VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neumann: Jde o lezení do soukromí sportovců

Královéhradecko - Od letošního roku platí nový Světový antidopingový kodex. Šéflékař české atletické reprezentace s řadou nařízení nesouhlasí.

26.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Bič na sportovce. Tak nějak lze označit nový Světový antidopingový kodex, který začal platit od letošního roku. „Některá pravidla jsou nesmyslná, dokonce bych řekl, že je to lezení do soukromí sportovců,“ podotýká MUDr. JIŘÍ NEUMANN, který působí v pozici šéflékaře české atletické reprezentace.

Světová antidopingová agentura WADA si od změn slibuje zvýšení účinnosti boje proti dopingu. „Musím zdůraznit, že nebyl důvod něco předělávat. Tímto WADA jen přilila olej do ohně,“ soudí majitel zdravotního střediska Sportklinik v Hradci Králové.

Kodex se vztahuje na všechny olympijské sporty, řídit se jím musejí všichni sportovci se statutem reprezentanta, profesionální členové sportovních center mládeže a středisek, jako jsou USK či Dukla.

Jmenujte body nového antidopingového kodexu, s nimiž nesouhlasíte?

Začnu od nejméně bolestivého nařízení. Dříve stačilo při dopingové kontrole odevzdat zhruba 50 mililitrů moči. Nyní už je třeba 75. Někdo si řekne, 25 mililitrů? Co to je? Ale ubezpečuji vás, že dát jen o toto množství více je zejména u vytrvalostních disciplín velký problém. Ale tohle je pouze jedno procento problému antidopingových pravidel.

Který je podle vás ten nejpřísnější?
Diskutabilních nařízení je víc. Tím nejpalčivějším je podle mne ten, že každý sportovec musí dva až tři měsíce dopředu posílat do centrálního registru antidopingového výboru místo a čas, kde se bude v který den pohybovat. Dopingová kontrola pak namátkově chodí na uvedená místa. Pokud dvakrát sportovce nedostihne, už dochází k sankcích. A zde jsou tresty opravdu přísné – zastavení činnosti snad až na rok a půl. Podle mne jsou tohle nesmyslné kroky, dokonce bych řekl, že je to lezení do soukromí. Sportovec je také jen člověk, který kromě sportu řeší i běžné starosti, potýká se s nečekanými událostmi. Takto se lehce může dostat do problému. V tomto směru stojím na straně sportovců. U některých lidí nebudu populární, ale jako sportovní lékař s řadou pravidel nesouhlasím.

Jak se k celé věci staví Český antidopingový výbor?
S oznámením změn si mnoho práce nedal. Přestože vešly v platnost 1. ledna 2009, obdrželi jsme informace teprve 10. prosince loňského roku. V Praze proběhl seminář, den předtím nám obsah kodexu poslali mailem. Co se ovšem týká změn v mezinárodním kodexu, tak Českému antidopingovému výboru nemohu nic vytýkat. Nelze obviňovat doktora Chlumského či doktora Nekolu, že oni jsou ti tvůrci. Kodex vytvořila Světová antidopingová agentura, oni ho museli přijmout.

Jak vy byste řešil otázku dopingových kontrol?
Nejsem povolaný člověk, abych tohle řešil. Hlavně musím zdůraznit, že nebyl důvod něco předělávat. Tímto WADA jen přilila olej do ohně. Zatím je relativně klid, protože kodex platí necelý měsíc a řada sportovců o změnách ani neví. Když budu mluvit za atletiku, tak trenéři už byli informováni a někteří z nich se na mne obrátili. Konzultovali jsme to spolu, a nadšení rozhodně nebyli.

Lze se proti těmto nařízením nějak ohradit?
Dovedu si představit, že by se sportovci spojili a jednotně vznesli námitku proti těmto nařízením. Ale účinek bude nulový. I z mé strany je tohle jen výkřik, musíme se podřídit. I kdybych nechal obeslat všechny české reprezentanty, od fotbalistů, hokejistů počínaje až po atlety, sepsali bychom petici, tak v podstatě je to jenom petice. Zveřejní se někde v novinách, a tím to skončí.

Těmito kroky dopingoví komisaři vytvoří hon na sportovce, který se dotkne i těch „čistých“. Kam to podle vás až povede?
Boj proti dopingu stojí hodně peněz a myslím si, že ve finále je marný. Počet usvědčených sportovců bych označil za jedno promile. Proto očekávám, že se v horizontu sedmi až deseti let stane něco převratného. Sám nevím, co to přesně bude, ale tento stav je neudržitelný. Odhadl bych to, že dojde ke zmírnění pravidel. Tím nechci říct, že bych povolil anabolika, steroidy, růstové hormony a další takové látky.

Je pravda, že na atletiku spolu s cyklistikou dopingoví komisaři obzvlášť zaměřují svoji pozornost…
…jenom do toho vložím zajímavou poznámku. Vzhledem k tomu, že z pozice lékaře mám přehled o řadě sportů, nabývám dojmu, že z hlediska dopingu je jedním z nejhorších sportů golf.

Golf?!
Možná mě golfisté po těchto slovech nebudou mít rádi, ale mám signály, že řada golfistů používá za účelem zklidnění a lepšího soustředění takzvané beta–blokátory. To jsou léky, které zpomalují srdeční frekvenci. Je to tvrdé zjištění - golf a doping! Řeknu na rovinu: Lék, který během několika málo minut ovlivní moji tepovou frekvenci, je velmi nebezpečný. Zdravý člověk má 60 až 80 tepů za minutu a oni požitím této látky sníží svoji tepovou frekvenci na 40. Tohle je pro mne velký kalibr, který hraničí až se sebepoškozováním. Klidně to může skončit i smrtí.

Beta–blokátory jsou přitom na seznamu zakázaných látek. Jsou využívány ve sportech, kde je potřeba klid a soustředění. Jenže případů, kdy byl sportovec usvědčen z jejich užití, je málo. Golfista snad mezi nimi nebyl…
Záleží na tom, jak jsou analyzátory dopingu nastaveny. Když vezmeme golfistu, při kontrole zjistí, že neužívá anabolika, EPO… Jasně, on užil beta–blokátor…

Ovlivní podle vás celosvětová finanční krize také oblast dopingu? Na jedné straně se dávají peníze na vývoj nových látek, na druhé pro jejich odhalení. Která strana bude mít navrch?
Finanční krize podle mne vývoj dopingu nezpomalí. A to z toho důvodu, že je to komerční záležitost. Zájem o nové prostředky je stále. Naopak si dovedu představit, že se může promítnout do hospodaření antidopingových agentur a výborů. Jsou to příspěvkové organizace, které jsou placeny ze sponzorských peněz. Může se stát, že WADA dostane místo sta milionů eur na tři roky jen devadesát dva. Pak za rok neprovede tisíc kontrol, ale jen devět set třicet, nebo nebude přijímat nové antidopingové komisaře. Je to ale jen můj soukromý názor. Samozřejmě bych byl rád, kdyby krize nějakým způsobem přispěla k omezení dopingu. Pak s radostí řeknu, mýlil jsem se.

Autor: Jiří Tůma

26.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 440 Kč

Úředníci jinde neuvedení REFERENT/KA ODBORU ÚZEMNÍHO PLÁNOVÁNÍ A STAVEBNÍHO ŘÁDU - STAVEBNÍ ŘÁD. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16440 kč, mzda max. 24750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání, -vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu ve studijním oboru stavebního, architektonického nebo právnického směru,, -vyšší odborné vzdělání v oboru stavebnictví a 2 roky praxe v oboru stavebnictví, nebo, -střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru stavebnictví a 3 roky praxe v oboru stavebnictví, , Charakteristika vykonávané činnosti:, -výkon stavebního úřadu, , Další požadavky:, -základní orientace v legislativě a postupech vztahujících se k dané pracovní pozici, -výborná znalost práce na PC, -samostatnost, flexibilita, psychická odolnost, -ŘP skupiny B, -zkouška ZOZ výhodou, , Zadání výběrového řízení REFERENT/REFERENTKA odboru územního plánování a stavebního řádu - stavební řád, dle zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a přihláška k výběrovému řízení k dispozici na odkazu: http://mestojilemnice.cz/cz/infoserver/pracovni-mista/, , , kontakt: telefonicky kdykoliv, e-mailem. Pracoviště: Město jilemnice, Masarykovo náměstí, č.p. 82, 514 01 Jilemnice. Informace: Dagmar Ouhrabková, +420 731 506 047,481 565 207.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 12 200 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech POMOCNÝ DĚLNÍK DŘEVOVÝROBY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme samostatnost a schopnost orientace ve výrobě., , Úkolová mzda, , stravenky, pružná pracovní doba, , Kontakt: e-mailem. Pracoviště: Vůně dřeva s.r.o., Jilemnická, č.p. 791, 512 51 Lomnice nad Popelkou. Informace: Josef Matějka, +420 603 569 094.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 15 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: STAVEBNÍ DĚLNÍK - předchozí zkušenosti s prací ve stavební profesi a ŘP skupiny B výhodou, Zajišťujeme ubytování ( stavby v Královéhradeckém kraji)., Tel. kontakt možný Po - Pá od 8.00 - 16.00 hod.. Pracoviště: Terakon, s.r.o., 544 75 Mostek. Informace: Pavel Vítek, +420 499 111 001.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 27 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři ÚDRŽBÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, -střední odborné vzdělání technického směru, -všeobecná praxe výhodou, -ochota učit se novým věcem, -spolehlivost, samostatnost, pečlivost, zodpovědnost, , Nabízíme:, Perspektivní a zajímavou práci v prosperující firmě., , Stravenky 100,- Kč, 5 týdnů dovolené, , , kontakt: e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Coorstek advanced materials turnov s.r.o., Za Viaduktem, č.p. 2150, 511 01 Turnov 1. Informace: Košková, +420 481 363 555.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trutnov - Slavia 76:69! Hráčky BK Loko Trutnov po vynikajícím výkonu překvapily vysokého favorita z Edenu.
31

Basketbalistky Trutnova senzačně porazily Slavii

Silný vítr lámal stromy v Novém Městě nad Metují.
8

Hasiči měli napilno, silný vítr lámal stromy

Střelkyně Vognarová v Malajsii získala dvě světová zlata

Kuala Lumpur – Fantastického úspěchu dosáhla na začátku víkendu sportovní střelkyně Gabriela Vognarová. Na akademickém mistrovství světa v Malajsii si nejprve v pátek vystřílela zlatou medaili vzduchovou puškou, přičemž navíc výrazně přispěla k bronzu Češek v týmovém bodování.

Právě jsme se narodili - březen 2018

Trutnov /HLASUJTE/ - Svým hlasováním můžete rozhodnout o nejhezčím miminku měsíce Krkonošského deníku. Každý měsíc odměňujeme od ledna 2017 pouze jedno miminko.

Epidemie chřipkových onemocnění zvolna ustupuje

Královéhradecko - Epidemie chřipky a akutních respiračních infekcí v kraji pozvolna ustupuje. Počet nemocných se už druhý týden snižuje.

Dveřmi to nešlo, tak navrtal a otevřel okno, majitelé spali

Turnov - Neznámý pachatel v noci mezi druhou a sedmou hodinou násilím vnikl do rodinného domu v Turnově. Majitelé v patře spali.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT