Přepište dějiny! Hokejový slogan z památného Nagana by směle pasoval na fantastický úspěch brokaře Dukly Hradec Králové Tomáše Nýdrleho, který coby první Čech v historii získal vůbec první medaili v individuálním závodě na světovém šampionátu. ,,Udělal obrovskou díru do světa. Kromě soutěží družstev nikdo nikdy ze světového šampionátu nepřivezl individuální medaili, natož pak zlatou,“ radoval se Nýdrleho oddílový kouč Jan Sychra, několikanásobný účastník olympijských her.

Rodák z Jičína v Lonatu potvrdil skvělou formu. Před pár dny vystřílel stříbro na Evropských hrách v Minsku, krátce nato triumfoval na mistrovství světa. ,,Tohle se povede málokdy. Tomáš tím ke všemu získal velké body do světového žebříčku. I kdyby se mu nepovedlo vybojovat v dalších závodech místo pro olympijské hry v Tokiu, bude mít velkou šanci se tam kvalifikovat,“ raduje se Sychra.

A jak probíhal samotný závod? Nýdrle se do finále probil přes rozstřel. Pak už ale nechyboval, čímž vyrovnal světový rekord. Za sebou nechal velká esa. Vyhrál s náskokem tří bodů, což je svým způsobem unikát. Druhý skončil Ital Cassandro, třetí Brit Bird.

Mistrovství světa v brokové střelbě v Lonatu – skeet:

Muži: 1. Nýdrle (ČR) 60 – vyrovnaný světový rekord, 2. Cassandro (It.) 57, 3. Bird (Brit.), …v kvalifikaci 15. Tomeček, 69. Zámečník (oba ČR).

Družstva: 1. Švédsko 365, 2. Kypr 364, 3. Itálie 361, …8. ČR 359.

Medaile.
Mladí sportovci zabodovali na letní olympiádě

Komentář Pavla Krále: Kterak trpělivost růže přináší

Trpělivost růže přináší. V případě Tomáše Nýdrleho platí ono známé rčení bezezbytku. Dva roky se v Dukle Hradec Králové, kam přišel z brněnské Komety, rozkoukával a teď to všem nandal se vší parádou. V Lonatu získal titul mistra světa v individuálním závodě, což je v olympijské disciplíně skeet z českého pohledu historický úspěch. Od jičínského rodáka se velké věci očekávaly, možná i mnohem dřív. Vždyť už v roce 2013 skončil na MS v Limě šestý, na ME 2016 dokonce čtvrtý. Jenže Tomáš musel dozrát. Změnu tréninkového procesu postupně vstřebával, byl trpělivý a teď sklízí ovoce. V hlavě to má srovnané. Aby ne. Vystudoval vysokou školu, stal se lesním inženýrem. Přestože působí nenápadným dojmem, je s ním sranda. Málokdo ví, že byl coby malý kluk spíše raubíř. Jednou dokonce zastřelil sousedovi kočku. Teď už kosí pouze asfaltové holuby, a to je dobře. Před sebou má v sezoně už jediný cíl: vystřílet kvalifikační místo pro OH v Tokiu. Šance bude na zářijovém mistrovství Evropy. Kde? Zase v Lonatu…