Školáci v Ostroměři a Hostinném se tak v rámci Sazka Olympijského víceboje setkali s dvojnásobným mistrem Evropy ve vodním slalomu Jiřím Prskavcem a s dvojnásobným olympijským medailistou ve veslování Pavlem Svojanovským.

Olympijská hlídka odměnou za snahu
„Věděli jsme, do čeho jdeme, a jsme moc rádi, že se nám podařilo návštěvu Olympijské hlídky znovu vybojovat," říkal s úsměvem garant ZŠ v Ostroměři Jiří Špicar.

Ostroměřská škola totiž uspěla už v jarní pilotní fázi Olympijského víceboje. Prostřednictvím tohoto projektu se Český olympijský výbor snaží ukázat dětem sport jako součást zdravého životního stylu. Školáci plní osm disciplín, které zároveň testují jejich základní fyzické schopnosti. Nehodnotí se však nejlepší výsledky, ale počet zapojených dětí. Díky tomu si v Ostroměři a také v Hostinném vybojovali návštěvu Olympijské hlídky.

„Pomáhá nám, že tady funguje atletický oddíl, který žáci navštěvují. Také už pochopili, co od nich očekávám, a vědí, že se bude při tělocviku něco dělat," popisoval Jiří Špicar z Ostroměře, kde se s hosty rozloučili perníkovými dárečky s vánoční tematikou.

Nechyběla historka z OH v Mexiku 1968
V Hostinném pro změnu čekalo na oba olympioniky přivítání v podobě netradičních kytic. Ty byly vyrobeny z klobásek a uzeného sýra. „Dárečky nám udělaly pochopitelně velkou radost, ale mnohem víc se mi líbila atmosféra v průběhu našeho setkání," pochvaloval si Jiří Prskavec, vicemistr světa z roku 2013.

Ten si s dětmi zasoutěžil v T-běhu, skoku a trojskoku do dálky z místa. V hodu basketbalovým míčem se k němu přidal i Pavel Svojanovský. Bývalý veslař, který se svým bratrem Oldřichem získal stříbro na olympijských hrách 1972 v Mnichově a bronz o čtyři roky později v Montrealu ve veslování, pak všechny přítomné překvapil historkou z olympijských her v Mexiku (1968).
„Americký dálkař Bob Beamon tam skočil neuvěřitelný světový rekord 890 cm, když dosavadní maximum vylepšil o více jak půl metru. A my jsme po svých závodech seděli v hledišti zhruba deset metrů od doskočiště. A Beamon ho skoro přeskočil. To bylo neuvěřitelné, jak letěl daleko," popisoval Pavel Svojanovský.

V Hostinném děti naslouchaly sportovcům v krásné hale, do které se bez problémů vešlo více než 400 školáků. Všechny dokázal zapojit do plnění disciplín garant projektu Jiří Vlček. „Zvládnout všechno organizačně, to bylo asi nesložitější. Ale společně s kolegyněmi z prvního stupně jsme to dali dohromady," líčil Jiří Vlček, který věnoval spoustu času i vyplňování výsledků.
Vše mu vynahradilo nadšení školáků při plnění disciplín Sazka Olympijského víceboje. „Děti mezi sebou soutěžily, přitom si navzájem fandily a s jejich motivací jsme neměli žádný problém. Samozřejmě se nám nevyhnuly nějaké pády, ale s tím jsme počítali."

Pokud školáci v rámci tělocviku splní všechny disciplíny, dozvědí se v pololetí na sportovním vysvědčení, jaké jsou jejich silné a slabé stránky, v čem se mohou zlepšit a jak na tom pracovat pomocí jednoduchých cviků.

Na konci školního roku dostanou díky analýze Sport-Analytik doporučení na sporty, které by jim mohly jít a tedy je i bavit. Chybět nebude ani přehled jednotlivých klubů, kde se ve svém okolí mohou sportům věnovat.  Barbora Žehanová