VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Powerlifting Trutnov sbírá významná ocenění

Trutnov - Skupina nadšenců, která se už delší dobu věnuje powerliftingu, se rozhodla založit ve městě svůj oddíl. Klub dostal název SK Powerlifting Trutnov a i když vznikl teprve před třemi měsíci, má za sebou už spolupořádání Mistrovství České republiky.

22.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ota Bartovský

„Jsou tři disciplíny silového trojboje: dřep s činkou – pro laika, to je něco jako vzpírání, s co nejvyšší váhou do opakování; benchpress – ležíte na lavičce a zvedáte činku nahoru rukama; a mrtvý tah, což je zvednutí co nejvyšší váhy nahoru a zase její položení,“ vysvětluje Bohuslav Šimek, předseda oddílu SK Powerlifting Trutnov, který se účastní závodů české federace GPC.

Zájemci mají dveře otevřené

Zájemců o powerlifting bylo v Trutnově několik, už delší dobu závodili sami za sebe, nakonec letos v květnu založili klub. „Powerliftingu se věnujeme déle. Byli tu sportovci, kteří cvičili sólo a účastnili se závodů. Pak jsme si ale řekli, že by bylo dobré založit oddíl v Trutnově, abychom byli organizovaní, protože ono i pro tu soutěž to je důležité. Federace GPC se začíná rozrůstat a nabývat významu. Letošní mistrovství Evropy se konalo v Čechách v Novém Boru, a to už taky něco znamená,“ říká Libor Hurdálek.

Členové klubu, kterých je v současnosti šest, se většinou schází a cvičí v tělocvičně J. A. Komenského a nebrání se návštěvě zájemců, kteří by se k nim chtěli přidat. „Pokud má někdo zájem, baví ho to, chce si to vyzkoušet, může normálně přijít. Když nastupuje, tak se mu samozřejmě snažíme v první řadě vysvětlit techniku, protože ta je důležitá. Když ji člověk nemá, může si i ublížit. Pak se s ním snažíme sednout, říct mu, jaké jsou možnosti tréninku, každému vyhovuje něco jiného. Někdo má radši plán a jede podle něj, někomu vyhovuje, když přijde na trénink a cvičí intuitivně,“ vysvětluje nejstarší člen oddílu.

Powerlifting v začátcích nepatří mezi finančně náročné sporty. Jediné, co člověk potřebuje, je permanentka do posilovny. Pokud se později účastní závodů, musí si pořídit speciální dresy, které jsou odlišné pro jednotlivé disciplíny a samozřejmě je třeba počítat s tím, že se dotyčnému rozběhne metabolismus a spořádá více potravy.

Jako většina sportů se silový trojboj dělí do několika kategorií, a to podle věku a váhy. Podle věku se tak dělí na dorostence, juniory, muže a masters a podle vah např. do 90 kg do 100 kg atd. Nedílnou součást powerliftingu tvoří také kategorie žen. „U nás v oddíle zatím žádnou ženu nemáme, ale v ostatních jsou, a to takové, že žasneme. V Pelhřimově závodila jedna dáma, odhadem jí je asi třiadvacet roků, profesionálně vzpírá, váží okolo pětašedesáti kilo a v mrtvém tahu zvedne 185 kilogramů,“ dodává s obdivem Libor Hurdálek.

Silovému trojboji se nevěnují pouze mladíci. „Libuška Líblová, zhruba třiapadesátiletá trojnásobná babička z Nového Boru zvedá 140 kilogramů a narovná se s tím. Se 150 kily udělá dřep. V jejím věku ty babičky spíš sedí někde na ortopedii,“ říká s úsměvem Bohuslav Šimek.

Závodníci s mistrovskými tituly

Trutnovský oddíl letos absolvoval několik prestižních závodů a dosáhl několika cenných úspěchů. „Účastnili jsme se Mistrovství České republiky, které se konalo v Trutnově a my jsme ho jako klub spoluorganizovali. Účastnili se ho naši tři závodníci. Synové Pavel a Martin skončili oba ve svých kategoriích na třetích místech a já vyhrál. V kategorii veteránů totiž těch závodníků moc není,“ vysvětluje Libor Hurdálek.

Tři sportovci z SK Powerlifting Trutnov jeli i na Mistrovství republiky v benchpressu do Nového Boru. Josef Urban se stal mistrem republiky v kategorii juniorů, Pavel Hurdálek skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě a jeho otec Libor se stal opět mistrem republiky. V květnu se naši dva členové účastnili Mistrovství Evropy. Josef Urban se stal mistrem Evropy v benchpressu mezi juniory do 110 kg a Libor Hurdálek se stal vícemistrem Evropy v silovém trojboji v kategorii masters 3 do 100 kg.

V České republice se závodníci silového trojboje účastní seriálu mistrovství ČR nebo pohárových soutěží. Ty se konají každoročně k významným událostem. „Každý rok se koná Pelhřimov město rekordů a kuriozit, letos byl v rámci toho uspořádán Velký pohár Pelhřimova. Já skončil druhý mezi veterány, Bohuslav Šimek třetí a syn Martin skončil za ním na čtvrté pozici,“ dodává Hurdálek senior.

Ani ženy nejsou výjimkou

Silovému trojboji se věnuje stále čím dál více lidí. Většina soutěží se koná v kategorii open, kde nejsou rozlišeni profesionálové od amatérů. Závodů, které prověřují sílu celého těla, se může zúčastnit každý, kdo se rozhodne přijít a vyhrát. Podmínkou je pouze zaplacení účastnického poplatku a nikdo nesmí mít proti startu dotyčného výhrady.

Mistrovství České republiky v Trutnově se zúčastnilo 48 lidí z 55 přihlášených. Někteří dali přednost tréninku. I když by se podle počtu startujících mohlo zdát, že jde o chvilkovou záležitost, není tomu tak. „Od rána do večera se člověk nezastaví, máte minutu na pokus, kdyby šli všichni za sebou, třikrát tři pokusy, to je devět minut na člověka, když jdete na rekord, máte navíc čtvrtý pokus. Po vynásobení padesáti závodníků to vychází necelých osm hodin,“ vysvětluje jeden z organizátorů, Libor Hurdálek.

Mistrovství světa klepe na dveře

V současnosti se členové klubu připravují na závody v Mladé Boleslavi a zářijové mistrovství světa, jež se uskuteční v Anglii. Libor Hurdálek se sice nominoval, ale zúčastnit se nehodlá. „Nechci tam jet, protože to je v Anglii, navíc šampionát trvá celý týden. Když jsem se dozvěděl, že jsem se nominoval, což jsem ani nepředpokládal, spočítal jsem si, že se čtrnáct dní předtím vracím z dovolené. Vypadnu z tréninku a jet závodit jen tak pro parádu, to nemá cenu. Takže se budu připravovat na příští rok, kdy se koná mistrovství světa na Slovensku a mistrovství Evropy ve Francii.

To radši zvýším základy, abych se někam nominoval. Ani mě to nemrzí, není důvod. Kdyby to byla má jediná šance, tak ano, ale když jsem na mistrovství Evropy viděl, že tam byli pánové kolem sedmdesáti roků, tak si myslím, že mám ještě chvíli závodění před sebou,“ usmívá se bývalý řecko–římský zápasník Libor Hurdálek.

Žádný doping

Powerlifting patří mezi silové sporty, a tak nejednoho člověka napadne otázka, jak je to s podpůrnými prostředky. „My se spíš zaměřujeme na přírodu. Sám jsem začal cvičit kvůli zdraví, protože mi doktoři vyhrožovali operací zad. Když budu nějaké doplňky stravy používat, tak přírodní. Jediné, co užívám a někteří kolegové taky, jsou klasické proteiny vyráběné z mléka, protože jsou daleko lépe stravitelné. Kdybych jedl pořád maso, tak se celý den nehnu, než to tělo stráví,“ vysvětluje Libor Hurdálek.'

Ve všech sportech se objevují pravidelné dopingové kontroly na závodech a výjimkou není ani silový trojboj. „Ti lidi, kteří berou anabolika, se tomu sportu věnují naplno. Sice zesílí sval, ale šlacha a kloub nikoli. Každý si musí uvědomit, jestli chce být mistrem světa, ale za dva roky být odrovnaný a pak padesát let vzpomínat na jednu medaili,“ říká Bohuslav Šimek.

Závodů se účastní sice také profesionálové, ale převládají amatéři, kteří žijí normálním životem obyčejného smrtelníka a sport je pro ně sice důležitý, ale ne prioritou. „Záleží na člověku, co od toho očekává, ale určitě powerliftingem nezbohatne. Na závodech jsou sice finanční prémie, ale pouze pro celkového vítěze, což je třeba jen jeden z padesáti. To nepokryje zdaleka výdaje. Kdybych se nevěnoval trojboji, tak bych stejně sportoval a bral doplňky, nebo třeba jen jedl více masa,“ říká sportovec Libor Hurdálek, který se loni ve svých třiapadesáti letech dostal do českého reprezentačního týmu.

Silový trojboj (powerlifting)

Dřep – při výkonu tohoto cviku převezme závodník činku ze stojanů a zaujme vzpřímený postoj tak, aby osa činky spočívala na trapézovém svalu. Na znamení rozhodčího vykoná hluboký dřep, potom přejde zpět do výchozího postavení a vyčká na povel rozhodčího, po němž činku odloží zpět na stojany.

Benchpress (tlak v lehu na lavici) – v této disciplíně se soutěží na lavici přesně předepsaných rozměrů. Závodník leží na zádech, nohy pokrčené v kolenou, chodidla opřená o podlahu. Činku převezme do napjatých paží a na povel rozhodčího ji spustí plynulým pohybem na hrudník. Po viditelné pauze činku vytlačí zpět do předpažení a na povel rozhodčího činku odloží zpět na stojany.

Mrtvý tah – při tomto výkonu leží činka vodorovně před chodidly závodníka, který ji musí plynule zdvihnout vzpřímením trupu a napnutím nohou. Po ukončení pokusu musí závodník vyčkat na povel vrchního rozhodčího a teprve potom smí činku odložit. (msk)
22.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 11 000 Kč Obsluha strojů v prádelnách a čistírnách Pradlena. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRADLENA, Práce spočívá v přivážení prádla v "nákupních vozících" ze skladu k pračkám, přendání do praček, zvolením pracího programu, následném přendáním prádla do sušiček, rovnáním, popřípadě žehlením, či mandlováním a následném připravení na expedici, čili vyrovnáním do převozních vozíků, či košů., Práce probíhá celý čas ve stoje a bude končit závěrečnou kontrolou pracoviště., Tel. kontakt možný ve všední dny od 8.00 - 17.00 hod.. Pracoviště: Prádelna krkonoše, Kpt. Jaroše, č.p. 496, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Jiří Martinec, +420 737 584 491. Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 19 120 Kč Ošetřovatelé v oblasti pobytové péče Ošetřovatel, ošetřovatelka (NZP). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19120 kč, mzda max. 24530 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou. Zaměstnanecké benefity.. Pracoviště: Domov pro seniory vrchlabí, Žižkova, č.p. 590, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Soňa Mašková, +420 725 059 869. Zdravotnictví - Zdravotnictví Farmaceut 23 000 Kč Obsluha strojů a zařízení pro farmaceutickou výrobu Dělník farmaceutické a zdravotní výroby (obsluha strojů a zařízení). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Práce v moderním čistém prostředí výrobní společnosti vyrábějící hygienické potřeby. Budete obsluhovat výrobní linku, hlídat přísun materiálu na linku, organizovat a řídit práci na lince., , Nabízíme, náborový příspěvek 10 000 Kč, stabilní a dobrou práci v čistém prostředí , mzdu 23 000 Kč hrubého za měsíc s možností dalšího růstu už po zapracování + 13. a 14. plat navíc, 6 dní sick days , podniková prodejna, podpora vzdělávání, dárky za výrobní výkon a firemní výročí , stravenky, dotované stravování, společenské firemní akce, do práce i z práce můžete využít svozové dopravy ze Semil, Železného Brodu, Lomnice na Popelkou, Liberce, Jablonce nad Nisou a Mnichova Hradiště. Pracoviště: Randstad s.r.o.-turnov, Vesecko, č.p. 491, 511 01 Turnov 1. Informace: Daniela Micková, +420 778 882 102. Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 16 000 Kč Ostatní pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) Skladník - manipulant. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:schopnost samostatné práce na PC, samostatnost, schopnost organizovat práci sobě i kolegům, přirozená autorita, schopnost a ochota učit se novým věcem a přizpůsobovat se pracovním změnám a požadavkům, práce v kolektivu. Oprávnění k řízení VZV výhodou, v případě potřeby školení zajistíme., Náplň práce: nakládka a vykládka zboží včetně potvrzování a ověřování příslušné dokumentace, práce na PC v různých aplikacích, inventury, spolupráce s jinými útvary firmy apod. , Nabízíme: Zázemí mezinárodní společnosti, možnost profesního růstu, zajímavé finanční ohodnocení, příspěvek na penzijní spoření, příspěvek na volnočasové aktivity, týden dovolené navíce, doprava z Trutnova a Vrchlabí zajištěna s příspěvkem zaměstnavatele, stravování s příspěvkem zaměstnavatele, systém zvýhodněných příplatků, vánoční a roční bonus, příspěvek na dětskou rekreaci, očkování proti chřipce.. Pracoviště: Avon automotive a.s., 543 72 Rudník u Vrchlabí. Informace: Irena Brožková, +420 499 407 218.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Etrichovy chladné nervy zajistily Dvoru cenný bodík z Vršovic

Zierisova paráda omráčila Turnov.
AKTUALIZOVÁNO

Fotbalový Trutnov veze výhru z Českého ráje, Dvůr doma přehrál Benátky

Basketbalová senzace, Trutnov porazil vicemistra ligy o 23 bodů!

Trutnov - Fantastického výsledku dosáhly v neděli basketbalistky trutnovské Lokomotivy. Po výborném výkonu jednoznačně porazily úřadujícího vicemistra ligy a vítěze Českého poháru KP Brno 93:70.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT