Po závodě byla diskvalifikována, neboť zaběhla čas horší o víc jak 18% oproti vítězné Fince Kuitunenové. „S prvními třemi závody jsem nadmíru spokojená. Pak to ale dopadlo, jak to dopadlo. Takže celkově být spokojená nemůžu,“ hodnotila 21letá reprezentantka svou první účast na Tour de Ski. Přání, zdolat závěrečné stoupání do sjezdovky Alpe Cermis, se jí tak nesplnilo.

Evo, vyprchalo z vás už zklamání z toho, jakým způsobem jste Tour de Ski musela opustit?
Určitě. Ale spíš, než zklamaná, jsem byla vzteklá. Asi čtyři dny jsem se s tím sama vnitřně prala, ale teď už je to dobrý.

Věděla jste o tom pravidlu, že závodník může být diskvalifikován, když se nevejde se svým časem do určitého limitu ztráty na vítěze?
Ne. Vůbec. Byla to pořádná rána, když jsem se to dozvěděla. Na druhou stranu, když se na to podívám s odstupem času, s tou ztrátou, kterou jsem nachytala, už by se asi stejně těžko závodilo. I tak ovšem to bolelo.

Byl to zatím váš nejhorší lyžařský zážitek v kariéře?
Dá se říct, že asi ano.

Sledovala jste zbytek Tour de Ski v televizi?
Jo, jo. Ráda jsem se podívala.

A co jste si myslela o náročných závodech v mrazivé Itálii. Nebyla jste třeba ráda, že sedíte doma?
To ne. (usměje se) I když jsem si říkala, že moc dobré by to asi nebylo. Ve výsledcích hromadného startu byla poslední jedna Italka, kterou jestli porazím, je to hodně velký úspěch. Ale zase ty tratě tam byly moc hezké a třeba se mi mohlo dařit. Kdo ví. Moc lidí tam už nejelo.

Tour de Ski jste chtěla hlavně dokončit, což se nepodařilo. Takže jaké bude vaše hodnocení?
S prvními třemi závody jsem nadmíru spokojená. Pak to ale dopadlo, jak to dopadlo. Takže celkově spokojená být určitě nemůžu. Ale dokázala jsem si, že s nimi můžu závodit.

Jak říkáte, první tři vaše závody byly dobré, ovšem potom v Novém Městě na Moravě přišel takovýhle sešup. V čem byla chyba?
Určitě v mazání. Neseděla mi ale ani trať, takže asi by z toho stejně žádný dobrý výsledek nebyl. Jsem však přesvědčena o tom, že kdybych měla namazáno alespoň trochu slušně, tak bych mohla skončit poslední, ano, ale rozhodně ne s takovou ztrátou.

Rozebírali jste situaci s trenérem Šlofarem?
I on tedy uznal, že se mi to opravdu smekalo. Ale také říkal, že se tam najednou objevily technické chyby, které bych za normálních okolností neudělala.

Před začátkem Tour de Ski jste si přála, aby vás tyto závody posunuly dopředu. Stalo se tak?
Doufám, že ano, protože teď nemůžu říct, že bych se cítila špatně. Doufám, že jsem se opravdu posunula někam výš.

Už třeba cítíte, že přichází forma?
Tak forma se tomu ještě říkat nedá, ale je to lepší, než to bylo před Vánocemi.

Jak jste strávila těch pár dní v novém roce?
Pravidelně jsem každý den jezdila do Jakušic nebo na Mísečky, kde probíhá soustředění před mistrovstvím světa do 23 let.

Šampionát se koná na přelomu ledna a února ve Francii. Už máte představu, čeho byste tam chtěla dosáhnout?
Umístění nerada říkám. (usměje se) Tak nevím. Podle fisových bodů, ze kterých se sestavují žebříčky, jsem na dvacátém místě. Nicméně, kdyby se mi podařilo skončit do šestnáctého, byla bych spokojená. Trenér ale ne.

Výkony Nývltové na Tour de Ski

1. závod, Oberhof (prolog 2,5 km): 37. místo, ztráta na vítězku 30,8 sekund
2. závod, Oberhof (10 km, klasicky): 40. místo, ztráta na vítězku –2:32,5, celkově 41. místo se ztrátou 2:54,0
3. závod, Praha (sprint 1,2 km, volnou technikou): 34. místo, ztráta na vítězku 11,07 sekund, celkově 42. místo (–3:56, 7)
4. závod, Nové Město na Moravě (9 km, klasicky): 45. místo, ztráta na vítězku –4:45,3, v celkovém pořadí kvůli diskvalifikaci už Nývltová nefigurovala