce bych řekl, že je to lezení do soukromí sportovců,“ podotýká MUDr. JIŘÍ NEUMANN, který působí v pozici šéflékaře české atletické reprezentace.

Světová antidopingová agentura WADA si od změn slibuje zvýšení účinnosti boje proti dopingu. „Musím zdůraznit, že nebyl důvod něco předělávat. Tímto WADA jen přilila olej do ohně,“ soudí majitel zdravotního střediska Sportklinik v Hradci Králové.

Kodex se vztahuje na všechny olympijské sporty, řídit se jím musejí všichni sportovci se statutem reprezentanta, profesionální členové sportovních center mládeže a středisek, jako jsou USK či Dukla.

Jmenujte body nového antidopingového kodexu, s nimiž nesouhlasíte?

Začnu od nejméně bolestivého nařízení. Dříve stačilo při dopingové kontrole odevzdat zhruba 50 mililitrů moči. Nyní už je třeba 75. Někdo si řekne, 25 mililitrů? Co to je? Ale ubezpečuji vás, že dát jen o toto množství více je zejména u vytrvalostních disciplín velký problém. Ale tohle je pouze jedno procento problému antidopingových pravidel.

Který je podle vás ten nejpřísnější?
Diskutabilních nařízení je víc. Tím nejpalčivějším je podle mne ten, že každý sportovec musí dva až tři měsíce dopředu posílat do centrálního registru antidopingového výboru místo a čas, kde se bude v který den pohybovat. Dopingová kontrola pak namátkově chodí na uvedená místa. Pokud dvakrát sportovce nedostihne, už dochází k sankcích. A zde jsou tresty opravdu přísné – zastavení činnosti snad až na rok a půl. Podle mne jsou tohle nesmyslné kroky, dokonce bych řekl, že je to lezení do soukromí. Sportovec je také jen člověk, který kromě sportu řeší i běžné starosti, potýká se s nečekanými událostmi. Takto se lehce může dostat do problému. V tomto směru stojím na straně sportovců. U některých lidí nebudu populární, ale jako sportovní lékař s řadou pravidel nesouhlasím.

Jak se k celé věci staví Český antidopingový výbor?
S oznámením změn si mnoho práce nedal. Přestože vešly v platnost 1. ledna 2009, obdrželi jsme informace teprve 10. prosince loňského roku. V Praze proběhl seminář, den předtím nám obsah kodexu poslali mailem. Co se ovšem týká změn v mezinárodním kodexu, tak Českému antidopingovému výboru nemohu nic vytýkat. Nelze obviňovat doktora Chlumského či doktora Nekolu, že oni jsou ti tvůrci. Kodex vytvořila Světová antidopingová agentura, oni ho museli přijmout.

Jak vy byste řešil otázku dopingových kontrol?
Nejsem povolaný člověk, abych tohle řešil. Hlavně musím zdůraznit, že nebyl důvod něco předělávat. Tímto WADA jen přilila olej do ohně. Zatím je relativně klid, protože kodex platí necelý měsíc a řada sportovců o změnách ani neví. Když budu mluvit za atletiku, tak trenéři už byli informováni a někteří z nich se na mne obrátili. Konzultovali jsme to spolu, a nadšení rozhodně nebyli.

Lze se proti těmto nařízením nějak ohradit?
Dovedu si představit, že by se sportovci spojili a jednotně vznesli námitku proti těmto nařízením. Ale účinek bude nulový. I z mé strany je tohle jen výkřik, musíme se podřídit. I kdybych nechal obeslat všechny české reprezentanty, od fotbalistů, hokejistů počínaje až po atlety, sepsali bychom petici, tak v podstatě je to jenom petice. Zveřejní se někde v novinách, a tím to skončí.

Těmito kroky dopingoví komisaři vytvoří hon na sportovce, který se dotkne i těch „čistých“. Kam to podle vás až povede?
Boj proti dopingu stojí hodně peněz a myslím si, že ve finále je marný. Počet usvědčených sportovců bych označil za jedno promile. Proto očekávám, že se v horizontu sedmi až deseti let stane něco převratného. Sám nevím, co to přesně bude, ale tento stav je neudržitelný. Odhadl bych to, že dojde ke zmírnění pravidel. Tím nechci říct, že bych povolil anabolika, steroidy, růstové hormony a další takové látky.

Je pravda, že na atletiku spolu s cyklistikou dopingoví komisaři obzvlášť zaměřují svoji pozornost…
…jenom do toho vložím zajímavou poznámku. Vzhledem k tomu, že z pozice lékaře mám přehled o řadě sportů, nabývám dojmu, že z hlediska dopingu je jedním z nejhorších sportů golf.

Golf?!
Možná mě golfisté po těchto slovech nebudou mít rádi, ale mám signály, že řada golfistů používá za účelem zklidnění a lepšího soustředění takzvané beta–blokátory. To jsou léky, které zpomalují srdeční frekvenci. Je to tvrdé zjištění - golf a doping! Řeknu na rovinu: Lék, který během několika málo minut ovlivní moji tepovou frekvenci, je velmi nebezpečný. Zdravý člověk má 60 až 80 tepů za minutu a oni požitím této látky sníží svoji tepovou frekvenci na 40. Tohle je pro mne velký kalibr, který hraničí až se sebepoškozováním. Klidně to může skončit i smrtí.

Beta–blokátory jsou přitom na seznamu zakázaných látek. Jsou využívány ve sportech, kde je potřeba klid a soustředění. Jenže případů, kdy byl sportovec usvědčen z jejich užití, je málo. Golfista snad mezi nimi nebyl…
Záleží na tom, jak jsou analyzátory dopingu nastaveny. Když vezmeme golfistu, při kontrole zjistí, že neužívá anabolika, EPO… Jasně, on užil beta–blokátor…

Ovlivní podle vás celosvětová finanční krize také oblast dopingu? Na jedné straně se dávají peníze na vývoj nových látek, na druhé pro jejich odhalení. Která strana bude mít navrch?
Finanční krize podle mne vývoj dopingu nezpomalí. A to z toho důvodu, že je to komerční záležitost. Zájem o nové prostředky je stále. Naopak si dovedu představit, že se může promítnout do hospodaření antidopingových agentur a výborů. Jsou to příspěvkové organizace, které jsou placeny ze sponzorských peněz. Může se stát, že WADA dostane místo sta milionů eur na tři roky jen devadesát dva. Pak za rok neprovede tisíc kontrol, ale jen devět set třicet, nebo nebude přijímat nové antidopingové komisaře. Je to ale jen můj soukromý názor. Samozřejmě bych byl rád, kdyby krize nějakým způsobem přispěla k omezení dopingu. Pak s radostí řeknu, mýlil jsem se.

Autor: Jiří Tůma

26.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 12 500 Kč

Sanitáři Sanitář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SANITÁŘ - vyuč., nástup možný ihned. Pracoviště: Nemocnice vrchlabí, s.r.o., Fügnerova, č.p. 50, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Martina Poláková, +420 499 502 304.

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 14 900 Kč

Vedoucí provozu stravovacích, ubytovacích a dalších zařízení Pizzař + vedoucí provozovny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PIZZAŘ + VEDOUCÍ PROVOZOVNY, Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek. Druhé místo výkonu práce ( další pracoviště zaměstnavatele) bude na adrese: náměstí T.G. Masaryka 86, 55401 Dvůr Králové nad Labem.. Pracoviště: Sergej karadža - pracoviště, Krkonošská, č.p. 16, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Sergej Karadža, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 23 700 Kč

Lékaři bez atestace (kromě oborů praktického lékařství) Lékař - bez atestace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23700 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: LÉKAŘ- KA - VŠ, bez atestace, vhodné pro absolventa , ubytování zajištěno, nástup možný ihned.. Pracoviště: Nemocnice vrchlabí, s.r.o., Fügnerova, č.p. 50, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Martina Poláková, +420 499 502 304.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 40 000 Kč

Řídící pracovníci stavebního provozu Facility manager - Trutnov/Vezprem. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: FACILITY MANAGER - Trutnov/Vezprem, Váš úkol:, V této nově vytvořené pozici budete zodpovědný řešení problematiky a koordinaci úkolů týkající se správy budov východoevropského výrobního klastru - závodu v Trutnově (ČR) a ve Vezpremu (Maďarsko). Pozice je přímo odpovědná řediteli závodu., Úkoly a zodpovědnosti jsou:, - Převzetí odpovědnosti za průmyslové nemovitosti, - Koncepce a dohled nad všemi novými projekty vč. přestaveb výrobních prostor ve vlastnictví společnosti v České republice (Trutnov) a v Maďarsku (Vezrpem), - Optimalizace technického řízení a infrastruktury, - Zodpovědné plánování nákupu vybavení a management trasferů (stěhování), - Koordinace externích projektových kanceláří a prováděcích firem, odpovědnost za stavební dozor, - Sledování výkonnostních ukazatelů - řízení nákladů a termínů, - Odborná odpovědnost za sestavování rozpočtu a vyúčtování provozních nákladů, Máte tyto předpoklady?, - SŠ, VŠ stavební (architektura, pozemní stavitelství) nebo srovnatelný studijní obor, - Prokazatelné odborné zkušenosti s dohledem nad novými stavebními nebo rekonstrukčními projekty nebo, provozem budov ideálně z průmyslového prostředí, - Znalost státních stavebních předpisů v České republice a Maďarsku a všeobecného stavebního provozu, - Dobré znalosti o fungování zařízení budov služeb (TGA) a zkušenosti s navrhováním koncepcí požární ochrany a jejich implementací, - Plynulá znalost německého a anglického jazyka, - IT znalosti: CAD – systémy, velmi dobrá znalost MS Office, - Proaktivní, velmi samostatná osobnost s vysokou mírou kompetencí a orientací na výsledky, asertivitou a, organizačními dovednostmi, Co nabízíme?, - Stabilní pozice v profesionálním a inovačním prostředí, - Atraktivní mzdové ohodnocení, - Extra týden dovolené, - Flexibilní pracovní doba, - Vzdělávací příležitosti – jazykové kurzy, - Příspěvek 1000,- po odpracovaném roce na penzijní připojištění, - 55% příspěvek na stravu, - 6.000,- roční příspěvek na sportovní, zdravotní a kulturní aktivity, - Příspěvek až 4.000,- ročně na dětskou rekreaci, Je pro Vás pozice zajímavá?, Zašlete co nejdříve motivační dopis a Váš životopis na email: jobs@cz.pepperl-fuchs.com, Kontakt: , Pepperl+Fuchs Manufacturing, s.r.o., Tovární 10, 541 01 Trutnov, Czech Republic, Tel.: 494 771 312. Pracoviště: Pepperl+fuchs manufacturing s.r.o. - trutnov, Tovární, č.p. 10, 541 01 Trutnov 1. Informace: Kontakt, +420 494 771 312.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požáry při žních
2

Při žních dochází k požárům. Na poli hořel stroj i balíky slámy

Ilustrační foto.

Nový chodník zlepší i bezpečnost

Mystická hora Kozákov se dočkala zajímavého ztvárnění

Semily – V Riegrově chatě na Kozákově, která slaví devadesáté výročí od svého vzniku, byla pokřtěna nová kniha. Věnována je nejen tomuto jubileu, ale také 130. výročí založení Klubu českých turistů (KČT).

V Kuksu řeší problém s dalším zdrojem vody

Kuks - Provozovatel vodovodu nařídil lidem, aby omezili zalévání zahrad a napouštění bazénů. Dvojnásobně stoupla spotřeba pitné vody.

Červinkovy vzpomínky na velehory

Vrchlabí - Páteční vernisáží v 18.00 v Galerii Morzin ve Vrchlabí bude zahájena výstava fotografií legendárního horolezce Jana Červinky Vzpomínky na velehory.

Chodec přebíhal ulici a srazilo ho auto

Vrchlabí – K vážné dopravní nehodě došlo v pondělí ráno před půl sedmou na křižovatce ulic Nerudova a Ve Svahu ve Vrchlabí. Řidič osobního automobilu tam z dosud nezjištěných příčin srazil chodce, který přebíhal vozovku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT