Dnes v pražském Podolí začíná třídenní Letní mistrovství České republiky. Představí se na něm 294 plavců ze 45 oddílů.

„Ambice? Samozřejmě, že ty nejvyšší,“ hlásí cíle TJ Loko FM Servis Trutnov trenér Tomáš Břeň. „Jak nám ukázalo dorostenecké mistrovství, forma se začala vyvíjet tak, že by měla směřovat ke kvalitnímu konci.“

Až bouchnou saze

Největší předpoklady k prolomení evropského limitu má Martina Elhenická v disciplíně 200 m znak. „V loňském roce ho už zaplavala (2:16,8), letos je to potřeba potvrdit,“ řekl Břeň. Čas, pod který se šestnáctiletá blondýnka potřebuje dostat, je 2:17,4. Před dvěma týdny, na MČR dorostu v Plzni, plavala o 1,8 vteřiny pomaleji.

„Určitě bude hodně namotivovaná, protože ve středu byla dodatečně nominována na Světové olympijské hry mládeže v Singapuru, kam z republiky odletí pouze tři plavci,“ prozradil Tomáš Břeň.

Druhým trutnovským želízkem v podolské padesátce bude Aneta Pechancová. O rok starší reprezentační kolegyně Elhenické ale neprožívá zrovna ideální sezonu. „Aneta je takový nevyzpytatelný závodník. Celou sezonu může předvádět nijaké výkony a potom přijde jeden závod, kdy v ní bouchnou saze, koncentruje se a nechá tam duši,“ vysvětluje trutnovský kouč. „Potvrdila to vlastně i v loňském roce před světem,“ připomněl, jak se z Podolí senzačně probojovala na mistrovství světa do Říma.

Ale laťka pro účast v Budapešti je pro Pechancovou posazena hodně vysoko. „Bude to těžké, protože tak přísný limit nebyl ani před dvěma roky na olympiádu. Pohybuje se na hranici českých rekordů,“ naznačil Břeň. Trutnovská plavkyně musí na padesátce kraul dosáhnout času 26 vteřin rovných. Její osobní maximum je 26,58, na dorosteneckém mistrovství v Plzni „jela“ 27,03.

Radost či zklamání?

Trenér Břeň věří, že alespoň jednoho zástupce trutnovské plavání mít v Maďarsku bude. „S tím bychom byli spokojení. Samozřejmě ještě více, kdyby limit splnily obě,“ usmál se.

Zklamání by naopak pod Krkonošemi zavládlo, pokud zůstanou Elhenická s Pechancovou „pod čarou“. „Pokud ani jedna limit nesplní, zklamání, pro mě osobně, to bude. Před sezonou jsme to vyhlásili a je to jeden z kroků směřujících k dalším cílům,“ poznamenal Břeň k účasti na mistrovství Evropy. „Nezastíráme, že sezona zatím není optimální, ale doufejme, že v Praze se to vylepší,“ uzavřel.

Trutnovský oddíl do hlavního města odjede reprezentovat osm závodníků.