VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Powerlifting Trutnov sbírá významná ocenění

Trutnov - Skupina nadšenců, která se už delší dobu věnuje powerliftingu, se rozhodla založit ve městě svůj oddíl. Klub dostal název SK Powerlifting Trutnov a i když vznikl teprve před třemi měsíci, má za sebou už spolupořádání Mistrovství České republiky.

22.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ota Bartovský

„Jsou tři disciplíny silového trojboje: dřep s činkou – pro laika, to je něco jako vzpírání, s co nejvyšší váhou do opakování; benchpress – ležíte na lavičce a zvedáte činku nahoru rukama; a mrtvý tah, což je zvednutí co nejvyšší váhy nahoru a zase její položení,“ vysvětluje Bohuslav Šimek, předseda oddílu SK Powerlifting Trutnov, který se účastní závodů české federace GPC.

Zájemci mají dveře otevřené

Zájemců o powerlifting bylo v Trutnově několik, už delší dobu závodili sami za sebe, nakonec letos v květnu založili klub. „Powerliftingu se věnujeme déle. Byli tu sportovci, kteří cvičili sólo a účastnili se závodů. Pak jsme si ale řekli, že by bylo dobré založit oddíl v Trutnově, abychom byli organizovaní, protože ono i pro tu soutěž to je důležité. Federace GPC se začíná rozrůstat a nabývat významu. Letošní mistrovství Evropy se konalo v Čechách v Novém Boru, a to už taky něco znamená,“ říká Libor Hurdálek.

Členové klubu, kterých je v současnosti šest, se většinou schází a cvičí v tělocvičně J. A. Komenského a nebrání se návštěvě zájemců, kteří by se k nim chtěli přidat. „Pokud má někdo zájem, baví ho to, chce si to vyzkoušet, může normálně přijít. Když nastupuje, tak se mu samozřejmě snažíme v první řadě vysvětlit techniku, protože ta je důležitá. Když ji člověk nemá, může si i ublížit. Pak se s ním snažíme sednout, říct mu, jaké jsou možnosti tréninku, každému vyhovuje něco jiného. Někdo má radši plán a jede podle něj, někomu vyhovuje, když přijde na trénink a cvičí intuitivně,“ vysvětluje nejstarší člen oddílu.

Powerlifting v začátcích nepatří mezi finančně náročné sporty. Jediné, co člověk potřebuje, je permanentka do posilovny. Pokud se později účastní závodů, musí si pořídit speciální dresy, které jsou odlišné pro jednotlivé disciplíny a samozřejmě je třeba počítat s tím, že se dotyčnému rozběhne metabolismus a spořádá více potravy.

Jako většina sportů se silový trojboj dělí do několika kategorií, a to podle věku a váhy. Podle věku se tak dělí na dorostence, juniory, muže a masters a podle vah např. do 90 kg do 100 kg atd. Nedílnou součást powerliftingu tvoří také kategorie žen. „U nás v oddíle zatím žádnou ženu nemáme, ale v ostatních jsou, a to takové, že žasneme. V Pelhřimově závodila jedna dáma, odhadem jí je asi třiadvacet roků, profesionálně vzpírá, váží okolo pětašedesáti kilo a v mrtvém tahu zvedne 185 kilogramů,“ dodává s obdivem Libor Hurdálek.

Silovému trojboji se nevěnují pouze mladíci. „Libuška Líblová, zhruba třiapadesátiletá trojnásobná babička z Nového Boru zvedá 140 kilogramů a narovná se s tím. Se 150 kily udělá dřep. V jejím věku ty babičky spíš sedí někde na ortopedii,“ říká s úsměvem Bohuslav Šimek.

Závodníci s mistrovskými tituly

Trutnovský oddíl letos absolvoval několik prestižních závodů a dosáhl několika cenných úspěchů. „Účastnili jsme se Mistrovství České republiky, které se konalo v Trutnově a my jsme ho jako klub spoluorganizovali. Účastnili se ho naši tři závodníci. Synové Pavel a Martin skončili oba ve svých kategoriích na třetích místech a já vyhrál. V kategorii veteránů totiž těch závodníků moc není,“ vysvětluje Libor Hurdálek.

Tři sportovci z SK Powerlifting Trutnov jeli i na Mistrovství republiky v benchpressu do Nového Boru. Josef Urban se stal mistrem republiky v kategorii juniorů, Pavel Hurdálek skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě a jeho otec Libor se stal opět mistrem republiky. V květnu se naši dva členové účastnili Mistrovství Evropy. Josef Urban se stal mistrem Evropy v benchpressu mezi juniory do 110 kg a Libor Hurdálek se stal vícemistrem Evropy v silovém trojboji v kategorii masters 3 do 100 kg.

V České republice se závodníci silového trojboje účastní seriálu mistrovství ČR nebo pohárových soutěží. Ty se konají každoročně k významným událostem. „Každý rok se koná Pelhřimov město rekordů a kuriozit, letos byl v rámci toho uspořádán Velký pohár Pelhřimova. Já skončil druhý mezi veterány, Bohuslav Šimek třetí a syn Martin skončil za ním na čtvrté pozici,“ dodává Hurdálek senior.

Ani ženy nejsou výjimkou

Silovému trojboji se věnuje stále čím dál více lidí. Většina soutěží se koná v kategorii open, kde nejsou rozlišeni profesionálové od amatérů. Závodů, které prověřují sílu celého těla, se může zúčastnit každý, kdo se rozhodne přijít a vyhrát. Podmínkou je pouze zaplacení účastnického poplatku a nikdo nesmí mít proti startu dotyčného výhrady.

Mistrovství České republiky v Trutnově se zúčastnilo 48 lidí z 55 přihlášených. Někteří dali přednost tréninku. I když by se podle počtu startujících mohlo zdát, že jde o chvilkovou záležitost, není tomu tak. „Od rána do večera se člověk nezastaví, máte minutu na pokus, kdyby šli všichni za sebou, třikrát tři pokusy, to je devět minut na člověka, když jdete na rekord, máte navíc čtvrtý pokus. Po vynásobení padesáti závodníků to vychází necelých osm hodin,“ vysvětluje jeden z organizátorů, Libor Hurdálek.

Mistrovství světa klepe na dveře

V současnosti se členové klubu připravují na závody v Mladé Boleslavi a zářijové mistrovství světa, jež se uskuteční v Anglii. Libor Hurdálek se sice nominoval, ale zúčastnit se nehodlá. „Nechci tam jet, protože to je v Anglii, navíc šampionát trvá celý týden. Když jsem se dozvěděl, že jsem se nominoval, což jsem ani nepředpokládal, spočítal jsem si, že se čtrnáct dní předtím vracím z dovolené. Vypadnu z tréninku a jet závodit jen tak pro parádu, to nemá cenu. Takže se budu připravovat na příští rok, kdy se koná mistrovství světa na Slovensku a mistrovství Evropy ve Francii.

To radši zvýším základy, abych se někam nominoval. Ani mě to nemrzí, není důvod. Kdyby to byla má jediná šance, tak ano, ale když jsem na mistrovství Evropy viděl, že tam byli pánové kolem sedmdesáti roků, tak si myslím, že mám ještě chvíli závodění před sebou,“ usmívá se bývalý řecko–římský zápasník Libor Hurdálek.

Žádný doping

Powerlifting patří mezi silové sporty, a tak nejednoho člověka napadne otázka, jak je to s podpůrnými prostředky. „My se spíš zaměřujeme na přírodu. Sám jsem začal cvičit kvůli zdraví, protože mi doktoři vyhrožovali operací zad. Když budu nějaké doplňky stravy používat, tak přírodní. Jediné, co užívám a někteří kolegové taky, jsou klasické proteiny vyráběné z mléka, protože jsou daleko lépe stravitelné. Kdybych jedl pořád maso, tak se celý den nehnu, než to tělo stráví,“ vysvětluje Libor Hurdálek.'

Ve všech sportech se objevují pravidelné dopingové kontroly na závodech a výjimkou není ani silový trojboj. „Ti lidi, kteří berou anabolika, se tomu sportu věnují naplno. Sice zesílí sval, ale šlacha a kloub nikoli. Každý si musí uvědomit, jestli chce být mistrem světa, ale za dva roky být odrovnaný a pak padesát let vzpomínat na jednu medaili,“ říká Bohuslav Šimek.

Závodů se účastní sice také profesionálové, ale převládají amatéři, kteří žijí normálním životem obyčejného smrtelníka a sport je pro ně sice důležitý, ale ne prioritou. „Záleží na člověku, co od toho očekává, ale určitě powerliftingem nezbohatne. Na závodech jsou sice finanční prémie, ale pouze pro celkového vítěze, což je třeba jen jeden z padesáti. To nepokryje zdaleka výdaje. Kdybych se nevěnoval trojboji, tak bych stejně sportoval a bral doplňky, nebo třeba jen jedl více masa,“ říká sportovec Libor Hurdálek, který se loni ve svých třiapadesáti letech dostal do českého reprezentačního týmu.

Silový trojboj (powerlifting)

Dřep – při výkonu tohoto cviku převezme závodník činku ze stojanů a zaujme vzpřímený postoj tak, aby osa činky spočívala na trapézovém svalu. Na znamení rozhodčího vykoná hluboký dřep, potom přejde zpět do výchozího postavení a vyčká na povel rozhodčího, po němž činku odloží zpět na stojany.

Benchpress (tlak v lehu na lavici) – v této disciplíně se soutěží na lavici přesně předepsaných rozměrů. Závodník leží na zádech, nohy pokrčené v kolenou, chodidla opřená o podlahu. Činku převezme do napjatých paží a na povel rozhodčího ji spustí plynulým pohybem na hrudník. Po viditelné pauze činku vytlačí zpět do předpažení a na povel rozhodčího činku odloží zpět na stojany.

Mrtvý tah – při tomto výkonu leží činka vodorovně před chodidly závodníka, který ji musí plynule zdvihnout vzpřímením trupu a napnutím nohou. Po ukončení pokusu musí závodník vyčkat na povel vrchního rozhodčího a teprve potom smí činku odložit. (msk)
22.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: telefonicky na tel. 774 314 153, na email kapicka@unikom.cz nebo osobně na adrese Kruh 42.. Pracoviště: U n i k o m, a.s. - potraviny kruh, 514 01 Jilemnice. Informace: Aleš Kapička, +420 774 314 153. Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 25 640 Kč Psychologové Psycholog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25640 kč, mzda max. 36280 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PSYCHOLOG - VŠ - jednooborová psychologie, , Nabízíme: mzdu 25640 Kč - 36280 Kč dle dosažené započitatelné praxe, po zapracování osobní příplatek , 5 týdnů dovolené + 1 týden dodatkové dovolené, závodní stravování, příspěvek FKSP 6000,-Kč/rok, Požadujeme: bezúhonnost, osobnostní způsobilost, zdravotní způsobilost. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky- věznice odolov, 542 34 Malé Svatoňovice. Informace: Anna Martincová, +420 499 867 205;601 572 554. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč Hlavní účetní Hlavní účetní. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: HLAVNÍ ÚČETNÍ, Požadujeme: Vedení účetnictví společnosti vč. mzdového účetnictví, fakturace, , příprava měsíčních a ročních závěrek, spolehlivost, pracovitost. Nástup možný ihned. , Práce na HPP. Pracovní doba: pružná, v denních směnách. Nabízíme: zaměstnání na dobu neurčitou, , zvýhodněné stravování, mzda: 25.000 Kč - pohyblivá složka až 5.000 Kč. Životopisy prosím zasílejte na provoz@sdbu.cz. , V případě zájmu volejte na telefonní číslo 608 953 301, kontaktní osoba Karolína Hanousková. Pracoviště: Senior dům beránek s.r.o., náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1132, 542 32 Úpice. Informace: Karolína Hanousková, +420 608 953 301. Zdravotnictví - Zdravotnictví Dentální hygienista 25 000 Kč Dentální hygienisti Dentální hygienistka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DENTÁLNÍ HYGIENISTKA , Do našeho týmu v Trutnově hledáme milou dentální hygienistku /hygienista, která stane posilou našeho týmu. Prace možná jak na plný, tak i na částečný úvazek . Dbáme na kvalitu, profesionalitu a spokojenost jak pacientů, tak i personálu . Praxe výhodou, ale není podmínkou. Mladého kolegu/kolegyni rádi zaučíme. Požaduji pečlivost, spolehlivost, zájem o obor. Nabízím flexibilní pracovní dobu, vlastní ordinaci, podporu v dalším vzdělávání. Nástup možný od 1. 11. 2018.. Pracoviště: Impladent s.r.o., nábřeží Václava Havla, č.p. 208, 541 01 Trutnov 1. Informace: Olena Lebedieva, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Úspěch Evy Vrabcové Nývltové

Vrabcová poběží nejstarší maraton na světě v Bostonu

Ilustrační foto

Ulrich pálil na obě strany. Nejdřív vlastní gól, pak bleskový hattrick

Turnaj O pohár města začnou basketbalistky proti maďarské Pécsi

Trutnov Závěr týdne bude v trutnovské sportovní hale při ZŠ Komenského patřit devatenáctému ročníku mezinárodního turnaje basketbalistek. Šestice klubů tu bude soupeřit O pohár města Trutnova.

Děti si mohou přijít na zimák zahrát hokej

Trutnov - Všechny děti bez rozdílu dovednosti bruslení mají ve čtvrtek od 16 hodin jedinečnou možnost vyzkoušet si zdarma, jaké to je být hokejistou.

Basketbalovou Lokomotivu posílila dvojnásobná mistryně světa

Trutnov - Basketbalistky Lokomotivy před blížící se sezonou získaly do svého kádru velmi zajímavou posilu. V příštím ročníku bude jejich dres oblékat dvojnásobná mistryně světa Jordan Adamsová! Rovných 185 centimetrů vysoká křídelnice přichází pod Krkonoše po dokončení studií na prestižní University of Southern California (USC). Půjde o její první evropské angažmá, ovšem s basketbalem v Evropě už zkušenosti má.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT