České basketbalistky do 20 let v pondělí úspěšně vstoupily do FIBA Youth European Challengers, turnaje, který letos nahrazuje klasické evropské či světové šampionáty. Ty se z důvodů pandemie koronaviru už druhým rokem nekonají. Češky při premiéře v maďarské Šoproni přetlačily Izrael výsledkem 67:65 a na vítězství se mimo jiné podílelo kvarteto hráček ze dvou elitních východočeských klubů.

Letní měsíce obvykle patří mistrovstvím světa či Evropy, ty ale i letos musely ustoupit covidu. Pro chlapce a dívky věkových kategorií U16, U18 a U20 tak FIBA připravila alespoň náhradní podnik hraný v již ozkoušených bublinách. V jedné takové zahájil své tažení český výběr do dvaceti let, který vede trenérka hradeckých Lvic Romana Ptáčková.

Pro její svěřenkyně se úvodní duel turnaje dlouho nevyvíjel dobře, nakonec ale hráčky ze srdce Evropy zmobilizovaly síly a souboj, v němž na soupeře ztrácely až deset bodů, otočily na konečných 67:65.

Ačkoliv výsledky turnajů nebudou mít žádný vliv na pořadí v žebříčku FIBA a stejně tak se nebude sestupovat ani postupovat mezi divizemi, pro český výběr je akce dostatečně prestižní. Národní tým jej totiž pojal jako přípravu na světový šampionát dívek U19, který uspořádá v srpnu maďarský Debrecen. Také proto je český výběr na turnaji tvořen především hráčkami do devatenácti let. Výjimkou je pouze trutnovská Tereza Králová.

Česko – Izrael 67:65 (8:10, 28:32, 43:47)

close Aneta Finková info Zdroj: fiba.basketball zoom_in Aneta Finková Hradecká Simona Fišerová byla v utkání nejvytíženější Češkou a zaznamenala 8 bodů a 12 doskoků, její oddílová kolegyně Dominika Paurová trefila body tři a doskoků za zápas zvládla devět. Ve statistikách se dokázalo prosadit i duo z Trutnova. Aneta Finková (na snímku) nastoupila v základní pětce a v utkání zaznamenala 2 body a stejný počet doskoků. Tereza Králová k sedmi bodům přidala doskoků pět. Už v úterý Češky nastoupí proti favorizovaným Španělkám (15.00), poté je v turnaji čekají souboje se Srbskem, domácím Maďarskem a Irskem.

Další výsledky prvního hracího dne: Srbsko – Španělsko 61:57, Irsko - Maďarsko 28:91.

Romana Ptáčková, trenérka českého týmu: „První ostré utkání jsme začaly po všech stránkách velmi špatně. Nízká střelecká úspěšnost, ztráty a nedůrazná hra pod košem byly k vidění na obou stranách. Soupeř začal zónovou obranou, a i když jsme měly slibné pozice, minimum z nich vedlo k bodům. Zápas jsme si nakonec musely tvrdě vydřít v obraně a na doskoku. Bohužel ztráty nás provázely celým utkáním jak červená nit. Pochvala patří holkám pouze za nasazení a otočení výsledku v poslední čtvrtině.“