VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od Krčmáře po Samkovou aneb Začínali u Suka

Vrchlabí - Hned čtyři své bývalé svěřence má na letošních olympijských hrách v Koreji ALEŠ SUK, učitel tělocviku a trenér běžeckého lyžování.

17.2.2018
SDÍLEJ:

Eva Samková a Karolína Erbanová.Foto: Jana Tauchmanová

A jsou mezi nimi i medailisté a dnes slavní sportovci. Do lavic vrchlabské Základní školy, náměstí Míru usedali snowboardistka Eva Samková, biatlonista Michal Krčmář, rychlobruslařka Karolína Erbanová a běžkyně na lyžích Karolína Grohová. Kromě posledně jmenované, která je ze Dvora Králové, všechno vrchlabští rodáci.

„My jsme v kontaktu pořád,“ říká jednasedmdesátiletý Suk, který žije v Dolní Branné u Vrchlabí. Na škole učil v letech 1992 až 2008. Trenérskému řemeslu se věnoval od roku 1962 do letoška, kdy musel kvůli zdraví skončit.

Prozraďte čtenářům, jak vnímáte fakt, že řada vašich svěřenců dělá radost celé republice nejen na olympijských hrách, ale i při dalších reprezentačních akcích?
Samozřejmě jsem rád. My jsme v kontaktu pořád. Psali jsme si před olympiádou, píšeme si v jejím průběhu. Pravidelně je navíc všechny zvu k nám do vesnice, kde trošku lyžujeme s malými dětmi. Nejen tito, ale i jiní známí sportovci, namátkou Lucka Charvátová, jsou s tou naší podkrkonošskou obcí neustále spojeni pupeční šňůrou.

Vy jste se trenérskému řemeslu věnoval od roku 1962. Vzpomenete si dnes ještě, který z vašich svěřenců to na reprezentační úroveň dotáhl vůbec jako první?
Jasně, že vzpomenu. Vůbec první byl Ondra Valenta na olympiádě v roce 1994 v norském Lillehammeru.

Co říct k tomuto běžci na lyžích?
Já jsem ho trénoval pět let. Byli jsme dokonce pionýři tady v republice, jelikož jeho otec vymyslel počítačový program, kde jsme udělali takovou metodiku jednoduchého denního testování. Počítač nám ukazoval velikost zátěže v litrech kyslíku spotřebovaného při tréninku pro ten konkrétní den na základě adaptace organismu. Úkolem trenéra pak bylo jen stanovit intenzitu zátěže a prostředek, potom také jestli to bude jedna nebo dvě fáze. V tom jsme byli úplně první a to si myslím, že je dodnes škoda, že v tom nikdo nepokračoval.

Nyní jsou čtyři vaši žáci na olympiádě v Pchjongčchangu. A už také pro českou výpravu získali medailové úspěchy. Začneme biatlonistou Michalem Krčmářem, jenž překvapil sportovní svět stříbrem hned v prvním závodě. Co říct k tomu mladému sportovci?
Michal u mě začínal, než se přestěhoval k prarodičům do Žamberku. V době mladšího žactva nebyl, co se týče tréninkové píle, nikterak výrazný, naopak běžný typ. Už tehdy ale výborný typ závodníka. Jakmile se objevil na nějakém přespolním nebo lyžařském běhu, tak šla jeho výkonnost oproti tréninku prudce nahoru.

Na medaili zatím čeká Karolína Erbanová. Rychlobruslařka, která dlouho působila pod trenérem Petrem Novákem a nyní svoji kariéru rozvíjí v Nizozemsku. Vzpomněl byste si na nějaké zážitky s touto bývalou hokejistkou?
S Kájou si píšeme poměrně dost často. Já jsem jí vždycky věřil na kilometr, ale tam je jeden problém. Ona se rychlobruslení začala věnovat poměrně pozdě. Když už měla prošvihnuté období, kdy se měla věnovat intenzitě vytrvalosti. Hovoří o tom fyziologie tělesných cvičení. Takže to ona neabsolvovala, protože v té době hrála hokej a ještě koketovala s fotbalem. K rychlobruslení se dostala prakticky až ve třinácti letech. Taková ta stránka obecné vytrvalosti jí chybí v tom, aby byla schopná rovnoměrně i ten kilák jet. Ona prostě hned na začátku ze sebe vše vyždíme a pak jen čeká, kdy jí dojde. Já se díval i na tu poslední jízdu a i jako laik jsem tam viděl technické chyby. Kája si věří hlavně na tu pětistovku, kde sama věří, že by si mohla škrtnout o ten bronz. Hrozně bych jí to přál. Už třetí olympiádu jí říkám, že ta medaile přijde. Jsem na to zvědav.

Mezi běžkaři se už druhé olympiády dočkala Karolína Grohová. Ta je z výjimečné sportovní rodiny. Měla tedy podle vás nejen lyžování ve vínku?
Ona začínala ve Dvoře Králové v Sokole jako gymnastka a pak se přestěhovala. Byla to spolužačka Michala Krčmáře. Dva roky spolu chodili do školy, než se zase odstěhoval on. Kája doplácela na to, že na špičkové úrovni dělala hned tři sportovní disciplíny. Bohužel pokaždé v jiném ročním období. V zimě lyžovala, na jaře dělala skialpinismus, kde byla i mistryní Evropy, a v létě dělala atletiku. Tam byla mistryní republiky v hale i na dráze. Takže Kája si, dá se říct, v tréninkovém rytmu vůbec neodpočinula a pořád závodila. A to je podle mě příčina toho, že nebyla schopna dosáhnout svého osobního výkonnostního stropu v jedné z těchto tří disciplín. Kdyby dělala jednu, je o level výš.

A nyní to nejlepší na konec. Eva Samková, zlatá hrdinka ze Soči 2014 a bronzová aktuálně z Koreje.
Náš plašan Evička, no jo (usmívá se). Taky zkoušela celou řadu disciplín, byť korigována matičkou horolezkyní, která se bála, že si Eva někde ublíží, což se stejně dělo. Snažila se ji nasměrovat tu k běhu na lyžích, tu ze sjezdového lyžování k jiným disciplínám… Eva zpočátku dělala výrazový tanec, při kterém byla tady ve vrchlabském tanečním studiu velmi dobrá. Tam si myslím, že dostala takové ty základy různorodého pohybu. Změna rytmu, změna rovnováhy, dynamická rovnováha… Pak zkoušela sjezdovat, ale tam přicházely pády a zlomeninky, takže přišla maminka za námi, jestli bychom ji nevzali mezi sebe. Já, jelikož jsem ji měl vedle tělocviku i na výtvarku, jsem si říkal, že to pro ni nebude to pravé ořechové. Přece jen jsem ji znal. Byla taková lehce přidrzlá (smích), ale dávala přednost těmhle adrenalinovým věcem. V běhu na lyžích moc adrenalin není. Ještě že tam byly kolečkové lyže, kde se svezla a zatáčela. Rok ji to v tom lyžování udrželo. Pak už v osmé třídě převládalo prkénko a v devítce už byla žákyní sportovní akademie ve Špindlu.

Vám jako pedagogovi určitě dělá radost, že se Eva vedle své úspěšné kariéry už vrhla i na tu trenérskou. Jste rád, že pomáhá dětem ve sportovním růstu?
Já mám největší radost z toho, že ve šlépějích trenéra, ať už profesionálního nebo dobrovolného, kráčí sedm mých svěřenců. Samozřejmě jsou mezi nimi i olympionici. Třeba Petr Michl, který byl na třech olympiádách, je trenérem sportovního centra ve Skuhrově a trenérem juniorské reprezentace. To jsou věci, které člověka velmi potěší.

Co pro vás jako trenéra či učitele bylo ve sportu a samotném tréninku nejdůležitější, na co jste kladl důraz?
Samozřejmě na poctivost v přípravě. To nikdo neodšvindluje. Vytrvalostní disciplína se nedá vyhrát na základě dispozic nebo talentu. To prostě nejde. Člověk musí být organismem, který je zdravotně odolný vůči každodenní zátěži. To znamená, že tu náročnou, stupňovanou a řízenou přípravu přežije. Pak už musí mít taky tu kapičku štěstí v závodě, aby přišel dobrý výsledek.

Vy jste ze zdravotních důvodů musel trénování opustit. Věříte, že vrchlabští sportovci a absolventi zdejších škol budou dál jistotou pro reprezentace?
Trošku jsme historicky ustoupili z takového toho zajištění. Vzpomínám si, jak ve Vrchlabí bylo Středisko vrcholového sportu mládeže od roku 1975. Po převratu ale stát přestal podporovat vrcholový sport a střediska. Ve Vrchlabí byl sportovní lékař, měli jsme vlastní regeneraci, vlastí posilovnu, pojízdnou laboratoř, kde jsme už tehdy dělali laktáty. To dnes dělá jenom jeden člověk v mančaftu. Přitom, když už jste v té špičce, ta biochemie je potřeba. To všechno už tehdy fungovalo. Dnes je regenerace sice funkční, ale nikdo tam nechodí, místo lékaře je zrušené, vyšetřovací mašiny přesunuty jinam… Ustoupili jsme z pozic a navíc ta dnešní mládež už není ochotna trénovat každý den. Toho tréninku už není tolik. Vždyť třeba Blanka Paulů měla před svými medailovými úspěchy v roce 1974 naběháno více než 10 000 kilometrů za sezonu. Nedovedu si představit, že by dnešní mládež tohle zvládla. To byly čtyři hodiny tréninku denně. Dneska už to takhle nefrčí.

SUKOVI SVĚŘENCI NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Běh na lyžích: Petr Michal, Ondřej Valenta, Ivana Janečková, Karolína Grohová
Biatlon: Michal Krčmář (stříbro)
Rychlobruslení: Karolína Erbanová
Snowboardcross: Eva Samková (zlato, bronz)

Autor: Tomáš Otradovský

17.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 16 400 Kč Účetní materiáloví ÚČETNÍ MAJETKU. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 21970 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce nemocnice Jilemnice, občas nemocnice Semily., , Náplň práce:, -vedení evidence účtů DHM a DNM, -vedení evidence majetku dle zákona o účetnictví za celou a.s., -účetní a daňové odpisy, -převod a vyřazení majetku, -inventarizace majetku, -zajištění podkladů pro přílohu č.2 se ZP, , Nabízíme: , Benefity: výhodný tarif pro soukromý mobil.telefon, příspěvek na stravování, dovolená 5 týdnů, sick days, příspěvek na vitamíny, kurzy angličtiny a německého jazyka s příspěvkem, možnost využití dětské skupiny pro matky s malými dětmi, , kontakt: e-mailem: kohut.imrich@nemjil.cz. Pracoviště: Mmn, a.s., Metyšova, č.p. 465, 514 01 Jilemnice. Informace: Imrich Kohút, . Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Technici v oboru ekologie Specialista BOZP, 45 000 Kč Technici v oboru ekologie Specialista BOZP, životního prostředí a energetiky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplň činnosti a souvisící povinnosti:, . kontrola a sledování plnění pravidel v závodě vč. zákonných požadavků a ostatních požadavků (zákazníci, pojišťovny...), provádění auditů, . vyhodnocování rizik, preventivní opatření, školicí programy a osvětová činnost za účelem prosazování správných postupů, . kontrola dodržování nápravných a preventivních opatření přijatých v důsledku neshod, přijímání preventivních opatření pro potenciální rizika spolupráce při koncepčních fázích procesů, strojů, nástrojů (forem), schvalování jejich bezpečnostní způsobilosti před uvedením do provozu., Požadavky: , Úplné střední vzdělání s maturitou,technický obor výhodou, zkušenosti v oboru ŽP nebo BOZP podmínkou, dobrá znalost norem ISO 14001 nebo OHSAS 18001 (nově ISO 45001),dobrá znalost právních azávazných požadavků v oblasti ekologie nebo BOZP a pracovního práva, anglický jazyk na komunikativní úrovni, důslednost, interpersonální dovednosti, samostatnost., Nabízíme: zázemí mezinárodní společnosti, možnost profesního růstu, zajímavé finanční ohodnocení, příspěvek na penzijní spoření, příspěvek na volnočasové aktivity, týden dovolené navíc, svoz z Trutnova a Vrchlabí zajištěn s příspěvkem zaměstnavatele, stravování s příspěvkem zaměstnavatele, vánoční a roční bonus, pružná pracovní doba, příspěvek na rekreaci dětí.. Pracoviště: Avon automotive a.s., 543 72 Rudník u Vrchlabí. Informace: Irena Brožková, +420 499 407 218. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 22 000 Kč Číšníci a servírky Číšník - servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK - SERVÍRKA - jednosměnný provoz (turnusy), mzda od 20.000,- Kč dle zkušeností, znalost nj na komunikativní úrovni výhodou, Požadujeme spolehlivou osobnost se zájmem o stálou práci v hotelu., Vyučení v oboru je výhodou, ale není podmínkou., Místo je vhodné i pro absolventy., Nabízíme: , zajímavou práci, příjemné pracovní prostředí, balíček zaměstnaneckých benefitů, možnost kariérního růstu v rámci hotelového řetězce, dobré, platové ohodnocení s motivační složkou mzdy, bezplatné ubytování, stravování za zvýhodněnou cenu, práce v turnusech (5dnů/5dnů). Pracoviště: Cpi hotels, a.s. - clarion hotel špindlerův mlýn ****, 543 51 Špindlerův Mlýn. Informace: Lenka Burešová, +420 770 131 368. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 9 000 Kč Speciální pedagogové Sociální pracovník-ce, speciální pedagog, sociální pedagog , psycholog. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK-CE - SOCIÁLNÍ PEDAGOG, SPECIÁLNÍ PEDAGOG, PSYCHOLOG- pracovník NZDM- úvazek 0,4-16h/týden, Charakter vykonávané činnosti: ambulantní a terénní poskytování sociálních služeb dětem, mládeži a mladým dospělým ve věku od 6 do 26 let – práce v odpoledních hodinách příprava a realizace programů, akcí a besed pro cílovou skupinu, administrativa služby, spolupráce na tvorbě metodik, spolupráce s institucemi v rámci návazné sociální sítě., Požadavky: vzdělání a odborná způsobilost dle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, kreativita, komunikativnost, spolehlivost, osobnostní vyzrálost, absence problémů s návykovými látkami, zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost, znalost práce na PC (Windows, MS Office), řidičský průkaz skupiny „B“., Výhodou: kurz krizové intervence, příp. další kurzy, výcviky, praxe v oblasti nízkoprahových služeb, teoretická a praktická znalost Standardů kvality sociálních služeb, Nabízíme: zajímavou a kreativní práci, odpovídající finanční ohodnocení (podle vzdělání a délky praxe), stravenky, možnost dalšího vzdělávání v oboru, odborné vedení a supervizi, 5 týdnů dovolené, , Profesní životopis a motivační dopis zasílejte do 5. 10. 2018 na adresu:, NZDM Shelter RIAPS, Procházkova 818, Trutnov 541 01 nebo na e-mail: shelter@riaps.cz. Do předmětu uveďte „Výběrové řízení – NZDM Shelter RIAPS“., Zájemci splňující podmínky budou pozváni k osobnímu setkání. Osobní pohovory budou probíhat v týdnu, od 15. - 19. 10. 2018. Každý uchazeč bude vyrozuměn přes e-mail., Pro další informace volejte na tel. č. 499 397 771, 731 441 268, pište shelter@riaps.cz,, kontaktní osoba: Bc. Lucie Slezáková, DiS (vedoucí NZDM).. Pracoviště: Sdružení ozdravoven a léčeben okresu trutnov - riaps, Procházkova, č.p. 818, 541 01 Trutnov 1. Informace: Lucie Slezáková, +420 499 397 771,731 441 268.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Nymburka ve třetím kole druhé ligy vyhráli, na svém ledě porazili tým Trutnova 5:3.
14

Uspělo jen Vrchlabí, zaskočilo rivala z Jablonce

Úspěch Evy Vrabcové Nývltové

Vrabcová poběží nejstarší maraton na světě v Bostonu

Turnaj O pohár města začnou basketbalistky proti maďarské Pécsi

Trutnov Závěr týdne bude v trutnovské sportovní hale při ZŠ Komenského patřit devatenáctému ročníku mezinárodního turnaje basketbalistek. Šestice klubů tu bude soupeřit O pohár města Trutnova.

Děti si mohou přijít na zimák zahrát hokej

Trutnov - Všechny děti bez rozdílu dovednosti bruslení mají ve čtvrtek od 16 hodin jedinečnou možnost vyzkoušet si zdarma, jaké to je být hokejistou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT