Nutno dodat, že výhry spadaly do kategorie povinných, protože junioři zatím od začátku sezony vyhráli pouze jediné utkání. „Soutěž hrají jako přípravu na kvalifikaci na mistrovství Evropy, ale myslím, že nemají na to, aby udělali nějakou díru do světa.

I vzhledem k tomu, že mají těžkou skupinu, ve které jsou mimo jiné mistři světa Srbové, Maďaři, se kterými nemají dobrou bilanci, a další těžké týmy… Postupuje pouze vítěz,“ naznačil vrchlabský kouč Tomáš Kulhánek po čtvrteční a páteční konfrontaci. „Nicméně jsou tam hráči, kteří mají určitě kvality a budou oporami družstev v extralize. To je jednoznačné,“ dodal.

Obě utkání se původně měla hrát v říjnu na palubovce osmnáctky (v Nymburce), ale na žádost národního týmu byla přeložena na leden pod Krkonoše. „Zaplaťpánbůh, že jsme s nimi hráli u nás. Doma hrajeme určitě lépe,“ sdělil trenér Kulhánek, že prostředí ve vrchlabské Sokolovně bylo pro jeho tým velkou výhodou. Nejen kvůli tomu, že hráči jsou zvyklí na místo, kde trénují a hrají, ale výraznou oporou při zápasech jsou diváci. „Lidé ve Vrchlabí na volejbal chodí a vytvářejí takovou atmosféru, před kterou se hraje úplně jinak, než kdyby se hrálo před prázdnou halou,“ uvedl kouč nováčka.
První zápas ve čtvrtek vyhráli Spartakovci 3:1.

„Úplně jednoznačný zápas to nebyl, i když je pravda, že v průběhu utkání jsme vždycky byli nad soupeřem. Vyjma tedy třetího setu, kdy jsme se za stavu asi 16:17 poprvé dostali pod soupeře a set prohráli. Ale jinak jsme stále diktovali hru a zaslouženě jsme zvítězili,“ poznamenal Tomáš Kulhánek. „Dařilo se nám na servisu. Junioři měli velké problémy s přihrávkou po našem plachtícím podání a díky tomu jsme je přehráli,“ dodal.

Páteční odveta už pro vrchlabské hráče nebyla takovou procházkou růžovým sadem. Čeští mladíci se zlepšili. „Z prvního zápasu si určitě udělali rozbor a na utkání přijeli lépe připraveni. Obměnili sestavu, na hřišti si podrželi jen dva nejkvalitnější hráče,“ všiml si domácí trenér. „Ustoupili od skákaného, tvrdého servisu a plachtícím servisem začali zaměstnávat naše přední smečaře. Naopak naše plachtící podání začali dobře nabírat a měli jsme s nimi stále větší a větší starosti,“ konstatoval Kulhánek.

Už to dokonce vypadalo, že Vrchlabští zápas prohrají. Po vítězství v první sadě totiž další dvě ovládl soupeř a ve čtvrtém setu se juniorský výběr ujal vedení 10:6. „Bojovností a vůli jsme však utkání dokázali strhnout na svou stranu,“ oddechl si kouč. Tie-break sice Vrchlabí zahájilo špatně (0:3), ale strany se točily už za příznivého stavu 8:7 pro domácí. Ti si vzápětí vytvořili dvoubodový náskok a udrželi si ho až do konce.

Další zápasy čekají vrchlabské družstvo v pátek na pražském Proseku a o den později se představí v Dobřichovicích.

TJ Spartak Vrchlabí – Junioři ČR 3:1 (25:22, 25:21, 22:25, 25:15). Celkový čas: 100 minut. TJ Spartak Vrchlabí: Kulhánek, Fijala, Vitvar, Černý, Klouzal, Rydval, libero Štefan, střídal: Čáp.

TJ Spartak Vrchlabí – Junioři ČR 3:2 (25:21, 15:25, 23:25, 25:19, 15:13). Celkový čas: 127 minut. TJ Spartak Vrchlabí: Kulhánek, Fijala, Rydval, Černý, Čáp, Janeček, libero Štefan; střídali: Klouzal, Koláčný.

Výsledky – 23. kolo: Chomutov – Odolena Voda 2:3, Junioři ČR – Jablonec 2:3, České Budějovice – Dobřichovice 1:3, Brno B – Prosek 3:0, Poštorná – ČZU Praha B 0:3, Staré Město – MFF Praha 0:3. 24. kolo: Junioři ČR – Jablonec 3:2, Brno B – Dobřichovice 0:3, České Budějovice – Prosek 3:0, Staré Město – ČZU Praha B 0:3, Poštorná – MFF Praha 0:3.