Novinkou Letní Grand Prix je nejen zařazení nového pořadatele – rakouského střediska Tschagguns/Partenen v regionu Montafon, ale především skutečnost, že soutěž poprvé v historii zamíří v říjnu také do Ruska, přesněji do olympijského areálu v Soči. V každém závodě si nejúspěšnější sdruženáři na prémiích rozdělí 10 tisíc eur. Další odměnu obdrží nejlepší tři v celkovém pořadí.

Už dnes se v Oberwiesenthalu skáče takzvané provizorní kolo na můstku s umělou hmotou. Tamtéž v sobotu účastníky čeká závod dvojic Tesam Sprint HS106/2x7,5 km. Běžecká část se uskuteční na kolečkových lyžích. V neděli je na programu individuální závod Gundersen HS106/10 km.

„Cestujeme v nejsilnějším složení. Předpokládám, že kompletní seriál absolvují Miroslav Dvořák a Tomáš Portyk. Počítám také s maximálním vytížením Petra Kutala, ale toho měsíc trápily problémy s kolenem a nemohl skákat. Teď už ho snad dali lékaři do pořádku, ale uvidíme, jak na tom po tréninkovém výpadku bude. Jako čtvrtého závodníka jsem uvažoval o Janu Vytrvalovi (závodník Jiskry Harrachov – pozn. red.), ale protože dosud nestartoval na Kontinentálním poháru ani na mistrovství světa juniorů, nemůže se Letní Grand Prix zúčastnit. Příležitost dostanou Martin Zeman a Ondřej Pažout," říká trenér Vladimír Šmíd, jenž na jaře převzal českou reprezentaci po Ladislavu Ryglovi.

Přidali se mladí

Reprezentační družstvo se tak v nové sezoně dočká výrazného omlazení. V nominaci se už objevují talentovaní junioři, svěřenci kouče Marka Šablatury, kterým se minulou zimu dařilo na vrcholných mezinárodních soutěžích jejich věkové kategorie.

„Osvědčilo se nám, že se mladíci připravují společně po boku seniorů. Spolu tak trénuje osm závodníků, což atmosféře v týmu prospívá. Zpočátku jsme se v domácích podmínkách zaměřili zejména na získání všeobecné kondice, na jedno soustředění jsme však vyrazili také do Livigna. Později přišla na řadu speciální posilovací cvičení a samozřejmě skokanský trénink v Breitenbergu, Ramsau, Szczyrku a naposledy v Planici," popsal Vladimír Šmíd.

Program Grand Prix

Pátek: Oberwiesenthal (Team Sprint HS106/2x7,5km).
Sobota: Oberwiesenthal (Gundersen HS106/10 km).
2. 9.: Tschagguns/Partenen (Gundersen HS108/10 km).
4. 9.: Oberstdorf (Gundersen HS137/10 km).
5. 9.: Oberstdorf (Gundersen HS137/10 km).
9. 10.: Soči (Gundersen HS140/10 km).
10. 10.: Soči (Gundersen HS140/10 km).

(zem, to)