Středeční vyhlášení Nejúspěšnějšího sportovce okresu, které probíhalo v místním Tylově divadle, přineslo zřejmě největší překvapení v kategorii dospělých kolektivů. Z prvenství se radoval tým, jenž houfně stránky novin neplní.

Judisté z oddílu TSC Turnov vloni ale dosáhli na nejlepší výsledek ve své více než padesátileté historii. Tím přesvědčili hodnotící komisi, aby oddíl mohl slavit prvenství v oblíbené sportovní anketě, kterou pořádaly Česká unie sportu, produkční a marketingová společnost ČOK CZ, Krkonošský Deník a město Lomnice nad Popelkou.

Turnovští judisté v roce 2013 obsadili ve druhé nejvyšší národní soutěži druhé místo, když za celkově prvním Jičínem zaostali o takřka nejtěsnější možný výsledek. Úspěch navíc podtrhl kouč A mužstva dospělých RADEK LOUDA, jenž v kategorii trenérů – amatérů obsadil druhé místo. Krkonošskému deníku pak poskytl rozhovor.

Judisté měli dva zástupce v absolutní špičce v anketě Nejúspěšnější sportovec Semilska. Hezká vizitka, že?
Takové ocenění je pro nás obrovský úspěch. Budeme s ním dál pracovat.

Kam řadíte loňské druhé místo v prvoligové soutěži?
Je to historický milník. Celkově je to opravdu hodně cenné, protože jsme o takový post dlouho bojovali. Dokázali jsme tím, že naše ligové družstvo a první liga v Turnově mají určitou hodnotu a své místo i ve společnosti, na kterém se chceme udržet.

Kam vlastně sahá historie turnovského juda?
Ve městě je už přes padesát let. Je tu dlouhá tradice. Ale v takovéto úspěšné fázi je opravdu až v posledním období, v posledních letech. I když je samozřejmě potřeba dodat, že klub má spoustu úspěšných závodníků z éry předchozí. Máme v klubu i mnohonásobné mistry republiky.

Cítíte, že je ve městě o bojový sport zájem?
Budoucnost v Turnově určitě zajištěna je. Dětí máme hodně a dokonce se nám také stává, že při náboru musíme mladé zájemce vybírat. Příliv dětí je opravdu velký, za což jsme šťastní. Začali jsme pracovat i s pětiletými zájemci, což je také rarita. Vychováváme si odchovance,to je jedna z našich vizí.

Je v soutěži družstev reálné umístění na nejvyšší postupové příčce?
Určitě ano. Už vloni jsme byli prvnímu místu hodně blízko, protože od prvního Jičína nás dělil pouhý jeden pomocný bod, což je hrozně málo. Je to jeden zápas, vlastně nejméně, co jde. Opravdu minimální odstup.
Jičín ale nakonec ve vaši soutěži zůstal.

Už po konci soutěže jsme dostali nabídku, jestli bychom místo Jičína nechtěli postoupit my. Ale je to všechno o financích. Navíc jsem strašně hrdý na to, že se naše družstvo skládá ze samých odchovanců, že nikoho nekupujeme, ani si nikoho nepůjčujeme. Opravdu jsme si tento historický úspěch vybojovali s vlastními členy. V extraligové soutěži by se takto působit nedalo. Závodníci by se museli zasponzorovat, abychom byli konkurenceschopní.

Jste v tomto ohledu výjimka na české scéně? Nebo je obvyklé, že tým závodí pouze s odchovanci?
Je to rarita. Každé družstvo se skládá ze závodníků sedmi vah. A obsadit jich všech sedm z vlastních zdrojů je obrovský problém.

Postup do nejvyšší soutěže tedy do budoucna nezamýšlíte?
Nereálné to není. Jak už jsem ale říkal, je to o financích. Pro nás je ale momentálně lepší se pohybovat na špici prvoligové tabulky, než na chvostu extraligy. Více si to pak užíváme.

Cítíte, že se judo v Turnově dostalo do povědomí lidí?
Cítíme zájem. Samozřejmě, že když je ligová soutěž, tak je zájem vyšší. Ale teď se snažíme pořádat i soutěže pro mládež, pro úplně nejmenší děti, kde je zase vidět velký zájem rodičů.

Jako trenér můžete jmenovat. Kdo je největší oporou vašeho týmu?
Byl se mnou na pódiu pro cenu. Je to Jakub Mareš, který letos prohrál snad jen jediný zápas. Je to obrovská opora našeho týmu. A když ho do souboje nasadím, počítám většinou s tím, že vyhraje. V jeho úspěch vždy věřím.

Zároveň jste ale sám stále aktivním judistou. S jakými pocity jako trenér do souboje jdete?
Je tam určitě velká zodpovědnost. Jako trenér vždy musím zvážit, jestli nasadit sebe nebo někoho dalšího. Je to těžké a je to velká zodpovědnost vůči celému týmu.

Co čeká judisty Turnov v nové sezoně?
Od března nám začíná opět nový cyklus. Jsme v české skupině, což je pro nás důležité proto, že nemusíme daleko cestovat na Moravu (účast ve skupině se losuje – pozn. aut.). První kolo je na programu osmého března.

Ambice jsou loňským úspěchem jasně vytyčeny, že?
Stejně jako v loňských letech se pokusíme bojovat o každé vítězství a o celkové prvenství. Tým se nemění, takže doufám, že sezona letos dopadne minimálně na stejnou metu, na jakou jsme dosáhli vloni.