Jaroměřský atletický stadion přivítal čtvrté kolo krajského přeboru družstev mladšího žactva v atletice. Vynikajícího úspěchu zde dosáhly mladší žákyně oddílu TJ Dvůr Králové nad Labem, když v letošní soutěži zvítězily a staly se oblastními přebornicemi.

V soutěži mladších žáků zvítězilo družstvo Sokola Hradec Králové, kolektiv z města na Labi skončil celkově na krásném třetím místě. V jednotlivých disciplínách zvítězila Barbora Jirousková v běhu na 150 metrů časem 21,51, Barbora Malá ve vrhu koulí (10,44 metrů), Daniel Sporysch na 1500 metrů (5:22,87) a Dorota Vokatá (Sokol Dvůr Králové) v hodu míčkem (52,59). Na druhá místa dosáhli Jan Pavlík ve výšce (154 cm), Antonín Lahučký v vrhu koulí (10,00 m) a v běhu na 60 metrů (8,66).

Velmi ceněná první místa obsadily také obě štafety chlapců i dívek na 4 x 60 metrů. Úspěchem mladých atletů oddílu je pak zařazení rovných deseti závodníků ze Dvora Králové do krajského výběru pro mezikrajové utkání mladšího žactva. To se koná dnes v Jablonci nad Nisou.

Za zmínku stojí i výkony členů oddílu na mistrovství České republiky žáků a žákyň, které proběhlo ve dnech 19. – 20. září v pražském Edenu. Tomáš Větvička tu obsadil v hodu diskem 12. místo (35,55 metru) a Kateřiny Jebavá s Tůmovou braly 10. respektive 11. příčku v běhu na 1500 metrů (časy 5:03,26 a 5:03,94).

Třikrát stříbrná Barbora Hůlková

V pražském Edenu se nepředstavili pouze atleti dvorského oddílu, ale úspěchy zde získala také turnovská mládež. Ta se opět začíná probouzet a výsledkem bylo, že se největšího závodu této věkové kategorie mělo šanci, díky předvedeným výkonům v letošní sezoně, zúčastnit hned pět borců oddílu.

A nevedli si vůbec špatně. Nejúspěšnější závodnici byla Barbora Hůlková, která jako jediná z pětice turnovských nadějí dosáhla na stupně vítězů. A to dokonce třikrát. V běhu na 150 metrů si vytvořila fantastický osobák a ve skoku dalekém jí chyběl jediný centimetr ke zlatu. Navíc si vybojovala účast na mezistátním utkání žactva, v němž změří síly Česká republika, Slovensko, Chorvatsko, Maďarsko a Slovinsko.

Škoda, že tréninková partnerka Báry, Nikola Sojková, ve finále na 200 metrů překážek měla kolizi na sedmém skoku a běh nedokončila. Možná by to i jí „cinklo" a zúročila by celoroční práci. Ale určitě nemusí být zklamaná, poněvadž páté místo ze stovky je také úžasné. Dvanáctou pozici, která se bere jako velký úspěch, si přivezla Marie Hanzlová v hodu kladivem. Tuto disciplínu začala trénovat až v květnu letošního roku a příští rok, kdy bude ještě svým věkem starší žákyně, si už bude určitě brousit zuby na nějakou z medailí.

Trochu zklamaný ze svého výkonu by mohl být Martin Kohout, naopak Michal Hanyk, věkem ještě mladší žák, si udělal krásný osobní rekord na trati 1500 metrů přes překážky. Tuto trať běžel po druhé ve své sportovní kariéře, a tak lze jen držet palce, aby v tréninkové píli vydržel. Vedení oddílu svým závodníkům gratuluje a děkuje za reprezentaci turnovské mládežnické atletiky.

Poděkovat je potřeba i družstvu starších žákyň, které se minulý týden v Kolíně probojovalo ze základní skupiny do semifinále družstev ČR. Zde Turnovačky vybojovaly první nepostupové místo těsně za atletkami Jablonce nad Nisou. I čtvrtá pozice, kterou v letošním roce vybojovaly, je bude příští rok pasovat na nejvyšší příčky v republice. Většina dívek totiž bude díky svému datu narození moci startovat v této věkové kategorii i v roce 2016.

Výsledky AC Syner – 2. místo: Barbora Hůlková (běh 60 metrů – 7,82, běh 150 metrů – 18,46 osobní rekord, dálka – 542 cm), 5. místo: Nikola Sojková (100 m př. – 14,74), 12. místo: Marie Hanzlová (kladivo – 35,53 m), 13. místo: Michal Hanyk (1500 m př. – 5:00,17), Martin Kohout (disk – 34,63 m).

(dk, von, to)