Pane Rubiku, děkujeme vám! Kromě mnoha lidí z celé planety posílají děkovná slova slavnému vynálezci hlavolamů z Maďarska také organizátoři Mezinárodního festivalu šachu a her. A po právu. Soutěže ve skládání Rubikovy kostky pořádně okysličily vzduch Czech Open. Ba co víc, prakticky každý rok v této disciplíně padají rekordy. Letos se o to ve skládání poslepu symbolicky postaral krajan autora této světoznámé „hračky".
A příběh pokračuje. Na třináctý červencový den připadají narozeniny nejslavnějšího vynálezce hlavolamů na světě – Erna Rubika. Je tedy vcelku logické, že tento den je vyhlášen mezinárodním dnem hlavolamů. Na pardubickém festivalu byl skutečně pořádně oslaven. Hned ráno se na zakryté ledové ploše sešli vyznavači rychlostního skládání Rubikovy kostky. Mladí pánové a letos ve větším počtu i dámy soupeřily v několika disciplínách. Tak například: skládání kostky 4x4x4 poslepu, skládání kostky 3x3x3 nohama, square one, „nejméně tahů" a skládání větších kostek 7x7x7 a 6x6x6.
Dárek na dálku dostal Rubik okamžitě. Hned první disciplína, skládání kostky 4x4x4 poslepu, přinesla erupci nadšení. Maďarský závodník Marcell Endrey časem 2:48,88 min pokořil světový rekord.
„Jsem nadšený! Skládání poslepu je vždycky trochu napínavé. Někdy se ve vlastních myšlenkách ztratíte. No a pak už jen čekáte, co uvidíte, když vám sundají škrabošku. Já jsem nejdřív viděl složenou kostku a pak ten čas. Skoro jsem tomu nevěřil," okomentoval svůj světový úspěch mladý Maďar.
Ve stejné disciplíně přišel také první český úspěch. A ne zanedbatelný. Vojtěch Dvořák sice s časem 19:32,00 skončil těsně pod stupni vítězů, ale i on měl důvod k oslavám. Stal se totiž úplně prvním českým závodníkem v historii, který kostku 4x4x4 poslepu úspěšně složil.
Na další rekord se nečekalo dlouho. Pro ty, kteří jsou zvyklí na dynamické rychlostní skládání rubikovek, možná disciplína s názvem fewest moves nebo také „nejméně pohybů" vypadá nudně. Ale pozor: je ale velmi náročná na přemýšlení.
„Traduje se, a je to i dokázáno, že jakékoliv pravidlové rozložení Rubikovy kostky lze zpět složit na dvacet jedna tahů. V této disciplíně soutěžící hledají řešení hlavolamu tak, aby se magické jednadvacítce přiblížili," vysvětluje Jaroslav Flejberk, organizátor turnaje ve skládání Rubikovy kostky.
Hranice jednadvaceti tahů ovšem není dogma. Existují také nastavení, která se dají vyřešit rychleji. To ukázal vítěz Tomoaki Okayama z dalekého Japonska. Jeho zbrusu nový rekord má hodnotu dvacet pohybů.
Další disciplínou rubikářů je varianta zvaná Square One neboli Cube 21. Jedná se o ryze český vynález, kdy je kostka rozdělena na nestejné dílky a podobně jako její známější podoba je úkolem hráče sestavit ji zpět podle barev.
„Je to složitější, protože během nastavení kostky vznikají různé útvary. Celkově to skládání působí poněkud chaoticky a závodníci se musí více soustředit," prozradil Jaroslav Flejberk.
A když český vynález, tak český vítěz. Martin Zahradník za sebou nechal všechny soupeře už v rozřazovacích kolech a svou formu ve finále jen potvrdil.
Světové tabulky skládání nejrůznějších hlavolamů, ať už přímo z dílny Erna Rubika, nebo z jiných produkcí, se dále třásly pod rukama mladíků.
Výrazněji se umístil český závodník Zahradník, a to na čtvrtém místě v turnaji Clock.
„Mám na tuhle disciplínu trochu smůlu. Vždycky skončím těsně pod medailovými pozicemi. Tentokráte jsem svoje Clock půjčil Milánovi Baticzovi a on mě s nimi porazil. Tak jsem zase čtvrtý," smál se Zahradník.
Poslední „svěťák" přinesla disciplína Pyranmix. Už v kvalifikaci za sebou nechal zbytek startovního pole dánský závodník Oscar Roth Andersen. Jeho průměrný čas vypočítaný z pěti pokusů byl 3,25 sec. Nechal tak za sebou ostatní o dvě a více vteřin.
Z famózních výkonů řešitelů Rubikovy kostky byl nadšený i ředitel Mezinárodního festivalu šachu a her.
„Rubikova kostka je nejblíže sportu, protože se jedná o velmi dynamické odvětví. Sám jsem měl to štěstí naživo vidět jeden světový rekord. Přestože máme tyto mladíky v Pardubicích už několik let, nevěřil jsem vlastním očím," vysekl poklonu všem rubikářům Jan Mazuch.