Devátý ročník šachového turnaje Open Desko proběhl v prostorách místní Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické na Masarykově třídě. Pro hráče z Liberecka byl zároveň krajským přeborem jednotlivců pro rok 2014.

Pořadatel, šachový oddíl TJ Desko Liberec, připravil devítikolový letní turnaj tak, aby byl zajímavý jak pro zkušené hráče, tak i pro ty začínající, pro které se často jednalo o první velkou soutěž. V hlavní fázi se prezentovalo 54 hráčů a hráček z 19 šachových oddílů celé České republiky. Mezi nimi nechyběli ani dva zástupci turnovského klubu ŠK Zikuda a jeden hráč ŠK Libštát.

Po osmi dnech a devíti kolech lítých bojů na 64 polích se stal celkovým vítězem hlavní favorit, dvaadvacetiletý Marcel Bednář z Prahy se ziskem sedmi bodů. Nový šampion prohrál pouze ve třetím kole s libereckým Janem Laštovkou.

Právě Laštovka se nakonec stal jako desátý nasazený v turnaji přeborníkem Libereckého kraje. V absolutním pořadí obsadil třetí místo. Za sebou tak nechal i regionální favority Martina Brauna (TJ Desko Liberec) a Petra Kučeru (Nový Bor).

Závěr turnaje byl mimořádně dramatický. Před posledním devátým kolem mělo pět hráčů v čele startovního pole shodný zisk 6 bodů, navíc za nimi číhala trojice pětiapůlbodových! Všech těchto osm šachistů tedy mělo šanci rozhodnout v poslední partii o svém celkovém prvenství. Z šestibodových však v posledním kole vyhrál jediný Bednář, který s černými figurami porazil druhého nasazeného Hábu. Díky tomu si odnesl zajímavou desetitisícovou prémii.

V Liberci se však nehrálo pouze v rámci hlavního turnaje. Vypsány byly také souboje ve Fischerových šachách a přebor seniorů.

V doprovodném programu, který utvořila právě hra Fischerovy šachy, startovalo 20 hráčů a hráček. Tato disciplína je speciální zábavou, v níž se před každým kolem losuje postavení figur na 1. a 8. řadách a dochází tedy k velmi neobvyklým variantám zahájení.

Klub Lokomotivy Liberec byl pak pořadatelem krajského přeboru seniorů, který se konal v klubovně sokolovny v Jablonecké ulici. V kategorii 60 – 70 let zvítězil Zdeněk Joukl ze Spartaku Rokytnice nad Jizerou s 5,5 bodu před Jiřím Žítkem z domácí Lokomotivy (4,5) a Miloslavem Řičánkem ze Stráže pod Ralskem (4,0).

Kategorii nad 70 let vyhrál Zdeněk Hollmann, který je také členem Spartaku Rokytnice (5,5 bodu), druhý skončil Evžen Blaháček (Desko Liberec, 5,0). Třetí pozici mezi dvacítkou zúčastněných vybojoval Luboš Jína (Lokomotiva Liberec, 4,5).