První krok na cestě za medailovým snem dnes udělají české basketbalistky. V Brně je vpodvečer čeká jako první soupeř na domácím mistrovství světa Argentina.

„Začátek je pokaždé velmi důležitý. Navíc první utkání bývá vždycky specifické,“ tvrdí asistent trenéra českého nároďáku MARTIN PETROVICKÝ, „v civilu“ kouč východočeské Kary Trutnov.

„Holčičí parta“ okolo Horákové a Veselé nemá před životním vrcholem skromné ambice. Úspěchem čvrtfinále, tajným přáním medaile. „Byl bych nerad, aby se případná absence na medailových příčkách brala jako velký neúspěch,“ obává se Petrovický značných očekávání po výsledkově parádní přípravě, ale hned dodává. „Dostali jsme se do takové pohody i po vztahové stránce, že mezi sebou nemáme sebemenší problém. Jeden druhému věříme a stojíme za sebou. To nám může pomoci v kritických situacích během turnaje.“

Světový šampionát dnes začíná. Je v českém týmu správná atmosféra?
Je znát, že turnaj je za dveřmi. Všichni se těší. Do dějiště dorazily všechny výpravy. Předzápasové atmosféře nelze uniknout.

Pozorujete na vašich svěřenkyních nervozitu?
Ani ne. V družstvu máme plno zkušených hráček ostřílených z euroligových bojů. Jana Veselá vyhrála ženskou NBA. Holky jsou natolik zkušené, že je to nemůže vykolejit. Z týmu cítím velké odhodlání, nálada je jednoznačně bojovná. Celý tým je připravený bojovat za Českou republiku. Chceme dopadnout co nejlépe.

Uvědomují si basketbalistky, že je čeká zřejmě životních čtrnáct dní kariéry?
Těžko říct. V každém případě jim to nepřipomínáme. (směje se) Byla by to zbytečná zodpovědnost navíc. V basketu je velice podstatná uvolněnost hry. Není dobré být zatížen zbytečnými okolnostmi. Holky si jistě uvědomují vážnost situace, ale nesmí je to svazovat.

V Brně je na všechny české zápasy beznadějně vyprodáno. Ani elektrizující atmosféra v hale nebude přítěží?
Naopak. Bude to naše výhoda. Holky v takové atmosféře hrát umí, mají s tím bohaté zkušenosti. V Trutnově také bývá na zápasy plná hala, tak vím, že hráčka se cítí úplně jinak. Hraje pro lidi a na palubovce nechá i život.

Přípravná utkání jste zvládli výtečně. V generálce jste trápili i Spojené státy.
Je to pozitivní zjištění. Jenom jsme se znovu přesvědčili o tom, že basket hrát umíme, že družstvo má svoji kvalitu. Přiznávám, že i nás výsledky mile překvapily. Ale na druhou stranu to absolutně nepřeceňujeme. Na mistrovství světa se všechno maže, začíná se od nuly.

To ano, ale přece jenom očekávání po tak podařeném předturnajovém období významně povyrostla. V basketbalových kruzích se dokonce hovoří o ataku medailových pozic. Může se to doopravdy povést?
Uděláme maximum, abychom uspěli co nejlépe. Ovšem znovu opakuji, že příprava se zbytečně přeceňuje. Týmy zkouší různé herní varianty, nebo prostor dostávají hráčky širšího kádru. Do turnaje jdeme s postupnými cíli. Prvním je postup ze skupiny, dalším čtvrtfinále. Každé místo od osmého níže bude velkým úspěchem. Na turnaji jsou obrovsky silné celky a jenom tak od boku vystřelit medaili, je hrozně jednoduché. Byl bych nerad, aby se případná absence na medailových příčkách brala jako velký neúspěch. Tak by to v žádném případě nebylo.

Dnes vstoupíte do turnaje zápasem s Argentinou. Bezproblémové vítězství by mělo přinést do týmu pohodu. Souhlasíte?
Začátek je pokaždé velmi důležitý. Navíc první utkání bývá vždycky specifické. Každé vítězství se počítá a berete si ho s sebou do osmifinálové skupiny. Na šampionátu není zápasu, který by nebyl důležitý. Naším úkolem bude tým prostřídat takovým způsobem, abychom náročný turnaj zvládli i po fyzické i psychické stránce. Pevně věřím, že se to podaří. Během přípravy jsme se dostali do takové pohody i po vztahové stránce, že mezi sebou nemáme sebemenší problém. Jeden druhému věříme a stojíme za sebou. To nám může pomoci v kritických situacích během turnaje.

V těch by měla pomoci i Jana Veselá, čerstvá vítězka WNBA se Seattlem Storm. Už se aklimatizovala po příletu z Ameriky?
Zatím s námi absolvovala dva tréninky. Nemám pochyb o tom, že bude oporou. Vím, že Jana je vynikající basketbalistkou, na družstvo má pozitivní vliv. Už jenom tím, že během play off v Seattlu se na mistrovství světa pečlivě připravovala. Poslali jsme jí DVD s našimi kombinacemi a na tréninku bylo vidět, že je podrobně studovala. Tak se chová profesionál.

V roli trenéra jste absolvoval Universiádu v Bělehradě, teď jako asistent budete u týmu na domácím mistrovství světa. Je to splnění snu?
Určitě. Jsem hrozně rád, že můžu být přímo u hřiště. Bez diskuse je to pro mě jeden z vrcholů trenérské kariéry.

Radek Špryňar