BK Benešov – Kara Trutnov 82:83 (30:15, 48:42, 59:64)

Body: Slavík 22, Kubálek 14, Kožant 10, Moravec 9, J. Malý 6, Mareš 6, Proskovec 6, Bašta 5, Maštálka 4 – Jiříček 21, L. Malý 20, J. Vorlíček 14, Zachrla 12, Houser 6, Rychtera 4, Hlaváček 2, Malík 2, M. Malý 2. Rozhodčí: Jeřáb, Perlík. Fauly: 18:20. Trestné hody: 18/12:12/9. Trojky: 6:8. Doskoky: 29:31. Diváků: 150.

Ač Trutnov potřeboval zachytit začátek střetnutí, vůbec se mu tenhle plán nezdařil. Úvod patřil jasně domácím a ti svůj náskok postupně navyšovali, až z toho bylo na začátku druhé čtvrtiny skóre 32:15. Kara potřebovala změnu, a tou byly manévry v herním systému. Kouč Lukáš Plašil neměl na vybranou, jinak by se mohlo hravě stát, že by náskok soupeře narůstal dál. Přechod na zónovou obranu měl za následek zpřesnění hry a už druhá čtvrtina dala jasnou odpověď pochybovačům. Poločas vyhráli domácí „jen“ o šest bodů a po třiceti minutách Trutnov dokonce vedl.

Střelecky se na tom nejvíce podíleli Jiříček s Ladislavem Malým, jenž v utkání stihl i tři úspěšné tříbodové hody. Stejný počin se povedl i Vorlíčkovi, dvakrát byl úspěšný Zachrla. Nejistotu do řad hostů vnesl benešovský Kubálek, jenž stejnou mincí odpověděl hned čtyřikrát. To ale nakonec Trutnovu vadit nemuselo. Zvládl totiž nervózní závěr a cestou z Benešova mohl slavit zasloužený postup mezi nejlepších osm celků soutěže. V play off ho čeká vítěz I. ligy Chomutov.

Lukáš Plašil: „Úspěch je dílem kolektivu“

S mužstvem si užil dramatickou cestu do vrcholných bojů prvoligové sezony. Trenér basketbalistů Kary LUKÁŠ PLAŠIL od začátku soutěže věřil, že se jeho tým mezi nejsilnější osmičku propracuje. Úvod ročníku 2010/11 měl tým výborný, pak ale začal strádat a nakonec až závěrečná série tři vítězství zaručila Trutnovu vysněný postup.

Kouči, poslední tři zápasy jste hráli s nožem na krku. Znamená to, že váš tým si v natolik dramatických situacích libuje?
To bych ani neřekl. My před tím hráli dobře už zápas v Opavě, který jsme sice prohráli o jediný bod, ale už tam jsme se slušně nastartovali. Prostě jsme museli vyhrát a chtěli jsme postoupit do play off, takže kluci makali víc, než v jiných utkáních. To se nám vyplatilo.

Duely s Hradcem Kálové, Zlínem i v neděli v Benešově jste zvládli. Jak moc jste vy sám byl nervózní?
Řekl bych, že hlavně v Benešově. Potřebovali jsme nutně vyhrát, ale začátek byl hodně nervózní. Prohrávali jsme o 17 bodů a až změna z osobní na zónovou obranu přinesla zvrat. Navíc jsme museli ubránit ještě poslední útok soupeře.

Hned dvakrát jste zvítězili o jediný koš. Souhlasíte, že postup byl i dílem velkého štěstí?
My uhráli čtrnáct vítězství, což není jen o štěstí. Pravdou je, že ty poslední duely jsme vyhráli až v koncovce, ale už v Opavě jsme to mohli přiblížit na svoji stranu. Určitě všechny výsledky byly i shodou náhod.

Kdo se v kolektivu v rozhodujících momentech sezony ukázal jako vůdčí osobnost?
Já bych vyzdvihl spíš kolektiv. V posledních zápasech se hodně projevil Láďa Malý, jehož jsem hodně využíval. Dobře rozehrával a prosazoval se i střelecky. Pochvalu ale zaslouží všichni, v každém zápase se objevil někdo, kdo střílel důležité body.

Našla se v těch třech zápasech chvíle, kdy jste už moc nevěřil?
Jak už jsem říkal. V tom Benešově, když jsme po pěti minutách prohrávali o dost a po deseti o sedmnáct bodů. Naštěstí se pak mužstvo zvedlo a vidělo, že to půjde. Když byla ale ta vysoká ztráta, tak to s vírou v úspěch nevypadalo nejlíp.

Nyní vás v play off čeká Chomutov, s nímž jste letos oba zápasy prohráli. Máte vůbec nějakou šanci uspět?

Já si myslím, že určitě. Neříkám, že je můžeme třikrát porazit. Rozhodně jim to ale můžeme znepříjemnit a nebo je můžeme minimálně znervóznit tím, že úvodní zápas vyhrajeme. Nevíme, jak na tom budou týmy zdravotně, Chomutov teď poslední zápas nehrál kompletní. Play off už je trochu jiná soutěž a je jedno, zda proti sobě stojí vítěz základní části nebo osmý tým. Každopádně se na zápasy těšíme.