Po padesáté! Opravdu po padesáté. Už tuto sobotu 11. listopadu se ve Sportovním areálu Květoslava Matysky u Základní školy Úpice-Lány uskuteční jubilejní 50. ročník Běhu Dlouhými záhony. Zároveň půjde o 30. ročník Memoriálu Jiřího Novotného. Tratě jsou umístěny do lesoparku na Dlouhých záhonech. Čtyři pětiny tvoří lesní pěšiny, zbytek se běží po asfaltu.

Na startu jednotlivých závodů se sejdou desítky běžců, vyhrát ale může pokaždé jen jeden.
Už 50 let dělají radost milovníkům běhání. Takhle se rodil Běh Dlouhými záhony

Dětské kategorie budou závodit na tartanové dráze a v přilehlém terénu. Start předškoláků na 100 metrů je naplánován na 9.30, po jejich doběhnutí postupně následují další kategorie. Přípravka absolvuje 400 metrů, nejmladší žactvo 700 metrů, mladší 1300 metrů, starší žactvo a dorost 2300 metrů, juniorky, junioři, ženy a muži pak 6600 metrů. Aktéři hlavního závodu vyrazí vstříc zdejším hvozdům přesně v 11 hodin. Ještě před startovním výstřelem organizátoři slibují představit všechny vítězky a vítěze předcházejících devětačtyřiceti ročníků.

Chybět ani tentokrát nebudou závody dětí.Chybět ani tentokrát nebudou závody dětí.Zdroj: Lenka VoráčováMimochodem, víte, že… Start a cíl prvních ročníků byl v dnešní ulici Dr. Teuchmanna a závodní kancelář hned v té nejbližší budově po levé straně, v závodní jídelně tehdejší textilní továrny Texlen 21? Tušili jste, že se alespoň z jednoho vítězství v uplynulých ročnících radovalo celkem 26 mužů a 27 žen?

Nabízejí se i další data. Rekordmanem v počtu triumfů je Petr Pechek, jenž si Dlouhé záhony podmanil celkem šestkrát. Nejúspěšnější ženou historie je Anna Pichrtová, která závod ovládla pětkrát. Druhý ročník v roce 1975 vyhrál spoluzakladatel závodu a od roku 1990 šéf pořádající TJ Maratonstav Úpice Karel Šklíba.

91 tisíc kilometrů Karla Šklíby

Organizátoři Běhu Dlouhými záhony v uplynulém půlstoletí uspořádali také Mistrovství Evropy veteránů v silničních bězích, chůzi a krosu v letech 1993, 2003 a 2013, Mistrovství světa v běhu do vrchu v Malých Svatoňovicích 1997, Mistrovství světa v běhu do vrchu veteránů v roce 1999 a 2013 a nespočet dalších mezinárodních i celorepublikových atletických podniků.

K významnému jubileu se sluší připomenout také fakt, že pořadatelé Běhu Dlouhými záhony byli i na počátku Silvestrovského běhu v Havlovicích, který se letos poběží také popadesáté. Frontman úpického běhání Karel Šklíba od dvanácti let, co si vede deník, naběhal více než 91000 kilometrů, absolvoval 58 maratonů a přeběhl Saharu.

Bohatý doprovodný program

V sobotu se do Úpice vyplatí dorazit ať už jako aktivní běžci nebo diváci. Po skončení závodů, přesně ve 14 hodin následuje v úpickém Městském sále vyhlášení nejlepších vrchařů České republiky. Vyhlášení nejlepších vrchařů ČR Úpice je dlouhodobě místem, kde se udělují prestižní tituly nejlepších vrchařů Česka. Nejinak tomu bude i letos. Ve 14 hodin budou v Městském sále vyhlášeny výsledky 37. ročníku Krakonoš Českého poháru v běhu do vrchu 2023. Nejvyšší ocenění obdrží ty a ti, kteří nastřádají nejvíce bodů v celoročním seriálu, který čítá 39 závodů.

Petr Pechek patří nejen k tradičním účastníkům závodů, ale i k častým vítězům.
Dlouhými záhony proběhl nejrychleji Pechek před Jelenem. Ženám vládla Metelková

Prvním z nich byla dubnová Cena Města Chřibská, posledním pak zdejší Běh Dlouhými záhony. Ve všech kategoriích a závodech boduje vždy 25 závodníků. V rámci slavnostního odpoledne se uskuteční také sraz vítězek a vítězů všech ročníků Běhu Dlouhými záhony. A nejen to. Doprovodný program je nadmíru bohatý. Už proto jsou zváni všichni sportovní nadšenci.